https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont Placu Kolegiackiego przy sądeckiej bazylice. Wejście główne będzie gotowe na święta

Klaudia Kulak
Bazylika w Nowym Sączu pięknieje
Bazylika w Nowym Sączu pięknieje Klaudia Kulak
Trwają prace związane z remontem Placu Kolegiackiego przy sądeckiej bazylice. To kolejny etap odnowy świątyni i jej otoczenia. - Plac wymagał już remontu i cieszymy się, że uda nam się to zrobić - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” proboszcz parafii Jerzy Jurkiewicz.

Wcześniej przed bazyliką ułożony był złom marmurowy. Został tam położony około 40 lat temu na suchej zaprawie. - Warunki atmosferyczne spowodowały, że to się powypłukiwało i niektóre kostki już się ruszały. Było to dość niebezpieczne, ale plac nadwyrężył też remont - wyjaśnia Jurkiewicz. 

Jak podkreśla ułożenie kostki to „wisienka na torcie” w kwestii remontu świątyni, a środki na to zadanie udało się pozyskać w ramach „Polskiego Ładu” w kwocie 3 430 000 złotych. Cały remont kosztował będzie 3 500 000 złotych, a brakujące fundszue dołoży parafia.

Po zakończeniu prac na Placu Kolegiackim w planie jest jeszcze remont muru kościelnego od strony parkingu oraz remont dzwonnicy. W ten sposób zakończą się wszystkie prace remontowe bazyliki, które trwają od kilku lat. 

- Bardzo się cieszę, że ta perła architektoniczna i wspaniały zabytek w Nowym Sączu krok po kroku pięknieje i będzie magnesem na turystów - przyznaje Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. 

Przypomnijmy, że sądecka bazylika jest remontowana od 2020 roku. W tym czasie udało się wykonać mnóstwo prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni, a dzięki temu budynek znajdujący się w samym centrum miasta odzyskał dawny blask.

Największy remont zrealizowany został w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich odbył się kompleksowy remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium oraz konserwacja elementów kamiennych i elewacji z tynku i cegły.

Dodatkowo wykonano również uziemienie instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Przy okazji wykonywanych robót przeprowadzane były badania archeologiczne i stratygraficzne. Wszystko odbywało się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich. Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont bazyliki wynosił ponad 2,6 mln zł.

Bardzo wyraźną różnicę można dostrzec patrząc na kopuły kościoła. Po 365 latach wróciła tam miedź, którą w 1655 roku sprzedano, aby zapłacić podatki Szwedom.

Wykonano również szereg innych prac - wymieniono dach, odnowiono elewację zewnętrzną i odmienione zostało również wnętrze sądeckiej fary - pomalowane zostały ściany wewnętrzne budynku i poddano renowacji między innymi żyrandole, kinkiety oraz stacje drogi krzyżowej. Nowy wygląd zyskały również ołtarze.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska