- Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że szkoła może się zmienić. W tym systemie, w którym teraz jesteśmy, można bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby uczniowie w szkole byli szczęśliwi. W wszystko to zgodnie z prawem, przy wsparciu funduszy z ministerstwa, różnych programów, rady rodziców i społeczności - mówi Anna Czyżycka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej w Binczarowej. Binczarowa to niewielka miejscowość, malowniczo położona niedaleko Nowego Sącza.
W szkole, na pierwszy rzut oka, najbardziej widać przestrzenie, które uległy przemianie w czasie ostatnich kilku lat.
Zielona Czytelnia
20 leżaków tworzy krąg. Każdy inny, po to, aby pokazać dzieciom różnorodność świata i różnorodność pasji, więc każdy leżak coś innego przedstawia. Służą lekcjom z języków polskiego, angielskiego czy niemieckiego czy jakimkolwiek zajęciom, które mogą się odbywać poza zwykłą klasą, a takich zajęć jest całkiem sporo.

Co dalej? Wchodzimy w mały korytarz, a tam - sofy, pufy, 3 hamaki sensoryczne i półki zapełnione czasopismami (od "National Geographic" po "Vogue'a" i poradniki kuchenne), żeby pokazać dzieciom, że niekoniecznie muszą ciągle siedzieć w telefonach. Nauczyciele nie chcą zabierać telefonów, ale pokazać, że gazety też mogą być wciągające i ciekawe. Mogą być pretekstem do zwykłej rozmowy. W szkole obowiązują dyżury pedagogów na przerwach. Najpierw był kłopot: Kto tam będzie dyżurował? Tymczasem okazało się, że to właśnie tam są najbardziej ulubione dyżury nauczycieli, bo albo się siedzi albo w hamaku, albo na sofie i... gada się z dziećmi, młodzieżą. Uwielbiają to. Pierwsze, co robią po przyjściu do szkoły, to tam biegną, a jak brakuje im miejsca na sofie, to przynoszą sobie leżaki.
Korytarz przy bibliotece, a tam z kolei kolejne 2 sofy i małe stoliczki. To tu dzieci bardzo lubią się uczyć.
Przed biblioteką same nauczycielki zadbały o przytulny wystrój, tapetując ścianę starymi książkami i ocieplając przestrzeń chodniczkami. Przy tej okazji warto podkreślić, ze nauczyciele stworzyli sobie własne przestrzenie, a jednym z nich jest przejście z PRL-owskimi tabliczkami, na widok których pracownicy się uśmiechają.
Nowoczesne pracownie w miejsce starych piwnic
Dawne piwnice szkolne, dzięki Programowi Laboratorium Przyszłości, z którego mogła skorzystać każda szkoła, udało się przekształcić w dwa niezwykłe, a bardzo ważne w życiu ucznia i szkoły pomieszczenia.

Warsztatownia, ze stołami, z imadłami i sprzętem, który żmudnie był kompletowany, aż osiągnięto doskonałość. Sala ta jest królestwem kreatywności i pracownią techniczną z prawdziwego zdarzenia. Warsztatownia to oczko w głowie dyrektora szkoły, Wiesława Szczepanka.

Pracownia kuchenna cieszy się wielkim powodzeniem. - Początkowo myśleliśmy, ze będą z niej korzystać głównie przedszkolaki i klasy 1-3, tymczasem wszyscy z niej chętnie korzystają. Odbywają się tam i godziny wychowawcze, i język angielski, i język niemiecki, treningi umiejętności społecznych, a nawet wywiadówki. Rozmowy w kuchni budują zupełnie inne relacje - mówi Anna Czyżycka.
Wrażenie robi pracownia sceniczna, z profesjonalnym oświetleniem i prawdziwą sceną. W jakim celu powstała? Służy kształtowaniu u dzieci umiejętności wystąpień publicznych.
- Zasuwamy kotarę, włączamy światła i przenosimy się do innego świata! Kiedy zaświecimy światła, nie widać twarzy publiczności, uczniowie więc sami decydują, co chcą widzieć, aby się oswoić z taką formą społecznych aktywności. Chodzi nam o to, w aby wyposażyć naszych uczniów w umiejętności, z którymi poradzą sobie w życiu. Zajęcia w tych pracowniach wykorzystujemy w naszych programach, podczas codziennych lekcji – mówi dyr. Czyżycka.
Warte podkreślenia jest, że szkoła otrzymała duże wsparcie i od Rady Rodziców, i od lokalnych przedsiębiorców, i nawet od firmy, która pracowała przy budowie pracowni.
Szkoła oferuje też dzieciom dużą świetlicę, z poduchami i workami sako. Odbywają się tam zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i emocjonalne, zajęcia wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne; takie wyposażenie więc idealnie się sprawdza.

Obok znajdują się oddziały przedszkolne. Jedna sala jest już wyremontowana, według pedagogiki Montessori. Własnym sumptem i przy pomocy rodziców stworzono pracownię, która jest bardzo celowa i nieprzebodźcowana, ze specjalnymi oszklonymi drzwiami, przez które zarówno dzieci mogą wyjrzeć na zewnątrz, jak i rodzice mogą zobaczyć, że ich dzieci są szczęśliwe i bezpieczne.

A to nie koniec zmian! Stworzono piękną bibliotekę i strefę przed biblioteką. Pomocny był tu dostępny dla szkół Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Szkoła bez dzwonków
Strefa dla dzieciaków znajduje się na piętrze; specjalne stoły, pufy i wielki dywan, są nawet hokery przy parapetach, gry i karty. Pedagogom chodziło nam o to, aby dzieci zaczęły ze sobą rozmawiać, aby otwarły się na siebie, a nie tylko patrzyły w telefony. Emocjonalnie dzieci potrzebują wsparcia i różnorodnych zajęć.

W szkole nie ma dzwonków. Nie ma stresu, pojawia się zwykła samokontrola.
W szkole zastosowano kolor biały, bez lamperii, żeby przestrzeń była jak największa. Jedna z sal została wyposażona dzięki programowi Szkoła dla innowatora z Centrum Edukacji Obywatelskiej. To program, w którym uczestniczyło 20 szkół z całej Polski, i do którego dostała się szkoła z Binczarowej. Centrum Edukacji Obywatelskiej dało nauczycielom mnóstwo szkoleń, a oprócz tego fundusze dla szkoły.

Teraz szkolne sale w Binczarowej są mobilne: ławki można łączyć w dowolnych konfiguracjach tak, aby dzieci mogły pracować w określonych grupach. Zamiast podłogi jest wykładzina, są poduszki i hamaki, ale najbardziej zaskakują kapelusze myślowe w oknach. Po co? Wszystko, aby zmienić perspektywę myślenia, O co chodzi? Jeśli ktoś powie, że chce mówić czarnym kapeluszem, to znaczy, że dziś widzi same negatywne strony życia; kapelusz czerwony oznacza emocje itd. Wartością dodaną jest komfort i wygoda tej przestrzeni.

Pracowanie chemiczna, przyrodnicza, językowa i komputerowa determinują nie tylko pracę dzieci, ale i nauczyciela, a biurko nauczyciela ma otwierać przestrzeń, a nie zamykać.
W zeszłym roku w placówce udało się stworzyć nowe skrzydło. Staraliśmy się, aby było przyjaźniej, i aby to służyło uczeniu się (nie nauczaniu!) dzieci. Tam cały czas się coś dzieje. Przykładowo Maria Koszyk, laureatka Plebiscytu Gazety Krakowskiej "Nauczyciel na Medal", nauczycielka klas 1-3 i nauczania zintegrowanego, namalowała tam mapę świata. Gdzie indziej są inspirujące myśli, Układ Słoneczny, postaci sportowców, reprezentujących różne dyscypliny sportowe.

Zainstalowano białe, suchościeralne tablice. Kiedy uczniowie pracowali w zespołach, to efekty pracy prezentują na tych tablicach, a oszczędza się papier.
Wartością niebywałą jest zespół ludzi, pracujących w szkole. Zaangażowany, wspierający, chętny do pomocy. Zarówno pedagodzy, jak i panie sprzątające. Każdy człowiek ma w sobie potencjał, tylko trzeba odkryć w ludziach to, co jest ich mocną stroną. Czuć tu ogromne wsparcie lokalnej społeczności. Wioska jest mała i na uboczu, i szkoła jest niewielka: 260 uczniów i przedszkolaków, niespełna 30 nauczycieli. Rada Rodziców i lokalna społeczność i firmy bardzo wspierają szkołę i są z niej bardzo dumni.

Szkoła współpracuje z Sądeckim Uniwersytetem III Wieku. Seniorzy, podobnie bowiem, jak i instytucja szkoły, zmagają się z negatywnymi stereotypami.
Jeśli chcemy oddolnie zmieniać szkołę, musimy zmienić w niej: przestrzeń, relacje, metody i ocenianie.
Wprowadzaliśmy zmiany stopniowo, obserwując reakcje dzieci i rodziców, a także nauczycieli - komentuje dyr. Czyżycka. - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która będzie służyć jak największej ilości dzieci, aby wytworzyć potrzebne w przyszłości kompetencje. Nie chodzi tylko o wyniki, ale o to, jakimi uczniowie są ludźmi, jak sobie radzą z życiem. Staramy też pokazać i dzieciom, i rodzicom jak wartościowa jest współpraca. Przykładowo, dzieci w klasach 1-3 wszystkie dostały nagrody, bo wszystkie mają zdolności, a rodzice przychodzą teraz do nas, aby się poradzić.
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej to klasy 1-8 oraz trzy oddziały przedszkola.
Nauczyciel na Medal. Wielka Gala w Krakowie. Laureaci odebra...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Szampon balansujący 50ml
Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…
kup teraz

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml
kup teraz

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml
kup teraz

Peeling enzymatyczny do skóry głowy 125 ml
Peeling OnlyBio do skóry głowy dokładnie oczyszcza…
kup teraz

Peeling do skóry głowy 125 ml
Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…
kup teraz

Szampon balansujący 400 ml
Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…
Pierwsze szkolenie WOT w 2023 roku - video flesz