Nasza Loteria

EGZAMIN 8-klasisty matematyka 2020: ODPOWIEDZI CKE, arkusze. "Najtrudniejsze było zadanie o pociągu" 19.06.2020

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2020
Egzamin ósmoklasisty 2020 CKE
Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki odbył się w środę 17 czerwca, drugiego dnia egzaminów uczniów klas ósmych. Uczniowie po części z języka polskiego przystąpili do testów z matematyki. Najtrudniejsze było zadanie 17, o pociągu. Było niezrozumiałe – uważa Tymoteusz Łysiak. Pociąg z tego zadania miał 150 metrów i pędził z prędkością 20 metrów na sekundę przez tunel o długości 350 metrów. Trzeba było wyliczyć, w ile sekund przejedzie przez ten tunel. U nas znajdziecie ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE matematyki.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki: mamy odpowiedzi!

Egzamin ósmoklasisty 2020 Matematyka. Odpowiedzi i rozwiązan...

Na zdających matematykę w drugim dniu egzaminu ósmoklasisty czekało ponad 20 zadań. Na ich rozwiązanie mieli 100 minut. Uczniowie stwierdzali po egzaminie, że zadania zamknięte (wyboru odpowiedzi a, b, c,d) generalnie były proste, a spośród otwartych większość była trudna, ale do rozwiązania.

- Egzamin z matematyki nie był za bardzo trudny, poszło mi lepiej niż na próbnym – oceniał Filip Siwek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Krakowie.

- W ostatnim zadaniu trzeba było np. obliczyć objętość ostrosłupa o podstawie kwadratowej o boku 5 cm, podana była też wysokość 13 cm. To było dość proste, trzeba było tylko jeden wzór znać. A najtrudniejsze było zadanie 17, o pociągu. Było niezrozumiałe – uważa Tymoteusz Łysiak z tej samej szkoły.

Pociąg z tego zadania miał 150 metrów i pędził z prędkością 20 metrów na sekundę przez tunel o długości 350 metrów. Trzeba było wyliczyć, w ile sekund przejedzie przez ten tunel.

Na egzaminie pojawiła się geometria, twierdzenie Pitagorasa, ułamki, potęgi, średnia arytmetyczna, a nie było skali, układu współrzędnych.

- Właściwie nie było zaskoczenia na tym egzaminie. Ale trochę trudne było pierwsze pisemne pytanie, na dowodzenie – tego nie zrobiłam. Trzeba było udowodnić, że dany trójkąt jest prostokątny – mówiła nam krakowska ósmoklasistka Maria Kawalec.

- W innym zadaniu trzeba było wyznaczyć spośród podanych liczb, która nie była równa potędze trzy do piętnastej – takie pytanie zapamiętał z kolei Filip Siwek.

Ósmoklasiści przyznawali, że przydał im się dodatkowy czas – ponad półtora miesiąca na naukę i powtórki - który zyskali z powodu przesunięcia terminu egzaminów.

Również Nikola z SP nr 10 w Krakowie uważa, że pytania na tegorocznym egzaminie z matematyki były proste. - Z geometrii, na objętość, wydawały mi się w miarę proste. Trzeba było obliczyć np. objętość ostrosłupa. Była podana podstawa, wysokość, trzeba było znać wzór i obliczyć. Dużo było zadań na potęgi, gdzie trzeba było wiedzieć, kiedy się dodaje, kiedy odejmuje się potęgi. Pytania otwarte, tekstowe były dość proste, w głowie by się to policzyło – uznała też 14-latka.

EGZAMIN ósmoklasisty 2020 z matematyki: odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania

EGZAMIN ósmoklasisty 2020 z matematyki: odpowiedzi, arkusze ...

Nikola zapamiętała też zadanie z książkami i e-bookami – nagrodami w konkursie. - Mieliśmy podane, że dwie trzecie nagród stanowiły książki i było o osiem mniej e-booków. Należało obliczyć, ile było samych książek – relacjonował nastolatka. Nikola planuje kontynuować naukę w liceum, w klasie biologiczno-chemicznej, a swoją przyszłość wiąże z weterynarią.

Krakowianka uczyła się do egzaminu systematycznie, nie w ostatniej chwili. Jaką ma radę dla przyszłorocznych zdających? - Niech przede wszystkim powtórzą sobie to, z czego idzie im najgorzej. Bo jeśli akurat to się trafi np. na zadaniu otwartym, to przepada dużo punktów – przestrzega Nikola.

Egzamin ósmoklasisty 2020: opinie uczniów

Z pierwszych komentarzy zamieszczonych na Twitterze wynika, że egzamin ósmoklasisty z matematyki nie sprawił uczniom wiele kłopotu. "Nie wiem, co mam o tym sądzić", "Coś łatwe to było, czuję, że to powinno być trudniejsze", "Serio, ten egzamin z matmy był bardzo fajny, lepszy według mnie niż z polaka, a ja jestem noga z matmy, "Myślałam, że nic nie zrobię, a tu taka niespodzianka..., "Do czego to doszło, żeby matematyka była łatwiejsza niż polski".

Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy egzaminów

 • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć?

Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu ośmiu lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na sprawność rachunkową, czyli zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach. Biorąc pod uwagę podstawę programową, na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z następujących dziedzin:

 • Algebra i wyrażenia algebraiczne
 • Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
 • Obliczenia praktyczne np. temperatury
 • Geometria
 • Potęgi
 • Pierwiastki
 • Procenty
 • Geometria przestrzenna
 • Rachunek prawdopodobieństwa

Trudny egzamin? Modlitwy przed egzaminem, nauką i w sprawach beznadziejnych

Egzamin ósmoklasisty: przykładowe zadania z matematyki:

 1. Adam przygotował karty do gry z czterech arkuszy kartonu. Najpierw podzielił każdy arkusz kartonu na cztery części, a następnie każdą z nich ponownie podzielił na cztery części. Tak powstał komplet kart. W grze bierze udział 5 graczy, z których każdy otrzymuje jednakową liczbę kart.
  Uzupełnij poniższe zdania. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D.
  Adam przygotował A | B karty do gry.
  A. 32 B. 64
  Każdy gracz może otrzymać maksymalnie C|D kart.
  C. 12 D. 13
 2. Dorota sporządziła z cukru i wody syrop do deseru. Stosunek masy cukru do masy wody w tym syropie jest równy 5 : 3. Ile procent masy tego syropu stanowi masa cukru? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
  A. 25% B. 37,5% C. 40% D. 60% E. 62,5%
 3. Samochód osobowy przebył drogę 120 km w czasie 75 minut. Prędkość średnia busa na tej samej trasie wyniosła 80 km/h. O ile krótszy był czas przejazdu tej drogi samochodem osobowym od czasu przejazdu busem? Zapisz obliczenia.
 4. Adam zamówił bukiet złożony tylko z goździków i róż, w którym goździków było 2 razy więcej niż róż. Jedna róża kosztowała 4 zł, a cena jednego goździka wynosiła 3 zł. Czy wszystkie kwiaty w tym bukiecie mogły kosztować 35 zł? Uzasadnij odpowiedź.

Egzamin ósmoklasisty. Jak było na egzaminie ósmoklasisty z matematyki w poprzednich latach?

- Egzamin wydawał się trudniejszy, ale tak naprawdę był w miarę prosty. Niektóre pytanie były podchwytliwe, na przykład takie, w których trzeba było szukać odpowiedzi w poleceniu, takie typowe na logikę – mówiła Pola Panasiuk ze Szkoły Podstawowej nr 12 przy al. Kijowskiej. - Zadania trzeba było robić na szybko, ale nie było najgorzej. Nie było jednak czasu na to, by sprawdzić czy wszystko zrobiło się dobrze – dodała.

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA Odpowiedzi

Egzamin ósmoklasisty 2019 MATEMATYKA Odpowiedzi, Arkusz CKE

EGZAMIN ósmoklasisty 2020 z matematyki: odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania

EGZAMIN ósmoklasisty 2020 z matematyki: odpowiedzi, arkusze ...

- Moje pierwsze wrażenie jest takie, że egzamin nie był trudny. Ale wszystko się okaże jak będą wyniki. Było też kilka podchwytliwych pytań. Niektórzy mieli problem z zadaniem, w którym były podane dni tygodnia i trzeba było obliczyć czy za kilka miesięcy później będzie to ten sam dzień – mówiła Katarzyna Miga, także ze SP nr 12.

Dobrze egzamin oceniali też położonej w sąsiedztwie SP nr 5.

- Zaskoczyło mnie zadanie z siatkami. Mieliśmy duży prostokąt, który został podzielony na trzy, podano ich wymiary i trzeba było wyliczyć, jakie były wymiary przed podzieleniem. Niespodzianką nie było to, że przygotowano zadania związane z obliczaniem prędkość, drogi, czasu, były też zadania algebraiczne, z twierdzenia Pitagorasa. Można było się więc dobrze przygotować – podkreślił Kamil Hamowski.

Jego kolega Dominik Nowakowski skomentował: - Zaskoczyło mnie ostatnie zadanie, nie wiedziałem jak je zrobić. Był trójkąt, z niego trzeba było odciąć kawałek i zrobić z tego trapez i wyliczyć obwód.
Uczniowie przyznawali, że jak zawsze było trochę stresu spowodowanego samym egzaminem, ale też tym, że trwa strajk nauczycieli. - Cały czas nasłuchiwaliśmy czy odbędą się egzaminy. Było zagrożenie, że mogą się nie odbyć – przyznał Kacper Fugas.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Zadania na egzaminie ósmoklasisty

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych i zadania otwarte, gdzie uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2018. MATEMATYKA - arkusze zadań i klucz odpowiedzi

Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2018. MATEMATYKA - arkusze zadań...

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. - czytamy na stronie CKE

CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 16 do 18 czerwca 2020 r.

W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych. Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

 • 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim
 • 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych.
od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska