MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 od wtorku, a już w poniedziałek ruszyła rekrutacja do liceów. Trwa też matura

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2020
Egzamin ósmoklasisty 2020 Konrad Kozłowski
Dodatkowe wejścia do szkoły, odpowiednio rozsunięte ławki, by zachować wymagany co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy zdającymi, środki dezynfekujące - te same wytyczne sanitarne, które obowiązują na trwających maturach, dotyczą też tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Ten pierwszy bardzo ważny test w swoim życiu będzie od wtorku zdawać w Krakowie prawie 5700 uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Ósmoklasiści we wtorek o godz. 9 rano przystąpią do egzaminu z języka polskiego. W kolejne dwa dni czekają ich natomiast egzaminy z: matematyki oraz wybranego przez nich języka obcego.

- Oprócz uczniów, do egzaminów są gotowi także dyrektorzy krakowskich szkół, którzy w ostatnich tygodniach wprowadzili procedury pozwalające na organizację egzaminów z zachowaniem specjalnych środków bezpieczeństwa - podkreśla krakowski magistrat. Jak się okazuje, oprócz wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, cenne okazało się tu doświadczenie oraz wskazówki przekazywane przez dyrektorów krakowskich szkół ponadpodstawowych, w których od 8 czerwca trwają matury.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Krakowie, w budynku przy ul. Grochowej, wyliczone, wymierzone i odpowiednio ustawione ławki czekają na zdających już od ponad dwóch tygodni.

- Góra dwanaście dzieciaków może być w sali na egzaminie. Mamy w szkole jedną ósmą klasę, te 26 osób musiałam rozłożyć na trzy sale (gdyby nie pandemia, zajęte byłyby tylko dwie). Musieliśmy też zadbać o więcej komisji nadzorujących. Zdający będą wchodzić dwoma wejściami, sukcesywnie. Przed szkołą będziemy pilnować, żeby były zachowane dwa metry odległości między uczniami. Wszystko powinno się zacząć punktualnie – mówi nam Anna Igar-Makowska, wicedyrektor SP nr 8 w Krakowie.

Matura z lat 60. wieku minionego wydaje się egzotyczna. Zoba...

Uczniowie wcześniej zostali powiadomieni, w których salach piszą egzamin i którymi drzwiami wchodzą do szkoły.

Każdy ósmoklasista powinien na egzamin przynieść własny długopis, przyjść z legitymacją szkolną, może mieć też swoją butelkę wody, bo szkoły tym razem nie mogą jej zapewnić. Uczeń może zjawić się w szkole wyłącznie zdrowy.

- Przez trzy dni w szkole będzie pielęgniarka, zadbaliśmy o to zgodnie z wytycznymi, podobnie jak o pokój, gdzie można odizolować osobę, która miałaby na egzaminie niepokojące objawy. Ale oby nie był potrzebny – podkreśla dyr. Anna Igar-Makowska. Dyrektorka dodaje, że jeśli ktoś podczas pisania okazałby się chory, musi przerwać egzamin i podejść do niego w drugim terminie – w lipcu. Podkreśla też: - Chciałabym, żeby wszystko dobrze poszło i trzymam kciuki za moich uczniów.

Egzamin ósmoklasisty planowo miał się odbyć pod koniec kwietnia, a z powodu epidemii koronawirusa został przesunięty o ponad półtora miesiąca. Jak się dowiadujemy, ósmoklasistów nie ominął stres z tego powodu. - Byli przygotowani na kwiecień, a teraz część osób te nerwy zjadają na maksa – opowiada Anna Igar-Makowska.

- U niektórych wystąpiła obojętność, po prostu są zmęczeni całą tą sytuacją, nauką zdalną - słyszymy z kolei od Ewy Jaśkowiec, dyrektorki SP nr 10 w Krakowie. - Zmęczeni są tym sposobem nauki. Myślę, że po pierwszym czasie zachłyśnięcia się innością, teraz brakuje im wyjścia do szkoły, brakuje kolegów, kontaktów osobistych. To jest widoczne u wszystkich dzieci. Bezpośredni kontakt jest bardzo ważny, żadna platforma internetowa tego nie zastąpi - odkreśla dyrektorka.

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 CKE: odpowiedzi, arkusz online

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 CKE: odpowiedzi, wyniki, ar...

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. Rok szkolny natomiast kończy się 26 czerwca i w wielu szkołach to własnie tylko ósmoklasiści uroczyście odbiorą tego dnia świadectwa i zostaną pożegnani. Pozostali uczniowie lub ich rodzice będą odbierać świadectwa bez kończącej rok akademii, pojedynczo. W jednych szkołach będzie się to działo w dniu zakończenia roku, do innych będzie można przychodzić po świadectwo do sekretariatu podczas wakacji, a nawet odebrać je dopiero we wrześniu.

W poniedziałek (15.06) rozpoczęła się z kolei rekrutacja do klas pierwszych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia (wnioski o przyjęcie do szkoły składa się do 10 lipca do godz. 15). Rekrutacja do szkół prowadzonych przez miasto Kraków jest realizowana z wykorzystaniem informatycznego systemu e-omikron. Z powodu epidemii również nabór do szkół na rok szkolny 2020/2021 będzie nieco inny niż zwykle - nie zostanie tym razem przeprowadzone postępowanie uzupełniające. W przypadku kandydatów, którzy nie zostaną przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym, o przyjęciu do szkoły będzie decydował jej dyrektor.

Przypomnijmy jeszcze, że w szkołach średnich wciąż trwają matury. W poniedziałek część maturzystów pisała egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a we wtorek odbędą się egzaminy z biologii i wiedzy o społeczeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska