Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2020: odpowiedzi + arkusz CKE. Zadanie o pociągu na teście 8-klasisty z matematyki. Klucz odpowiedzi

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2020: odpowiedzi + arkusz CKE
Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2020: odpowiedzi + arkusz CKE Egzamin ósmoklasisty MATEMATYKA 2020: odpowiedzi + arkusz CKE
Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020. Ósmoklasiści w środę o godz. 9 rano przystąpili do egzaminu z matematyki. "Nie wiem, co mam o tym sądzić", "Coś łatwe to było, czuję, że to powinno być trudniejsze", "Serio, ten egzamin z matmy był bardzo fajny, lepszy według mnie niż z polaka, a ja jestem noga z matmy", "Myślałam, że nic nie zrobię, a tu taka niespodzianka..., "Do czego to doszło, żeby matematyka była łatwiejsza niż polski" - czytamy na Twitterze.

Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020: "Najtrudniejsze było zadanie o pociągu"

Na zdających matematykę w drugim dniu egzaminu ósmoklasisty czekało ponad 20 zadań. Na ich rozwiązanie mieli 100 minut. Uczniowie stwierdzali po egzaminie, że zadania zamknięte (wyboru odpowiedzi a, b, c,d) generalnie były proste, a spośród otwartych większość była trudna, ale do rozwiązania.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki: mamy odpowiedzi!

Egzamin ósmoklasisty 2020 Matematyka. Odpowiedzi i rozwiązan...

Zadanie o pociągu
Pociąg z tego zadania miał 150 metrów i pędził z prędkością 20 metrów na sekundę przez tunel o długości 350 metrów. Trzeba było wyliczyć, w ile sekund przejedzie przez ten tunel.

Na egzaminie pojawiła się geometria, twierdzenie Pitagorasa, ułamki, potęgi, średnia arytmetyczna, a nie było skali, układu współrzędnych.

Egzamin ósmoklasisty Matematyka 2020: geometria, twierdzenie Pitagorasa

- Właściwie nie było zaskoczenia na tym egzaminie. Ale trochę trudne było pierwsze pisemne pytanie, na dowodzenie – tego nie zrobiłam. Trzeba było udowodnić, że dany trójkąt jest prostokątny – mówiła nam krakowska ósmoklasistka Maria Kawalec.

- W innym zadaniu trzeba było wyznaczyć spośród podanych liczb, która nie była równa potędze trzy do piętnastej – takie pytanie zapamiętał z kolei Filip Siwek.

Ósmoklasiści przyznawali, że przydał im się dodatkowy czas – ponad półtora miesiąca na naukę i powtórki - który zyskali z powodu przesunięcia terminu egzaminów.

Również Nikola z SP nr 10 w Krakowie uważa, że pytania na tegorocznym egzaminie z matematyki były proste. - Z geometrii, na objętość, wydawały mi się w miarę proste. Trzeba było obliczyć np. objętość sześcianu. Była podana podstawa, wysokość, trzeba było znać wzór i obliczyć. Dużo było zadań na potęgi, gdzie trzeba było wiedzieć, kiedy się dodaje, kiedy odejmuje się potęgi. Pytania otwarte, tekstowe były dość proste, w głowie by się to policzyło – uznała też 14-latka.

Nikola zapamiętała też zadanie z książkami i ebookami – nagrodami w konkursie. - Mieliśmy podane, że było dwie trzecie książek i o osiem mniej ebooków. Należało obliczyć, ile było samych książek – relacjonował nastolatka. Nikola planuje kontynuować naukę w liceum, w klasie biologiczno-chemicznej, a swoją przyszłość wiąże z weterynarią.

Krakowianka uczyła się do egzaminu systematycznie, nie w ostatniej chwili. Jaką ma radę dla przyszłorocznych zdających? - Niech przede wszystkim powtórzą sobie to, z czego idzie im najgorzej. Bo jeśli akurat to się trafi np. na zadaniu otwartym, to przepada dużo punktów – przestrzega Nikola.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. Rok szkolny natomiast kończy się 26 czerwca i w wielu szkołach to własnie tylko ósmoklasiści uroczyście odbiorą tego dnia świadectwa i zostaną pożegnani. Pozostali uczniowie lub ich rodzice będą odbierać świadectwa bez kończącej rok akademii, pojedynczo. W jednych szkołach będzie się to działo w dniu zakończenia roku, do innych będzie można przychodzić po świadectwo do sekretariatu podczas wakacji, a nawet odebrać je dopiero we wrześniu.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - kiedy: terminy egzaminów

  • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
  • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
  • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.
Egzamin ósmoklasisty j. polski 2020 - arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi. ...

Egzamin ósmoklasisty 2020: co trzeba umieć?

Egzamin z matematyki sprawdza szereg umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w ciągu ośmiu lat edukacji. Największy nacisk kładziony jest na sprawność rachunkową, czyli zdolność rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach. Biorąc pod uwagę podstawę programową, na egzaminie z matematyki pojawią się zadania z następujących dziedzin:

  • Algebra i wyrażenia algebraiczne
  • Statystyka opisowa, wykresy, tabelki
  • Obliczenia praktyczne np. temperatury
  • Geometria
  • Potęgi
  • Pierwiastki
  • Procenty
  • Geometria przestrzenna
  • Rachunek prawdopodobieństwa

Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie nowy harmonogram egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych. W tym momencie plan egzaminów pisanych przez absolwentów szkół podstawowych przedstawia się następująco:

  • 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
  • 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
  • 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty: matematyka 2020 - co trzeba wiedzieć? Podstawowe informacje

  • Egzamin odbywa się 17 czerwca i zaczyna o 9:00.
  • Test będzie trwał 100 minut.
  • Uczniowie będą mieli do rozwiązania maksymalnie 23 zadania.
  • Potrzebujesz czarnego długopisu lub pióra, możesz mieć ze sobą także linijkę.
  • Nie przejmuj się, że musisz mieć prawidłowy wynik – egzaminatorzy biorą pod uwagę także sposób obliczeń, za który też możesz dostać punkty.
  • Powtórz dowodzenie i uzasadnianie – bardzo prawdopodobne, że na egzaminie pojawią się tego typu zadania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska