MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 - język polski. Co było w zeszłym roku? Na czym polega? 7.06.20

Marlena Hebda
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Co było w zeszłym roku? Na czym polega? Sprawdź nasz przewodnik!
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Co było w zeszłym roku? Na czym polega? Sprawdź nasz przewodnik! Marzena Bugala-Azarko/Polska Press
Ze względu na epidemię koronawirusa egzamin ósmoklasisty odbędzie się później niż zakładano. Nowy termin egzaminów wyznaczono na 16, 17 i 18 czerwca. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego. Sprawdź, jak wyglądał w zeszłym roku!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: jak wygląda? Na czym polega?

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi może być tekstem naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym. Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie. Wypowiedź pisemna jest najważniejszym elementem testu z polskiego – można za nie otrzymać aż 20 punktów, zatem dobrze się do niego przyłożyć. Cały test nie może mieć więcej niż 26 zadań. Czas przeznaczony na jego napisanie to 120 minut.

Na egzamin trzeba zabrać ze sobą pióro lub długopis w kolorze czarnym. Pamiętajcie, że inne kolory są zakazane!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: jakie były zadania?

W zeszłym roku egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się od tekstu o Małym Księciu. Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu. Zdający musieli między innymi zdefiniować słowo „oswojenie”, stwierdzić, czy podane zdania są prawdą, czy fałszem i wyjaśnić sens wypowiedzi lisa „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Także na podstawie fragmentu musieli zredagować zaproszenie na spektakl „Tajemnice oswajania”. Drugim tekstem, z którym musieli uporać się uczniowie był fragment o początkach kina. Oprócz pytań dotyczących treści fragmentu, pojawiły się także zadania gramatyczne. Uczniowie musieli uzupełnić podane zdania, wpisując w luki odpowiednie imiesłowy.

Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

  • Rozprawkę na temat, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem
  • Opowiadanie na temat odwiedzin lisa na planecie Małego Księcia, podczas których zwierzę przekonuje się, czy chłopiec wykorzystał wiedzę zdobytą podczas swojej podróży na Ziemię.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: lektury obowiązkowe

Aby zdać egzamin ósmoklasisty z dobrym wynikiem, warto zapoznać się z lekturami obowiązującymi do testu. Większość zadań na egzaminie dotyczy znajomości lektury, więc przeczytanie jej to już połowa sukcesu. W zeszłym roku podstawowymi lekturami potrzebnymi do zdania egzaminu były:

  • Aleksander Fredro, Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Ignacy Krasicki, Żona modna
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, wybrany utwór z cyklu Sonety Krymskie, Pan Tadeusz
  • Antonie de Saint-Exupery, Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis, Latarnik
  • Juliusz Słowacki, Balladyna
  • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  • Sławomir Mrożek, Artysta
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).

W tym roku lista lektur jest dokładnie taka sama i będzie obowiązywała do 2021 roku.

Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku przygody uczniów ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczeń powinien zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potrafi interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Polecamy zapoznanie się z arkuszem z zeszłego roku i próbnymi arkuszami online sprzed miesiąca. Przerobienie ich od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska