Edukacja. Szkoła może się zmienić! Stworzyli niesamowitą przestrzeń dla dzieci

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna
W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej
Chodzi o to, by dzieci się uczyły, a nie były nauczane. Tutaj wiedzą, jak to zrobić. Sami zmienili swoją szkołę. Wspólnie z rodzicami i w zgodzie z lokalną społecznością. Stworzyli przestrzeń, która będzie służyć dzieciom tak, aby dać im potrzebne w przyszłości kompetencje. Nie chodzi tylko o wyniki, ale o to, jakimi uczniowie są ludźmi, jak sobie poradzą z życiem.

- Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że szkoła może się zmienić. W tym systemie, w którym teraz jesteśmy, można bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby uczniowie w szkole byli szczęśliwi. W wszystko to zgodnie z prawem, przy wsparciu funduszy z ministerstwa, różnych programów, rady rodziców i społeczności - mówi Anna Czyżycka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej w Binczarowej. Binczarowa to niewielka miejscowość, malowniczo położona niedaleko Nowego Sącza.

W szkole, na pierwszy rzut oka, najbardziej widać przestrzenie, które uległy przemianie w czasie ostatnich kilku lat.

Zielona Czytelnia

20 leżaków tworzy krąg. Każdy inny, po to, aby pokazać dzieciom różnorodność świata i różnorodność pasji, więc każdy leżak coś innego przedstawia. Służą lekcjom z języków polskiego, angielskiego czy niemieckiego czy jakimkolwiek zajęciom, które mogą się odbywać poza zwykłą klasą, a takich zajęć jest całkiem sporo.

Zielona czytelnia, czyli aktywne zajęcia poza klasą
Zielona czytelnia, czyli aktywne zajęcia poza klasą Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Co dalej? Wchodzimy w mały korytarz, a tam - sofy, pufy, 3 hamaki sensoryczne i półki zapełnione czasopismami (od "National Geographic" po "Vogue'a" i poradniki kuchenne), żeby pokazać dzieciom, że niekoniecznie muszą ciągle siedzieć w telefonach. Nauczyciele nie chcą zabierać telefonów, ale pokazać, że gazety też mogą być wciągające i ciekawe. Mogą być pretekstem do zwykłej rozmowy. W szkole obowiązują dyżury pedagogów na przerwach. Najpierw był kłopot: Kto tam będzie dyżurował? Tymczasem okazało się, że to właśnie tam są najbardziej ulubione dyżury nauczycieli, bo albo się siedzi albo w hamaku, albo na sofie i... gada się z dziećmi, młodzieżą. Uwielbiają to. Pierwsze, co robią po przyjściu do szkoły, to tam biegną, a jak brakuje im miejsca na sofie, to przynoszą sobie leżaki.

Korytarz przy bibliotece, a tam z kolei kolejne 2 sofy i małe stoliczki. To tu dzieci bardzo lubią się uczyć.

Przed biblioteką same nauczycielki zadbały o przytulny wystrój, tapetując ścianę starymi książkami i ocieplając przestrzeń chodniczkami. Przy tej okazji warto podkreślić, ze nauczyciele stworzyli sobie własne przestrzenie, a jednym z nich jest przejście z PRL-owskimi tabliczkami, na widok których pracownicy się uśmiechają.

Nowoczesne pracownie w miejsce starych piwnic

Dawne piwnice szkolne, dzięki Programowi Laboratorium Przyszłości, z którego mogła skorzystać każda szkoła, udało się przekształcić w dwa niezwykłe, a bardzo ważne w życiu ucznia i szkoły pomieszczenia.

Warsztatownia: tu wszystko dzieje się naprawdę
Warsztatownia: tu wszystko dzieje się naprawdę Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Warsztatownia, ze stołami, z imadłami i sprzętem, który żmudnie był kompletowany, aż osiągnięto doskonałość. Sala ta jest królestwem kreatywności i pracownią techniczną z prawdziwego zdarzenia. Warsztatownia to oczko w głowie dyrektora szkoły, Wiesława Szczepanka.

Uczniowie bardzo lubią pracownię kuchenną
Uczniowie bardzo lubią pracownię kuchenną Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Pracownia kuchenna cieszy się wielkim powodzeniem. - Początkowo myśleliśmy, ze będą z niej korzystać głównie przedszkolaki i klasy 1-3, tymczasem wszyscy z niej chętnie korzystają. Odbywają się tam i godziny wychowawcze, i język angielski, i język niemiecki, treningi umiejętności społecznych, a nawet wywiadówki. Rozmowy w kuchni budują zupełnie inne relacje - mówi Anna Czyżycka.

Wrażenie robi pracownia sceniczna, z profesjonalnym oświetleniem i prawdziwą sceną. W jakim celu powstała? Służy kształtowaniu u dzieci umiejętności wystąpień publicznych.

- Zasuwamy kotarę, włączamy światła i przenosimy się do innego świata! Kiedy zaświecimy światła, nie widać twarzy publiczności, uczniowie więc sami decydują, co chcą widzieć, aby się oswoić z taką formą społecznych aktywności. Chodzi nam o to, w aby wyposażyć naszych uczniów w umiejętności, z którymi poradzą sobie w życiu. Zajęcia w tych pracowniach wykorzystujemy w naszych programach, podczas codziennych lekcji – mówi dyr. Czyżycka.

Warte podkreślenia jest, że szkoła otrzymała duże wsparcie i od Rady Rodziców, i od lokalnych przedsiębiorców, i nawet od firmy, która pracowała przy budowie pracowni.

Szkoła oferuje też dzieciom dużą świetlicę, z poduchami i workami sako. Odbywają się tam zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i emocjonalne, zajęcia wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne; takie wyposażenie więc idealnie się sprawdza.

Pracownia przyrodnicza w szkole w Binczarowej
Pracownia przyrodnicza w szkole w Binczarowej Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Obok znajdują się oddziały przedszkolne. Jedna sala jest już wyremontowana, według pedagogiki Montessori. Własnym sumptem i przy pomocy rodziców stworzono pracownię, która jest bardzo celowa i nieprzebodźcowana, ze specjalnymi oszklonymi drzwiami, przez które zarówno dzieci mogą wyjrzeć na zewnątrz, jak i rodzice mogą zobaczyć, że ich dzieci są szczęśliwe i bezpieczne.

Sala przedszkolaków. Zgodnie z założeniami pedagogiki Montessori
Sala przedszkolaków. Zgodnie z założeniami pedagogiki Montessori Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

A to nie koniec zmian! Stworzono piękną bibliotekę i strefę przed biblioteką. Pomocny był tu dostępny dla szkół Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Szkolna biblioteka
Szkolna biblioteka Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Szkoła bez dzwonków

Strefa dla dzieciaków znajduje się na piętrze; specjalne stoły, pufy i wielki dywan, są nawet hokery przy parapetach, gry i karty. Pedagogom chodziło nam o to, aby dzieci zaczęły ze sobą rozmawiać, aby otwarły się na siebie, a nie tylko patrzyły w telefony. Emocjonalnie dzieci potrzebują wsparcia i różnorodnych zajęć.

Jedna ze stref uczniów
Jedna ze stref uczniów Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

W szkole nie ma dzwonków. Nie ma stresu, pojawia się zwykła samokontrola.

W szkole zastosowano kolor biały, bez lamperii, żeby przestrzeń była jak największa. Jedna z sal została wyposażona dzięki programowi Szkoła dla innowatora z Centrum Edukacji Obywatelskiej. To program, w którym uczestniczyło 20 szkół z całej Polski, i do którego dostała się szkoła z Binczarowej. Centrum Edukacji Obywatelskiej dało nauczycielom mnóstwo szkoleń, a oprócz tego fundusze dla szkoły.

Sala lekcyjna (klasy 4-8)
Sala lekcyjna (klasy 4-8) Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Teraz szkolne sale w Binczarowej są mobilne: ławki można łączyć w dowolnych konfiguracjach tak, aby dzieci mogły pracować w określonych grupach. Zamiast podłogi jest wykładzina, są poduszki i hamaki, ale najbardziej zaskakują kapelusze myślowe w oknach. Po co? Wszystko, aby zmienić perspektywę myślenia, O co chodzi? Jeśli ktoś powie, że chce mówić czarnym kapeluszem, to znaczy, że dziś widzi same negatywne strony życia; kapelusz czerwony oznacza emocje itd. Wartością dodaną jest komfort i wygoda tej przestrzeni.

W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna
W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Pracowanie chemiczna, przyrodnicza, językowa i komputerowa determinują nie tylko pracę dzieci, ale i nauczyciela, a biurko nauczyciela ma otwierać przestrzeń, a nie zamykać.

W zeszłym roku w placówce udało się stworzyć nowe skrzydło. Staraliśmy się, aby było przyjaźniej, i aby to służyło uczeniu się (nie nauczaniu!) dzieci. Tam cały czas się coś dzieje. Przykładowo Maria Koszyk, laureatka Plebiscytu Gazety Krakowskiej "Nauczyciel na Medal", nauczycielka klas 1-3 i nauczania zintegrowanego, namalowała tam mapę świata. Gdzie indziej są inspirujące myśli, Układ Słoneczny, postaci sportowców, reprezentujących różne dyscypliny sportowe.

W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna
W takiej sali lekcyjnej odbywa się w Binczarowej edukacja wczesnoszkolna Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Zainstalowano białe, suchościeralne tablice. Kiedy uczniowie pracowali w zespołach, to efekty pracy prezentują na tych tablicach, a oszczędza się papier.

Wartością niebywałą jest zespół ludzi, pracujących w szkole. Zaangażowany, wspierający, chętny do pomocy. Zarówno pedagodzy, jak i panie sprzątające. Każdy człowiek ma w sobie potencjał, tylko trzeba odkryć w ludziach to, co jest ich mocną stroną. Czuć tu ogromne wsparcie lokalnej społeczności. Wioska jest mała i na uboczu, i szkoła jest niewielka: 260 uczniów i przedszkolaków, niespełna 30 nauczycieli. Rada Rodziców i lokalna społeczność i firmy bardzo wspierają szkołę i są z niej bardzo dumni.

Sala zabaw: jest radość!
Sala zabaw: jest radość! Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej

Szkoła współpracuje z Sądeckim Uniwersytetem III Wieku. Seniorzy, podobnie bowiem, jak i instytucja szkoły, zmagają się z negatywnymi stereotypami.

Jeśli chcemy oddolnie zmieniać szkołę, musimy zmienić w niej: przestrzeń, relacje, metody i ocenianie.

Wprowadzaliśmy zmiany stopniowo, obserwując reakcje dzieci i rodziców, a także nauczycieli - komentuje dyr. Czyżycka. - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, która będzie służyć jak największej ilości dzieci, aby wytworzyć potrzebne w przyszłości kompetencje. Nie chodzi tylko o wyniki, ale o to, jakimi uczniowie są ludźmi, jak sobie radzą z życiem. Staramy też pokazać i dzieciom, i rodzicom jak wartościowa jest współpraca. Przykładowo, dzieci w klasach 1-3 wszystkie dostały nagrody, bo wszystkie mają zdolności, a rodzice przychodzą teraz do nas, aby się poradzić.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej to klasy 1-8 oraz trzy oddziały przedszkola.

Laureaci naszego plebiscytu Nauczyciel na Medal. Oto nauczyciele przyszłości!

Nauczyciel na Medal. Wielka Gala w Krakowie. Laureaci odebra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 50ml

Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Peeling do skóry głowy 125 ml

Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 400 ml

Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Pierwsze szkolenie WOT w 2023 roku - video flesz

Materiał oryginalny: Edukacja. Szkoła może się zmienić! Stworzyli niesamowitą przestrzeń dla dzieci - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie