EGZAMIN ósmoklasisty MATEMATYKA 2021 - Jakie zadania były na matematyce? "Na tym egzaminie trzeba było dużo liczyć" [ARKUSZE CKE] 20.03

OPRAC.: esz
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Zobacz zadania z matematyki Konrad KozłOwski/Polskapress
W czwartek 18 marca uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu z matematyki. Co było na egzaminie ósmoklasisty? Uczniowie mieli na rozwiązania zadań z matematyki 100 minut. Według Piotra Forgacza, ósmoklasisty również z SP 153 w Krakwie, właśnie tyle trzeba było na napisanie egzaminu, trudno byłoby skończyć wcześniej. Na próbnym egzaminie pojawiły się m.in. pierwiastki i potęgi, czyli materiał, który uczniowie opanowywali już podczas nauki zdalnej. Wyniki testu więc pokażą jednocześnie, jak sprawdza się nauka online. U nas znajdziecie ARKUSZE CKE z matematyki.

Zobacz arkusze i odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty 2021 z MATEMATYKI! Kliknij w galerię poniżej!

EGZAMIN ósmoklasisty MATEMATYKA 2021 - jak oceniają go nauczyciele?

Według zapowiedzi ministerialnych, tegoroczne egzaminy ósmoklasisty (a także maturalne) mają być stosunkowo łatwiejsze, materiał, którego znajomość mają sprawdzać, okrojony o 20-30 proc.

Byłam ciekawa, jak wygląda ten egzamin, dostosowany tym razem nie do podstawy programowej, tylko do wymagań edukacyjnych. Jak przejrzałam arkusz egzaminacyjny, to przede wszystkim zaskoczyło mnie, że pojawiło się sporo zadań z geometrii - aż sześć z dziewiętnastu zadań było z geometrią. A dzieci, jeśli chodzi o geometrię, zawsze mają dreszczyk emocji, bo takie zadania wymagają - kształtowanej jeszcze - wyobraźni przestrzennej i spostrzegawczości

- powiedziała nam Ewa Zielińska, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 153 w Krakowie.

Nauczycielka wspomina, że na różnych konferencjach padały informacje, że nie będzie na tegorocznym egzaminie zadań, w których pojawiłoby się polecenie „udowodnij”. Tymczasem na próbnym egzaminie zadanie nr 16. zawierało polecenie „uzasadnij, że...”. Jak podejrzewa Ewa Zielińska, mogło ono wzbudzić w uczniach niepokój.

Zadanie właściwie proste, ale trzeba było wpaść na pewien pomysł, jak je rozwiązać. Jeśli ktoś wpadł na ten pomysł i zrobił sobie rysunek matematyczny, to nie powinien mieć problemu. Ale to słowo „uzasadnij” mogło budzić u uczniów stres

- mówi Ewa Zielińska.

Generalnie nauczycielka ocenia, że próbny egzamin był dla uczniów wyzwaniem, a ponieważ zawierał dużo zadań z kontekstem praktycznym - pokazał im, że wiedza matematyczna liczy się też w praktyce.

Próbny egzamin ósmoklasisty daje uczniom i nauczycielom wskazówkę, nad czym jeszcze trzeba popracować.

- To, na co jeszcze będę chciała zwrócić uwagę i utrwalić przed właściwym egzaminem w maju, to np. zamiana jednostek, ćwiczenie wyobraźni geometrycznej, przypominanie własności figur - wymienia Ewa Zielińska.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Jak poradzili sobie uczniowie?

- Test nie sprawił mi za dużej trudności, był umiarkowanie prosty. Był obwód figur, obliczenia z iksem, pierwiastki, potęgi… Do wszystkich rodzajów zadań, które mieliśmy rozwiązać, byłem jak najbardziej przygotowany – powiedział nam po wyjściu z próbnego egzaminu z matematyki Franciszek Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie.

Ósmoklasista dodaje, że dłużej zastanawiał się przy jednym z zadań – związanym z geometrią przestrzenną. Chodzi o zadanie o dwóch sześcianach – jednym o krawędzi 2 i drugim o krawędzi 3 – które pocięto na sześciany o krawędzi 1. W zadaniu jest mowa o tym, że z otrzymanych sześcianów zbudowano prostopadłościan. Żadna ściana tego prostopadłościanu nie jest kwadratem. Należało podać pole powierzchni zbudowanego prostopadłościanu. - Trzeba było mieć w głowie wzór. I na pewno przydatna była wyobraźnia przestrzenna – mówi Franciszek.

Piotr Forgacz z próbnego egzaminu zapamiętał zadanie z różami. Brzmi ono tak:

„W kwiaciarni było trzy razy więcej czerwonych róż niż białych. Pan Nowak kupił 40 czerwonych róż i wtedy w kwiaciarni zostało dwa razy więcej białych róż niż czerwonych. Ile białych róż było w kwiaciarni? Zapisz obliczenia”.

- Trzeba było ułożyć równania z iksem, zrobić więcej działań, trochę pomyśleć. Ale udało się – kwituje nastolatek.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty: Na tym egzaminie trzeba było dużo liczyć

Jako dosyć trudny określiła egzamin z matematyki Kamila Jurkowska, ósmoklasistka z SP nr 12 w Krakowie. Jej też szczególnie zapadło w pamięć zadanie z różami. - Na tym egzaminie trzeba było dużo liczyć, ale same obliczenia były normalne, oczywiste i myślę, że każdy powinien sobie z nim poradzić – oceniła Kamila.

Zdający komentują, że egzamin próbny pokazał im, jaką należy obrać strategię przed właściwym egzaminem – tuż przed nim powtórzyć najważniejsze rzeczy, z polskiego np. lektury i środki stylistyczne, z matematyki - wzory, a z angielskiego – gramatykę, czasy.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty CKE

W czwartek, 18 marca 2021r, uczniowie przystąpili do kolejnego, próbnego egzaminu ósmoklasisty. Jako pierwszy napisali test z języka polskiego, kolejny sprawdzian to egzamin z matematyki. Jakie były zadania i jak poradzili sobie uczniowie?

W związku z pandemią egzaminy oczywiście odbędą się w reżimie sanitarnym - m.in. z mniejszą liczbą osób w każdej sali. Przeprowadzenie tych egzaminów przez szkoły jest dobrowolne.

- Uczniowie chcieli je pisać. Będą zdawali tak, jakby to już były egzaminy właściwe, w salach maksymalnie po 8 osób. Nie wymagamy natomiast teraz żadnego galowego stroju - mówi nam Magdalena Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie.

Egzamin ósmoklasisty 2021 w Krakowie

Do próbnych egzaminów przystąpią także np. ósmoklasiści w Bronowicach Małych, w Szkole Podstawowej nr 153. Wchodzi ona w skład zespołu szkół, wraz z liceum, w którym teraz, z racji pandemii i obowiązujących obostrzeń, nie ma lekcji, jego budynek stoi pusty. Dlatego dyrekcja zorganizowała sale egzaminacyjne właśnie w oddzielnym budynku liceum, dzięki czemu ósmoklasiści nie będę mieli styczności z uczniami z najmłodszych klas szkoły podstawowej.

W SP 153 ósmoklasistów jest 44. Dyrektor szkoły jest przekonany, że wszyscy się zjawią na egzaminie. Czekają odpowiednio przygotowane sale, uczniowie będą losować miejsce jak na prawdziwym egzaminie.

- Ten próbny sprawdzian - który przy pandemii, zdalnym nauczaniu i restrykcjach sanitarnych jest dla szkoły dodatkowym wyzwaniem - to przecież ukłon w kierunku uczniów, którzy już w zasadzie od roku nie są w szkole. Oni - moim zdaniem - pragną tego jak kania dżdżu. Chcą poznać stan swojej wiedzy i umiejętności. Poza tym jest to okazja do kontaktu z nauczycielami, kontaktu z kolegami. Każdy dzień pobytu dzieci w szkole to jest dla nich powrót do normalności - przekonuje Marek Gaweł, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie, w którego skład wchodzi SP 153.

Dyrektor dodaje, że większość nauczycieli jest już zaszczepiona, co również sprawia, że spotkanie na egzaminie w szkole jest stosunkowo bezpieczne.

Harmonogram przeprowadzania próbnych egzaminów ósmoklasisty:

  • 17 marca 2021 (środa), godz. 9 - język polski
  • 18 marca 2021 (czwartek), godz. 9 - matematyka
  • 19 marca 2021 (piątek), godz. 9 - języki obce nowożytne.

Egzamin Ósmoklasisty? ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE z matematyki

W dniu, w którym jest przeprowadzany próbny egzamin (określany też jako test diagnostyczny) z danego przedmiotu, materiały egzaminacyjne, czyli arkusze, pliki dźwiękowe, będą zamieszczane na stronie internetowej CKE, OKE i ministerstwa edukacji - mniej więcej o godz. 9 (nie wcześniej niż o tej godzinie). Zatem jeśli któryś z uczniów nie będzie mógł - np. z powodu choroby - pisać egzaminu w szkole, o tej samej porze będzie mógł zapoznać się z pytaniami i zadaniami zamieszczonymi w Internecie.

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie