Egzamin ósmoklasisty 2022 J. POLSKI - arkusz i odpowiedzi. „Zemsta” Aleksandra Fredry na egzaminie 8-klasisty z j. polskiego 25.05

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2022 J. POLSKI
Egzamin ósmoklasisty 2022 J. POLSKI CKE
Udostępnij:
We wtorek ruszyły egzaminy ósmoklasisty. Na początek uczniowie zmierzyli się z testem z j. polskiego. Na egzaminie ósmoklasisty 2022 pytania testu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Odnosiły się m.in. do przytoczonego fragmentu o wypędzaniu murarzy. Po południu zamieścimy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie były zadania? Jak poradzili sobie uczniowie?

Rozprawka była chętniej wybierana przez ósmoklasistów, mniej osób decydowało się zmierzyć z opowiadaniem. Miało ono mówić o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej szkolnej lektury. „Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową” - tak brzmiało zadanie dla piszących opowiadanie.

Ja napisałam opowiadanie, w którym spotkałam się z Małym Księciem. Cały „Mały Książę” jest o przyjaźni, jest to piękna lektura, dlatego ją wybrałam – opowiadała nam Patrycja Mocek ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krakowie, która we wtorek jako pierwsza wyszła z sali, piętnaście minut przed

W sumie zdający mieli na egzaminie 19 zadań. Pośród nich np. było zadanie napisania zaproszenia na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Należało przy tym zachęcić do uczestnictwa w pikniku, używając dwóch argumentów. W ocenie wypowiedzi - jak zaznaczono w zadaniu - będzie brana pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

W swoich arkuszach egzaminacyjnych młodzi ludzie znaleźli też m.in. zadanie, któremu towarzyszyły dwa kadry z filmu „Zemsta” (ekranizacji tej lektury), z podpisami.

Na jednym kadrze Papkin spisywał testament, a na drugim Cześnik dyktował Dyndalskiemu list, który rzekomo pisała Klara. Trzeba było wybrać, która scena jest według nas bardziej komiczna. Trzeba było też napisać, jaki typ komizmu został użyty (podać dwa z trzech): czy komizm słowny, komizm sytuacji, czy komizm postaci - relacjonowała Patrycja Mocek z SP nr 8, dla której bardziej zabawna jest scena pisania listu.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Test sprawdzał znajomość interpunkcji

Ósmoklasiści mieli wstawić przecinki do podanego tekstu. Winnym z zadań należało napisać streszczenie tekstu naukowego.

Pisałam rozprawkę, bo jestem dużo lepsza z rozprawek. W opowiadaniu trzeba zawrzeć dziesięć elementów twórczych, a dla mnie to jest dużo trudniejsze niż napisanie rozprawki - mówiła nam tuż po egzaminie Magdalena Zapiór ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach.

W swoim wypracowaniu Magda napisała, że z przyjaciółmi łatwiej jest rozwiązywać trudne sytuacje. Sięgnęła przy tym do „Małego Księcia”. - Na przykład, gdy pilot rozbił się na pustyni, był bardzo daleko od ludzi, spotkał Małego Księcia i dzięki niemu, rozmowie z nim, zapomniał o swoim pragnieniu i mógł dojść do studni, z której mógł się napić.

Dałam też przykład z „Kamieni na szaniec”, gdzie w sytuacji wojny, braku poczucia bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb, bohaterowie mieli do siebie zaufanie, wiedzieli, że mogą na sobie polegać, co podnosiło ich na duchu i dawało nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. I dzięki temu przetrwali - opowiadała ósmoklasistka.

Magda dodawała, że pisanie wypracowania było dla niej jednym z łatwiejszych zdań. - Według mnie prace literackie są dużo łatwiejsze do napisania niż odpowiedzi na pytania - kwitowała nastolatka. Magda chciałaby kontynuować naukę w VI Liceum Ogólnokształcącym, w oddziale dwujęzycznym z angielskim i hiszpańskim.

„Zemsta” Aleksandra Fredry na egzaminie 8-klasisty z j. polskiego

Egzamin był dość łatwy, przyjemnie się go pisało - mówił nam Kamil Rembisz ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie, który napisał egzamin z polskiego w półtorej godziny, czyli skończył półtorej godziny przed czasem

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 pytania testu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Odnosiły się m.in. do przytoczonego fragmentu o wypędzaniu murarzy.

Jeśli chodzi o wypracowanie, zdający mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej oraz rozprawkę dotyczącą przyjaźni. W tej drugiej należało - odwołując się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu - rozważyć trafność stwierdzenia: „Z przyjacielem łatwiej pokonać trudności”.

Wybrałem rozprawkę i odniosłem się w niej do „Kamieni na szaniec”, do wątku przyjaźni, pomagania sobie nawzajem podczas okupacji niemieckiej i gdy bohaterowie ratowali „Rudego” podczas akcji pod Arsenałem – relacjonował nam Kamil Rembisz. Ósmoklasista dodawał, że – jako humanista – nie obawiał się egzaminu z języka polskiego i nie boi się tego z języka angielskiego, stresuje się natomiast jutrzejszym egzaminem z matematyki.

Według Małgorzaty Kubiak, polonistki uczącej w Szkole Podstawowej nr 153 w Krakowie, tegoroczny egzamin z języka polskiego był dość łatwy - dla każdego, przeciętnego ucznia, zarówno humanisty, jak i tego lepiej czującego się w przedmiotach ścisłych.

- Można się było spodziewać dramatu, ponieważ jeszcze do tej pory na egzaminie ósmoklasisty nie było takiej formy - tak nauczycielka komentuje pojawienie się „Zemsty” na tym egzaminie. Jako typowe Małgorzata Kubiak określa pytania z fotosami z filmu, dotyczące komizmu - na pewno nauczyciele tłumaczą komizm przy okazji omawiania „Zemsty”. Podobnie tekst o przyjaźni, który się pojawił, nie powinien zaskoczyć młodych ludzi - w szkołach temat przyjaźni wielokrotnie pojawia się na lekcjach. Praca z grafiką oraz pisanie zaproszenia było standardowe, jak zawsze na tym egzaminie. - A tematy pracy literackiej były bardzo sympatyczne - dodaje nauczycielka krakowskiej szkoły.

Jak wskazuje Małgorzata Kubiak, trudne mogło być dla uczniów zadanie z interpunkcją, ponieważ wcześniej inaczej były konstruowane zadania z dziedziny poprawnego używania znaków przestankowych.

- Do tej pory zdający mieli wskazać zdania - oznaczone A, B, C, D - gdzie jest poprawna, gdzie niepoprawna interpunkcja. A teraz sami mieli wstawić trzy przecinki. O ile na lekcjach się to ćwiczy, to na egzaminie jeszcze takiego zadania nie było. A nie w każdym przypadku na egzaminie było to oczywiste, np. tam, gdzie było wtrącenie w zdaniu - mówi nam polonistka.

Trwa głosowanie...

Jak poszedł Ci egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak poradzili sobie uczniowie

Pierwszy dzień zmagań z egzaminem ósmoklasisty. Na początek język polski

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się 24 maja (wtorek) punktualnie o godzinie 9:00. Dla osób, które z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogły napisać go w wyżej wymienionym terminie, przygotowano termin dodatkowy 13 czerwca (poniedziałek) również o godzinie 9:00. Na napisanie całego testu uczniowie mieli 2 godziny, czyli 120 minut.

Uwaga. Uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagającym przedłużenia czasu i posiadającym stosowne zaświadczenia, wydłużono czas pisania testu do 180 minut.

Jakie zadania znajdują się na teście z języka polskiego?

W arkuszu na uczniów ósmych klas czekają zadania zamknięte (takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych, na przykład prawda/fałsz lub zadania sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji) oraz zadania otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Pojawiają się również zadania ikonograficzne, w których należy odwołać się do ilustracji, potwierdzając znajomość lektur obowiązkowych.

W pierwszej części znajdują się dwa teksty wraz z odnoszącymi się do nich zadaniami. Druga część egzaminu składa się z wypracowania. Uczniowie otrzymają propozycje dwóch tematów wypracowań (temat o charakterze twórczym, np. opowiadanie twórcze lub temat o charakterze argumentacyjnym, np. rozprawka, artykuł, przemówienie), z których należy wybrać jeden i napisać tekst nie krótszy niż 200 słów. Podczas pisania wypracowania należy odwołać się do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej.

Za rozwiązanie zadań uczeń może otrzymać maksymalnie 45 punktów (25 punktów za część pierwszą i 20 pkt. za część drugą).

Egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego. Kiedy wyniki?

Wszystkie osoby, które przystąpiły do egzaminu ósmoklasisty, otrzymają wyniki 1 lipca 2022 r., natomiast zaświadczenia o wynikach zostaną wydane 8 lipca 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

8 . Etap prac poszukiwawczych w więzieniu na Rakowieckiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie