EGZAMIN 8-KLASISTY 2022 POLSKI: arkusz CKE + odpowiedzi. "Zemsta" Aleksandra Fredry na egzaminie 8-klasisty 25.05.22

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty: arkusz + odpowiedzi. Sprawdź, jak ci poszedł egzamin!
Egzamin ósmoklasisty: arkusz + odpowiedzi. Sprawdź, jak ci poszedł egzamin! CKE
Udostępnij:
Egzaminy ósmoklasisty 2022 rozpoczął się 24 maja 2022 r. Na początku uczniowie zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Jakie pytania i lektury pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty z j. polskiego? W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z "Zemstą" Aleksandra Fredry, a do napisania była rozprawka na temat przyjaźni. Mamy już arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi.

Egzamin 8-klasisty 2022. Język polski, 24 maja 2022

Egzamin był dość łatwy, przyjemnie się go pisało – mówił nam Kamil Rembisz ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie, który napisał egzamin z polskiego w półtorej godziny, czyli skończył półtorej godziny przed czasem

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 pytania testu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Odnosiły się m.in. do przytoczonego fragmentu o wypędzaniu murarzy.

Jeśli chodzi o wypracowanie, zdający mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej oraz rozprawkę dotyczącą przyjaźni. W tej drugiej należało - odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu - należało rozważyć trafność stwierdzenia: „Z przyjacielem łatwiej pokonać trudności”.

Egzamin 8-klasisty 2022: tutaj znajdziecie odpowiedzi!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Oto arkusz CKE, odp...

- Wybrałem rozprawkę i odniosłem się w niej do „Kamieni na szaniec”, do wątku przyjaźni, pomagania sobie nawzajem podczas okupacji niemieckiej i gdy bohaterowie ratowali „Rudego” podczas akcji pod Arsenałem – relacjonował nam Kamil Rembisz. Ósmoklasista dodawał, że – jako humanista – nie obawiał się egzaminu z języka polskiego i nie boi się tego z języka angielskiego, stresuje się natomiast jutrzejszym egzaminem z matematyki.

Egzamin ósmoklasisty 2022: rozprawka

Rozprawka była chętniej wybierana przez ósmoklasistów, mniej osób decydowało się zmierzyć z opowiadaniem. Miało ono mówić o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej szkolnej lektury. „Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową” - tak brzmiało zadanie dla piszących opowiadanie.

- Ja napisałam opowiadanie, w którym spotkałam się z Małym Księciem. Cały „Mały Książę” jest o przyjaźni, jest to piękna lektura, dlatego ją wybrałam – opowiadała nam Patrycja Mocek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krakowie, która we wtorek jako pierwsza wyszła z sali, piętnaście minut przed

W sumie zdający mieli na egzaminie 19 zadań. Pośród nich np. było zadanie napisania zaproszenia na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Należało przy tym zachęcić do uczestnictwa w pikniku, używając dwóch argumentów. W ocenie wypowiedzi - jak zaznaczono w zadaniu - będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

W swoich arkuszach egzaminacyjnych młodzi ludzie znaleźli też m.in. zadanie, któremu towarzyszyły dwa kadry z filmu „Zemsta” (ekranizacji tej lektury), z podpisami.

- Na jednym kadrze Papkin spisywał testament, a na drugim Cześnik dyktował Dyndalskiemu list, który rzekomo pisała Klara. Trzeba było wybrać, która scena jest według nas bardziej komiczna. Trzeba było też napisać, jaki typ komizmu został użyty (podać dwa z trzech): czy komizm słowny, komizm sytuacji, czy komizm postaci - relacjonowała Patrycja Mocek z SP nr 8, dla której bardziej zabawna jest scena pisania listu.

Egzamin 8-klasisty 2022. Test sprawdzał znajomość interpunkcji

Test sprawdzał znajomość interpunkcji - ósmoklasiści mieli wstawić przecinki do podanego tekstu. Winnym z zadań należało napisać streszczenie tekstu naukowego.

- Pisałam rozprawkę, bo jestem dużo lepsza z rozprawek. W opowiadaniu trzeba zawrzeć dziesięć elementów twórczych, a dla mnie to jest dużo trudniejsze niż napisanie rozprawki - mówiła nam tuż po egzaminie Magdalena Zapiór ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach.

W swoim wypracowaniu Magda napisała, że z przyjaciółmi łatwiej jest rozwiązywać trudne sytuacje. Sięgnęła przy tym do „Małego Księcia”. - Na przykład, gdy pilot rozbił się na pustyni, był bardzo daleko od ludzi, spotkał Małego Księcia i dzięki niemu, rozmowie z nim, zapomniał o swoim pragnieniu i mógł dojść do studni, z której mógł się napić. Dałam też przykład z „Kamieni na szaniec”, gdzie w sytuacji wojny, braku poczucia bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb, bohaterowie mieli do siebie zaufanie, wiedzieli, że mogą na sobie polegać, co podnosiło ich na duchu i dawało nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. I dzięki temu przetrwali - opowiadała ósmoklasistka.

Magda dodawała, że pisanie wypracowania było dla niej jednym z łatwiejszych zdań. - Według mnie prace literackie są dużo łatwiejsze do napisania niż odpowiedzi na pytania - kwitowała nastolatka. Magda chciałaby kontynuować naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym, w oddziale dwujęzycznym z angielskim i hiszpańskim.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022. Najważniejsze informacje

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2022 rozpoczął się we wtorek 24 maja o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w wyżej wymienionym terminie, mogą pisać egzamin w terminie dodatkowym. Będzie to poniedziałek 13 czerwca 2022 r. o godzinie 9:00.

Test z polskiego potrwa 120 minut, czyli dwie godziny, jednak uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagający przedłużenia czasu i posiadający stosowne zaświadczenia mogli ubiegać się o wydłużenie czasu do 180 minut. Za rozwiązanie zadań uczeń może otrzymać maksymalnie 45 punktów (25 punktów za część pierwszą i 20 pkt. za część drugą).

Egzamin 8-klasisty 2022. Pierwsze komentarze

Egzamin ósmoklasisty 2022 - arkusz + odpowiedzi

We wtorek po południu opublikujemy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z j. polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego. Kiedy wyniki?

Wszystkie osoby, które przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, otrzymają wyniki 1 lipca 2022 r., natomiast zaświadczenia o wynikach zostaną wydane 8 lipca 2022 r.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

W arkuszu znajdą się zarówno zadania otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź), jak i zamknięte (takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych). W pierwszej części zamieszczone będą dwa teksty wraz z odnoszącymi się do nich zadaniami:

 • tekst literacki (liryczny, epicki lub dramatyczny)
 • tekst nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy, publicystyczny)

W arkuszu mogą pojawić się także zadania z fragmentami innych tekstów literackich i nieliterackich, z tekstami ikonicznymi (np. plakat, reprodukcja obrazu), przysłowiami, powiedzeniami, frazeologizmami.

Druga część egzaminu składa się z wypracowania. Uczniowie otrzymają propozycje dwóch tematów wypracowań (temat o charakterze twórczym, np. opowiadanie twórcze lub temat o charakterze argumentacyjnym, np. rozprawka, artykuł, przemówienie), z których należy wybrać jeden i napisać tekst nie krótszy niż 200 słów. Podczas pisania wypracowania należy odwołać się do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej.

Co pojawia się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?

Patrząc na arkusze z poprzednich lat można stwierdzić, że niektóre zagadnienia lub rodzaje zadań bardzo często się powtarzają, Są to tak zwane pewniaki. Należą do nich:

 • zadania typu prawda - fałsz, odnoszące się do zamieszczonych w arkuszu tekstów
 • zadania ikonograficzne, w których należy odwołać się do ilustracji, potwierdzając znajomość lektur obowiązkowych
 • zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji
 • zadania polegające na sprawdzeniu umiejętności pisania dłuższej wypowiedzi oraz umiejętności analizowania i rozumienia tekstu
 • zadania związane z chronologią wydarzeń

Dodatkowo warto przypomnieć sobie najważniejsze motywy i wydarzenia z takich lektur jak "Pan Tadeusz", "Quo vadis" czy "Opowieść wigilijna".

Ograniczona lista lektur obowiązkowych na egzamin z języka polskiego

Aby przystąpić do egzaminu z języka polskiego, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych powinni zapoznać się z treścią następujących lektur:

 • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna",
 • Aleksander Fredro, „Zemsta",
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
 • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec",
 • Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona", „Śmierć Pułkownika", „Świtezianka", „Dziady" cz. II, „Pan Tadeusz" (całość),
 • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę",
 • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis", „Latarnik",
 • Juliusz Słowacki, „Balladyna",
 • wiersze wybranych poetów

Z listy lektur obowiązkowych wykreślono (jednak uczniowie wciąż mogą się do nich odwołać):

 • Jan Kochanowski, wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V,
 • Ignacy Krasicki, „Żona modna",
 • Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie",
 • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace",
 • Sławomir Mrożek, „Artysta",
 • Melchior Wańkowicz, „Tędy i owędy" (wybrany reportaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Bitwa Warszawska 1920. Polacy chcieli być wolnym narodem

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie