Egzamin ósmoklasisty 2021 - polski. Co było w zeszłym roku? Co trzeba umieć? Sprawdźcie nasz miniprzewodnik po egzaminie ósmoklasisty!

OPRAC.:
Marlena Hebda
Marlena Hebda
Egzamin ósmoklasisty - polski. Co było w zeszłym roku? Na czym polegał egzamin?
Egzamin ósmoklasisty - polski. Co było w zeszłym roku? Na czym polegał egzamin? Marzena Bugala-Azarko
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w tym roku odbędzie się 25 maja. Mimo że dzień ten nastąpi dopiero za trzy miesiące, warto już teraz zapoznać się z tym, co było na egzaminie ósmoklasisty w zeszłym roku. Jeśli jesteście ciekawi, jakie były zadania, na czym polegały ćwiczenia i jakie pojawiły się tematy wypracowań - przeczytajcie poniższy artykuł.
 • Egzamin ósmoklasisty z polskiego 2020 składał się z 22 pytań, w tym jednej dłuższej wypowiedzi pisemnej.
 • W pierwszej części egzaminu uczniowie mieli do wykonania zadania na podstawie tekstu Sienkiewicza "Quo Vadis" oraz artykułu Smoczyńskiej "Życie z pasją".
 • Do lektur obowiązkowych do tegorocznego egzaminu należą między innymi: "Kamienie na szaniec", "Mały Książę" i "Zemsta".
 • Aby odpowiednio przygotować się do egzaminu ósmoklasisty warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi lekturami o przerobić zeszłoroczne arkusze.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2021: jak wygląda? Na czym polega?

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi może być tekstem naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym. Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie. Wypowiedź pisemna jest najważniejszym elementem testu z polskiego – można za nie otrzymać aż 20 punktów, zatem dobrze się do niego przyłożyć. Cały test nie może mieć więcej niż 26 zadań. Czas przeznaczony na jego napisanie to 120 minut.

Na egzamin trzeba zabrać ze sobą pióro lub długopis w kolorze czarnym. Pamiętajcie, że inne kolory są zakazane!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: co było? Jakie były zadania?

 • W 2020 roku egzamin ósmoklasisty z polskiego rozpoczął się od fragmentu dzieła Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis". Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu.
 • Zadania polegały między innymi na ułożeniu w odpowiedniej kolejności zdań, stwierdzeniu, czy podane zdania są fałszywe, czy prawdziwe i napisaniu krótkich odpowiedzi na zadane pytania.
 • Jednym z nich było na przykład sformułowanie argumentu potwierdzającego tezę, że "Petroniusz był skutecznym mówcą".
 • Kolejno uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem "Artysta" (którego tytuł musieli najpierw odgadnąć na podstawie swojej wiedzy), a następnie z fragmentem artykułu Małgorzaty Smoczyńskiej "Życie z pasją".

Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

 • Przemówienie, w którym zdający miał przekonać swoich słuchaczy, że książki są źródłem mądrości.
 • Opowiadanie, którego głównym tematem miało być spotkanie z bohaterem lektury, który nauczył ucznia czegoś ważnego. Oba tematy wypracowań miały dowodzić znajomości przez ucznia wybranej przez niego lektury obowiązkowej.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: lektury obowiązkowe

Aby zdać egzamin ósmoklasisty z dobrym wynikiem, warto zapoznać się z lekturami obowiązującymi do testu. Większość zadań na egzaminie dotyczy znajomości lektury, więc przeczytanie jej to już połowa sukcesu. W zeszłym roku podstawowymi lekturami potrzebnymi do zdania egzaminu były:

 • Aleksander Fredro, Zemsta
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów
 • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
 • Ignacy Krasicki, Żona modna
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, wybrany utwór z cyklu Sonety Krymskie, Pan Tadeusz
 • Antonie de Saint-Exupery, Mały Książę
 • Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis, Latarnik
 • Juliusz Słowacki, Balladyna
 • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
 • Sławomir Mrożek, Artysta
 • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).

W tym roku do egzaminu obowiązują te same lektury.

Egzamin ósmoklasisty 2021: co trzeba umieć

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku przygody uczniów ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczeń powinien zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potrafi interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Polecamy zapoznanie się z arkuszem z zeszłego roku. Przerobienie ich od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie