Egzamin Ósmoklasisty 2019. Język POLSKI z Operonem. ROZPRAWKA i Pan Tadeusz na próbnym egzaminie ósmoklasisty [Arkusz, odpowiedzi] 4.12

Małgorzata Mrowiec
Próbny egzamin ósmoklasisty 2019 Operon z języka polskiego Karolina Misztal
Próbny egzamin ósmoklasisty 2019 Operon z języka polskiego odbył się we wtorek, 3 grudnia. Jakie były pytania, czo zaskoczyło uczniów? Gdzie znaleźć arkusze egzaminacyjne? W próbnym egzaminie ósmoklasisty z Operonem bierze udział m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN w Krakowie. ROZPRAWKA i Pan Tadeusz na próbnym egzaminie ósmoklasisty. Sprawdź jakie jeszcze były zadania i jak poradzili sobie uczniowie.

Egzamin ósmoklasisty POLSKI 2019 - odpowiedzi, zadania, arkusze CKE

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

We wtorek 3 grudnia, uczniowie przystąpili do pierwszego, próbnego egzaminu ósmoklasisty. Jako pierwszy napisali test z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 5 grudnia 2019r. Gdzie znaleźć arkusz wraz z odpowiedziami? Znajdziecie po egzaminie ósmoklasisty na stronie Operonu.

Co było na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?

- Zadań było 24. Były trochę łatwiejsze niż na próbnym egzaminie, który mieliśmy już urządzony w szkole – mówił nam we wtorek tuż po zakończonym egzaminie z języka polskiego Mateusz Kasprzyk z kl. 8 A tej krakowskiej szkoły.

Ósmoklasiści pisali rozprawkę, w której mieli odpowiedzieć na pytanie: czy optymizm i zaufanie do ludzi ułatwiają życie. Trzeba było wykorzystać przynajmniej jedną lekturę obowiązkową.

- Ja postawiłem tezę, że optymizm ułatwia życie, jak najbardziej. A jeżeli chodzi o zaufanie do ludzi – napisałem, że jeśli zaufa się nie bliskim, to ułatwi to życie. Natomiast jeśli zaufa się byle jakiej osobie, to może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami – relacjonował nam Mateusz Kasprzyk. W swojej rozprawce wspomniał o takich bohaterach literackich jak Mały Książę i Jacek Soplica.

- A ja napisałem, że optymizm pomaga w życiu. Ludzie, którzy nie mają optymizmu i nie ufają ludzi, źle się czują i są smutni – usłyszeliśmy z kolei od innego krakowskiego ósmoklasisty, Maciej Nowakowski.

Na uczestników egzaminu czekała też praca z fragmentem „Pana Tadeusza”. Ponadto kilka pytań odnosiło się do całej lektury tego dzieła Mickiewicza.

- Jedno z pytań dotyczyło zadań, jakie stawiali przed panem Tadeuszem jego ojciec i stryj, jaką wiązali z nim przyszłość. I trzeba było w nawiązaniu do dalszych jego losów dać odpowiedź, jakie były tego rezultaty – opowiadał nam Jerzy Pociecha-Kołodziejski z SP nr 1 w Krakowie.

Uczniowie musieli się też wykazać znajomością zasad ortografii. Podane były cztery wyrazy z „ż” i należało podać, jaką zasadą (wymiana np. „ż” na „g”) można uzasadnić zapis z „ż” w każdym z nich. - Na przykład pisze się „książka”, bo wymienia się na „księga” – tłumaczyli ósmoklasiści.

Nie zabrakło też na egzaminie słowotwórstwa. W jednym zadań pojawiły się zwroty „być ofiarą losu” i „być wybrańcem losu”. Trzeba było wytłumaczyć, co to oznacza i podać synonim do każdego z tych utartych zwrotów.

- Było też podane słowo i cztery inne z tej samej rodziny. Trzeba było napisać, od jakiego słowa pochodzą – mówili nam też krakowscy uczniowie.

Dla ósmoklasistów to pierwszy poważny egzamin w życiu. Niektórzy przyznają, że się nim denerwowali. Ale słyszeliśmy też opinie, że czasu na napisanie egzaminu z polskiego było dużo, więc nie było powodu do stresu.

Uczniowie uznali po wtorkowym próbnym egzaminie, że przed tym już właściwym trzeba koniecznie przeczytać wszystkie lektury lub ich szczegółowe streszczenia.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty 2019 HARMONOGRAM:

 • język polski: 3 grudnia 2019 r.
 • matematyka: 4 grudnia 2019 r.
 • język angielski/język niemiecki: 5 grudnia 2019 r.

We wszystkich szkołach w Polsce uczniowie przystępują do niego tego samego dnia. Uczestnictwo w programie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego etapu kształcenia. Motywuje ich również do dalszej nauki.

Egzamin z języka polskiego.

Na egzaminie z języka polskiego ósmoklasiści mogli wybrać jeden z dwóch tematów do napisania tekstu własnego: wypracowanie o charakterze argumentacyjnym lub wypracowanie o charakterze twórczym. W zeszłym roku uczniowie musieli napisać wypracowania na podstawie fragmentu "Małego Księcia". Czym kierować się w przyjaźni - sercem czy rozumem? Jako alternatywę można było wybrać napisanie opowiadanie.

Lista lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII:

 • Artysta – Sławomir Mrożek
 • Balladyna – Juliusz Słowacki
 • Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
 • Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
 • Opowieść wigilijna – Charles Dickens
 • Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz
 • Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
 • Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
 • Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
 • Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
 • Zemsta – Aleksander Fredro
 • Żona modna – Ignacy Krasicki
 • Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz

Przebieg egzaminu ósmoklasisty CKE 2020

Egzamin odbywa się w kwietniu. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

 • pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
 • drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
 • trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

 • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
 • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

W latach 2019–2021 uczeń zdaje egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych:

 • języka polskiego
 • matematyki
 • języka obcego nowożytnego.

Uczniowie mają do wyboru jeden z poniższych języków obcych nowożytnych. Ma to być język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć:

 • angielski
 • francuski
 • hiszpański
 • niemiecki
 • rosyjski
 • ukraiński
 • włoski

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie