Próbny egzamin ósmoklasisty język polski- ARKUSZE CKE, ZADANIA. Co było na egzaminie ósmoklasisty? Jak poradzili sobie uczniowie? [17.03]

OPRAC.: esz
Egzaminy Ósmoklasisty w cieniu pandemii koronawirusa Konrad KozłOwski/Polskapress
Egzamin ósmoklasisty POLSKI - ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZADANIA. W środę, 17.03 rozpoczął się pierwszy dzień próbnych egzaminów ośmioklasisty. Na początek uczniowie zmierzyli się z testem z języka polskiego. Jakie były pytania i tematy? Od końca zeszłego roku Ministerstwo Edukacji zapowiadało, że w tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzamin ósmoklasisty będzie łatwiejszy. Okrojono listę lektur obowiązkowych, wymagany na egzaminach zakres wiedzy ma być ograniczony o 20-30 procent. W pierwszym dniu próbnego egzaminu ósmoklasisty z CKE słyszymy opinie nauczycieli, że egzamin, jaki znalazł się w arkuszach, jest jednak trudny. Natomiast sami zdający twierdzą, że poradzili sobie bezproblemowo.

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2021

- Myślę, że mają co robić nasi uczniowie - skomentował po rozpoczęciu próbnego egzaminu w środę Krzysztof Wiatr, polonista, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie. - Egzamin nie jest łatwiejszy niż poprzednie, uczniowie mają standardowe zadanie, takie jakie były w ubiegłym roku czy dwa lata temu. Te same umiejętności są sprawdzane. Jest i ortografia, i słowotwórstwo, części mowy, zdania... Zadań może jest troszeczkę mniej, a w ostatnim - przy pisaniu rozprawki lub opowiadania - uczeń może odwołać się do dowolnie wybranej lektury. Na pierwszym egzaminie ósmoklasisty była narzucona lektura, "Mały Książę". Ale w ubiegłym roku też już nie było narzuconej lektury, uczeń mógł sobie wybrać lekturę obowiązkową - dodaje.

Próbny egzamin ósmoklasisty z polskiego. Jak poradzili sobie uczniowie?

Franciszek Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach Małych wyszedł z egzaminu "jak najbardziej zadowolony".

- Był stosunkowo łatwy, nie sprawił mi większej trudności. Oczywiście przygotowywałem się przed egzaminem. Nie przeraził mnie "Pan Tadeusz", który pojawił się w zadaniach - jest jedną z ważniejszych lektur, epopeją narodową, a to motywuje do przeczytania i przygotowania się z niego - mówił nam Franciszek.

Jeśli chodzi o wypracowanie, uczeń SP 153 wybrał rozprawkę, o której mówi, że je bliższa jego sercu. W tym wypracowaniu odwołał się do "Kamieni na szaniec", "Reduty Ordona" i "Śmierci pułkownika". Dzięki próbnemu egzaminowi ósmoklasista wie, że musi jeszcze przed właściwym egzaminem skupić się na gramatyce czy przypomnieć sobie różne zasady ortografii i interpunkcji. - To są bardziej szczegóły, ale mogą kosztować punkty, które mogą zaważyć na ostatecznym wyniku - zaznacza Franciszek.

17 marca uczniowie ostatnich klas podstawówek zmierzyli z próbnym egzaminem ósmoklasisty. O godz. 9 wystartowały egzaminy z języka polskiego organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W związku z pandemią odbywają się w reżimie sanitarnym - m.in. z mniejszą liczbą osób w każdej sali.

- Uczniowie chcieli je pisać. Będą zdawali tak, jakby to już były egzaminy właściwe, w salach maksymalnie po 8 osób. Nie wymagamy natomiast teraz żadnego galowego stroju - mówi nam Magdalena Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie.

Harmonogram przeprowadzania próbnych egzaminów ósmoklasisty:

  • 17 marca 2021 (środa), godz. 9 - język polski
  • 18 marca 2021 (czwartek), godz. 9 - matematyka
  • 19 marca 2021 (piątek), godz. 9 - języki obce nowożytne.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co trzeba wiedzieć? Na co się przygotować? Podstawowe informacje

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego jest podzielony na dwie części.

  • W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi może być tekstem naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym.
  • Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie. Wypowiedź pisemna jest najważniejszym elementem testu z polskiego – można za nie otrzymać aż 20 punktów, zatem dobrze się do niego przyłożyć. Cały test nie może mieć więcej niż 26 zadań. Czas przeznaczony na jego napisanie to 120 minut.

Na egzamin trzeba zabrać ze sobą pióro lub długopis w kolorze czarnym. Pamiętajcie, że inne kolory są zakazane!

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co będzie?

Egzamin ósmoklasisty POLSKI - ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZADANIA. ...

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku Waszej przygody ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które powinniście zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umiecie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potraficie interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 - arkusze CKE, odpowiedzi. ...

Polecamy zapoznanie się z arkuszem egzaminu ósmoklasisty z zeszłego roku. Przerobienie ich od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie