MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024: język polski zakończony. ARKUSZ CKE i ODPWIEDZI. Co pojawiło się na egzaminie?

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Wideo
od 12 lat
Maj to czas egzaminów ósmoklasistów. Dzisiaj uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Przez kolejne dni uczniowie przystąpią do pozostałych testów z języka angielskiego oraz matematyki. Jak wyglądał arkusz? Co pojawiło się na egzaminie? Poniżej podajemy arkusz CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

W naszej galerii prezentujemy oficjalny arkusz CKE egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Pytamy ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie o emocje, które im towarzyszyły podczas pierwszego dnia egzaminów i nastroje przed kolejnymi.

- Ciężko dzisiaj było. Jak widać wyszedłem po godzinie, ale nie wiem czy dobrze mi poszło. W sumie też nie uczyłem się zbyt dużo do tego egzaminu. Pojawiły się lektury, które nie do końca znałem. Mimo wszystko wydaje mi się, że nie napisałem najgorzej - mówi nam Bogdan.

- Co prawda najmocniej czuję się z matematyki, jednak myślę, że dzisiaj poszło mi dobrze, a nawet super. Lektura, która się dzisiaj pojawiła to " Kamienie na szaniec", więc nie jest to zaskakujące, bo to jedna z podstawowych lektur. Bardzo dużo się uczyłam do tych egzaminów. Dzisiaj jestem zadowolona - dodaje Sofiia.

W 2024 roku egzaminy ósmoklasisty odbędą się w połowie maja. Jak co roku zostaną przeprowadzone z następujących trzech przedmiotów:

  • pierwszego dnia - egzamin z języka polskiego,
  • drugiego dnia - egzamin z matematyki,
  • trzeciego dnia - egzamin z języka obcego nowożytnego.

Na początku uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego, który rozpoczął się we wtorek 14 maja o godzinie 9:00. Na jego napisanie ósmoklasiści otrzymali aż 120 minut, czyli 2 godziny.

Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego: co znajdzie się w arkuszu? [ZADANIA]

Arkusz będzie składał się z dwóch części:

  1. Zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte, odnoszące się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego), zadania sprawdzające wiedzę językową oraz zadania ikoniczne.
  2. Dłuższa wypowiedź pisemna na jeden z dwóch podanych tematów wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie o charakterze odtwórczym (rozprawka), w którym należy odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej.

Liczba zadań na egzaminie z języka polskiego wynosi od 17 do 26 (w tym od 5 do 9 zadań otwartych). Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać 45 punktów.

Wymagania egzaminacyjne na teście ósmoklasisty z języka polskiego

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty będzie oparty na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie podstawie programowej. Szczegółowe wymagania edukacyjne można znaleźć klikając w link: wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty 2024.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: arkusze z poprzednich lat:

Egzamin 8-ósmoklasisty. Ile procent należy uzyskać, aby zdać egzamin ósmoklasisty?

Dla egzaminu nie został określony minimalny próg zdawalności, co oznacza, że nie można go nie zdać. Wyniki liczą się jednak podczas rekrutacji do liceum, technikum lub szkoły zawodowej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca.

Co zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎Nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska