Egzamin ósmoklasisty zostanie odwołany? Padają takie propozycje. "Odwołanie egzaminu ósmoklasisty byłoby fatalne"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądał egzamin ósmoklasisty 2020 w cieniu pandemii Konrad KozłOwski/Polskapress
Już wiosną tego roku, gdy zaczynała się pandemia, pojawiały się apele - m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz części dyrektorów szkół - by zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty. Jednak egzamin 2020 odbył się, tyle że miał przesunięty termin. A co z obecnymi ósmoklasistami? Wraz z niedawnym przejściem całych szkół na nauczanie zdalne, w sytuacji, gdy koronawirus nie odpuszcza, powróciły hasła mówiące o odwołaniu tego ważnego sprawdzianu dla uczniów kończących podstawówkę. Są zwolennicy takiego rozwiązania, ale też nie brak głosów zupełnie przeciwnych.

FLESZ - Czy firmy zaczną zwalniać pracowników?

"Jestem całkowicie za odwołaniem egzaminów ósmoklasisty"

- Jestem całkowicie za odwołaniem egzaminów ósmoklasisty - mówiła ostatnio w rozmowie z Polsat News dyrektorka jednej z warszawskich szkół podstawowych. Przekonywała, że obecnie "dzieci żyją w permanentnym lęku i stresie" i egzamin nie sprawdziłby w zasadzie niczego poza odpornością na stres oraz stanem przygotowania danej szkoły do prowadzenia nauki zdalnej. - Darujmy im. To rocznik, który ma za sobą bardzo ciężki rok - apelowała Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Czy odwołanie egzaminu ósmoklasisty 2021 to dobry pomysł?

Ta wypowiedź wywołała kontrowersje, spotkała się nawet z ostrymi reakcjami w Internecie. Spytaliśmy w krakowskich szkołach, czy odwołanie egzaminu ósmoklasisty 2021 to dobry pomysł.

- Uważam, że nie należy odwoływać egzaminu. Skoro przy strajku go przeprowadzono, to teraz też się powinno - mówi nam Magdalena Mazur, dyrektor krakowskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12. - Mam wrażenie, że zdalne nauczanie idzie teraz dużo lepiej niż w pierwszym etapie takiej nauki, między kwietniem a czerwcem. Gdy patrzę teraz na dzieci, są bardziej zdyscyplinowane, są obecne na lekcjach - podkreśla.

Dyr. Mazur zwraca też uwagę na fundamentalną zasadę:

- Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Nawet ze względu na pandemię. Taka decyzja o ewentualnym odwołaniu egzaminu powinna być podjęta w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego, można było przewidzieć różne rzeczy

- uważa.

W szkołach słyszymy też, że jeżeli uczniowie dowiedzieliby się teraz, że nie będzie egzaminu, mogliby przestać się przykładać do nauki. A póki wisi nad nimi widmo egzaminu - starają się.

Egzamin ósmoklasisty nie tylko stanowi zwieńczenie nauki w szkole podstawowej - każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Uzyskując z niego mało punktów, będzie się natomiast mieć problem z dostaniem do wymarzonej przyszłej szkoły, ponadpodstawowej.

Rekrutacja bez egzaminu ósmoklasisty, tylko na podstawie konkursu świadectw?

A rekrutacja bez egzaminu ósmoklasisty, tylko na podstawie konkursu świadectw? Od dyrektorów liceów można usłyszeć, że to byłaby katastrofa.

- Odwołanie egzaminu ósmoklasisty byłoby fatalne z naszego punktu widzenia -

nie ma wątpliwości Jacek Kaczor, dyrektor I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Do tego liceum należącego do najlepszych i najbardziej obleganych w Krakowie aplikują uczniowie, którzy mają bardzo wysokie wyniki w nauce. - W związku z tym dla nas świadectwo w przypadku tych uczniów jest kryterium nierozróżniającym. Oni wszyscy mają świadectwa z wyróżnieniem, z ocenami bardzo dobrymi i celującymi. Dlatego kryterium świadectwa jest dla nas niewystarczające. Kryterium różnicującym są właśnie wyniki egzaminu - tłumaczy dyrektor.

Jacek Kaczor przyznaje, że oczywiście należy też wziąć pod uwagę scenariusz z odwołaniem egzaminu ósmoklasisty - ale w przypadku, gdyby sytuacja epidemiczna wyglądała bardzo źle, istniałoby duże zagrożenie dla uczniów. Wtedy można zrezygnować z egzaminu nawet w ostatniej chwili.

- Ale co do zasady - nie można z samego faktu, że uczniowie w tym roku mają trudniej, wywieść wniosku, że w związku z tym nie powinni przystępować do egzaminu. Jeśli chodzi o poziom trudności, to wszyscy mają ten sam, wszyscy w tym samym czasie nie chodzą do szkoły. Stykam się jeszcze z takimi głosami, że w obecnej trudnej sytuacji rodzice bardziej zamożnych uczniów zadbają o korepetycje itp. Tak jakby dotąd tego nie robili... - komentuje dyr. Jacek Kaczor.

Dyrektor dodaje, że, w ubiegłym roku szkolnym mieliśmy do czynienia z wyjęciem uczniów na długi czas z normalnego systemu nauki - normalnego, czyli takiego, do jakiego byli przyzwyczajeni. - Ale teraz rodzi się pytanie, na ile w tym roku szkolnym dla uczniów, którzy mają już za sobą doświadczenie zdalnego nauczania, jest o sytuacja nienormalna - mówi.

Zdaniem dyrektora "Nowodworka", na razie trzeba pozwolić uczniom spokojnie się przygotowywać do egzaminu. - I nie wyciągać pochopnych wniosków na temat tego, że uczniowie z jednych szkół będą przygotowani gorzej niż ci z innych szkół przez sam fakt różnic w organizacji nauczania zdalnego - zaznacza Jacek Kaczor.

Dyrektor I LO zwraca również uwagę, że rezygnując obecnie z egzaminu ósmoklasisty, pozbawilibyśmy się też cennego źródła informacji o tym, jak okres nauki zdalnej wpłynął na efekty nauki. I nie będzie możliwości wyciągnięcia żadnych wniosków.

Przypomnijmy, że egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. przewidziany jest w terminie od 25 do 27 maja.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

PO zdalnej nauce każdy będzie z czymś takim szedł:

https://www.spyshop.pl/mikrosluchawka-toppro-z-petla-indukcyjna-bt-3-506.html

Dodaj ogłoszenie