https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Barbórka. Zobaczcie jak wygląda praca pod ziemią na zdjęciach Radosława Wojnara

Monika Pawłowska
Barbórka, czyli Dzień Górnika to święto wszystkich górników, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Jak ciężka i śmiertelnie niebezpieczna to robota, wiedzą ci, którzy każdego dnia zjeżdżają pod ziemię. Fotograf Radosław Wojnar wie to z własnego doświadczenia
Barbórka, czyli Dzień Górnika to święto wszystkich górników, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Jak ciężka i śmiertelnie niebezpieczna to robota, wiedzą ci, którzy każdego dnia zjeżdżają pod ziemię. Fotograf Radosław Wojnar wie to z własnego doświadczenia Fot. Radosław Wojnar
Barbórka, czyli Dzień Górnika to święto wszystkich górników, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Jak ciężka i śmiertelnie niebezpieczna to robota, wiedzą ci, którzy każdego dnia zjeżdżają pod ziemię. Fotograf Radosław Wojnar wie to z własnego doświadczenia.

Zdjęcia wykonał Radosław Wojnar. Jest górnikiem, jest zatrudniony w KWK Piast, w której pracuje bardzo wielu oświęcimian i zawód „hajera” nie jest mu obcy. Jako jeden z nielicznych ma możliwość legalnego fotografowania pracy swoich kolegów. Te zdjęcia robił ponad rok temu.

- Żadne filmy i zdjęcia nie oddadzą tego, jak naprawdę jest na dole – mówi Radosław Wojnar, autor zdjęć. - Nie możecie dzięki nim poczuć temperatury, wilgoci ani usłyszeć hałasu, który panuje na dole. Żeby poczuć smak górnictwa, trzeba znaleźć się w kopalni – dodaje.

Nie wszystkim zapewne będzie dane, dlatego tym bardziej polecamy galerię zdjęć Radosława Wojnara. Życzymy wszystkim górnikom wszystkiego dobrego. Tyle wyjazdów ile zjazdów.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
górnicy nie obchodzą tylko tych co na nich zarabiają i tylko dlatego by kasa płynęła. Ale górnicy sami sobie zapracowali jak z resztą głupoli zaczęli sabotować, strajkować by solidarna kasta przejęła władzę i wprowadziła wspaniały kapitalizm. Mają co chcieli - ziemię obiecaną dla bandziorów na których harują i będą harować bo dziś tacy bojownicy w PRL siedzą jak mysz pod miotłą i pozwali nawet by ich żony, jak solidarni powywalali wszystkich na bruk, zostawały prostytutkami by przeżyć. Hańba że naród daje rządzić takim władcom co bardziej zeszmacili naród niż zaborcy i okupanci.
t
trojan
Szacunek dla górników,pogarda dla tz .zawodowch związkowców.
n
normals
i nie dla każdego. natomiast należy wystrzegać się szowinizmu. a na śląsku o szowinizm bardzo łatwo. miejmy nadzieje, że nie taki w stylu niemieckim. z czego wynika? otóż za komuny śląsk to był strategiczny pod względem gospodarczym region więc władza nieustannie kokietowała górników aby mieć spokój i surowce. to górnicy właśnie żyli, zachowując proporcje, jak klasa średnia na zachodzie podczas gdy reszta społeczeństwa zaciskała pasa. po dziś dzień na całym śląsku żywy jest kult gierka i sentymenty do PRL-u. pensje , wiek emerytalny, wysokość emerytur to konkretne przywileje(polski węgiel najdroższy w europie) których najłatwiej bronić redukując dysonans poznawczy za pomocą szowinizmu mającego swoje źródło w ignorancji. ludzie w całej polsce codziennie ciężko pracują po minimum osiem godzin, a nie cztery lub sześć, nie marząc o bardzo wysokiej i wczesnej emeryturze, wysokich zarobkach czy statusie nadrobotników. władza doskonale to rozumie i bojąc się o wynik wyborów zabiegać będzie o poparcie ślązaków robiąc to samo co komuchy. właściwie nie miałbym nic przeciwko temu gdyby nie fakt, że kokietowanie duchów PRL-u jest w szerszej perspektywie szkodliwe dla naszej ojczyzny.
B
Beata
Wszystkim Górnikom dużo zdrówka i przedewszystkim doczekania się wysokiej emerytury oraz także podziękowania za odwagę
r
rednask
Światła są białe lub żółte nie niebieskie a zwłaszcza odbicia na czarnym węglu - podkolorowane są i nie naturalne - mało tego to górnicy przed pracą nie oddaje to warunków - przyszli po czystemu i zrobili im zdjęcie pozowane jak kurwie na wybiegu .
Nie realne fałszywie ukazujące ludzi - otoczenie jak najbardziej prawdziwe .
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska