WIDEO: Barometr Bartusia
Dziennikarze "DGP" ujawnili we wtorek wieczorem na swoich łamach, że w preparatach zawierających metforminę w dwóch niezależnych miejscach - w Azji i Niemczech - odkryto skażenie silnie trującym środkiem, stosowanym do wywoływania nowotworów u szczurów (NDMA). Chodzi o medykamenty powstające w chińskich fabrykach, które zaopatrują niemal całą Europę.
Co to oznacza dla pacjentów? - Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA - wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015, cytowany przez "DGP".
Z szacunków wynika, że leki z metforminą przyjmuje w Polsce ok. 2 mln Polaków. Tego rodzaju preparaty są m.in. jednymi z podstawowych w terapii cukrzycy typu II.
W środę rano w Ministerstwie Zdrowa odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz konsultantów krajowych w różnych dziedzinach medycyny m.in. diabetologii. Po jego zakończeniu minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że resort zdrowia otrzymał od Europejskiej Agencji Leków informację o wykryciu w lekach zawierających metforminę śladowych ilości NDMA. Jak wyjaśniał, nie jest to jednak efekt zanieczyszczenia, a skutek procesu produkcji i syntezy tego rodzaju substancji czynnej, który do tej pory nie był znany, a został odkryty dzięki coraz bardziej dokładnym badaniom leków.
Jak podkreślał minister Szumowski, przeprowadzone dotychczas analizy nie wykazały jednak, by leki z metforminą zagrażały zdrowiu i życiu pacjentów, a w którejkolwiek serii leków stężenia rakotwórczego związku wyraźnie przekraczały ustalone normy.
- Zaprzestanie przyjmowania tych leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich przyjmowanie - mówił minister Szumowski. - Jeśli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba byłoby ten lek wycofać - dodał.
Jak poinformował szef resortu zdrowia, Europejska Agencja Leków prowadzi dalsze badania stężeń rakotwórczego związku w poszczególnych seriach leków zawierających metforminę. Swoje analizy będą prowadzić także polscy eksperci z tego zakresu.
Lista leków zawierających metforminę, dostępnych w polskich aptekach, wymieniana przez "DGP":
- Avamina (tabletki powlekane),
- Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
- Etform (tabletki powlekane),
- Etform 500 (tabletki powlekane),
- Etform 850 (tabletki powlekane),
- Formetic (tabletki powlekane),
- Glucophage 500 (tabletki powlekane),
- Glucophage 850 (tabletki powlekane),
- Glucophage 1000 (tabletki powlekane),
- Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
- Metfogamma 500 (tabletki powlekane),
- Metfogamma 850 (tabletki powlekane),
- Metfogamma 1000 (tabletki powlekane),
- Metformax 500 (tabletki),
- Metformax 850 (tabletki),
- Metformax 1000 (tabletki powlekane),
- Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
- Metformin Bluefish (tabletki powlekane),
- Metformin Galena (tabletki),
- Metformin Vitabalans (tabletki powlekane),
- Metifor (tabletki),
- Siofor 500 (tabletki powlekane),
- Siofor 850 (tabletki powlekane),
- Siofor 1000 (tabletki powlekane) oraz
- Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
