Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Egzamin zawodowy 2020 - odpowiedzi, ARKUSZE CKE. Kiedy WYNIKI egzaminu zawodowego T12, t15, t14 15.01.20

red.
Egzamin zawodowy 2020 - odpowiedzi, ARKUSZE CKE. Kiedy WYNIKI egzaminu zawodowego Egzamin zawodowy 2020
Egzaminy zawodowe 2020. W piątek 10 stycznia 2020 roku uczniowie przystąpili do pisemnego egzaminu zawodowego. W krakowskim Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej w piątek przed południem trwał egzamin zawodowy, sprawdzający kwalifikacje m.in. w zawodzie sprzedawcy (kwalifikacja A.18 - prowadzenie sprzedaży). Z 40 pytaniami testu wyboru (A, B, C, D) musiały sobie poradzić siostry Joanna i Paulina Jarosz, które tym egzaminem kończą szkołę branżową.U nas sprawdzisz jakie były pytania i znajdziesz odpowiedzi. Arkusze wraz z zadaniami opublikujemy, jak tylko zamieści je CKE na swojej stronie. Kiedy będą dostępne arkusze? Gdzie znaleźć klucze odpowiedzi? Egzamin zawodowy 2020 CKE: arkusz + klucz odpowiedzi. Wyniki z egzaminu zawodowego 2020.

Egzamin zawodowy 2020 CKE. Co będzie na egzaminie?

Już w piątek - 10 stycznia - rozpoczną się egzaminy zawodowe 2020. Sprawdź wszystkie potrzebne informacje. Klucz odpowiedzi, rozwiązania zadań, testy i arkusze CKE dostępne będą online na naszej stronie internetowe po zakończeniu egzaminu.

- Egzamin w sumie nie był trudny, pytania logiczne, ale pojawiły się też podchwytliwe – podsumowywały siostry. Jak dodawały, było też parę pytań, w których trzeba było dokonać obliczeń.

Jako jego z trudniejszych pytań dziewczyny zapamiętały to o botulizm (czyli zatrucie jadem kiełbasianym). Trzeba było odpowiedzieć, czy botulizm to schorzenie wywołane spożyciem niewłaściwie przechowywanych: jaj surowych, kaszy gryczanej, konserw rybnych czy maślanki odtłuszczonej.

Egzaminowani byli też pytani, która grupa produktów powinna być przechowywana w sklepie w ladach chłodniczych.

- Ja odpowiedziałam, że wędliny i wędzone ryby, to akurat było łatwe. Do wyboru był jeszcze ryż i makaron, pomidory i banany albo cukier puder i kryształ – mówiła nam Joanna Jarosz.

Co było na egzaminie zawodowym Styczeń 2020?

Jedno z zadań polegało a tym, że należało policzyć, ile wynosi waga tara towaru, na którym na etykiecie umieszczono informację: waga netto 880 g, waga brutto 1020 gramów. Odpowiedź – 140 g, bo waga tara to różnica pomiędzy wagą netto a wagą brutto.

Inne pytanie dotyczyło witryn ze szklanymi półkami, lad przeszklonych podświetlonych i zamykanych gablot przeszklonych. Egzaminowani mieli odpowiedzieć, co najczęściej się w nich prezentuje. - Odpowiedziałam, że zegarki – prezentuje się je w gablotach zamykanych, żeby ich nikt nie ukradł. Do wyboru były jeszcze krawaty, telewizory, sprzęt AGD. I telewizory nigdy nie są chowane, tylko zostają na wierzchu w sklepach – tłumaczyła Paulina Jarosz.

Zdające miały problem z pytaniem o to, jaki typ sprzedaży powinien zostać zastosowany do obsługi klienta w kwiaciarni specjalizującej się w artystycznych kompozycjach florystycznych: sprzedaż tradycyjną, preselekcyjną (to tradycyjna, tylko z personelem), z automatów czy samoobsługową. Dłużej zastanawiały się, czy wybrać pierwszą, czy drugą z nich.

Egzamin zawodowy 2020 - ARKUSZE, WYNIKI

- Nie wiedziałam też, co powinno się zrobić z telewizorem, gdy klient nie odebrał zakupionego telewizora: wystawić do sprzedaży bez powiadomienia nabywcy, dostarczyć mu na własny koszt, oddać telewizor na przechowanie na własny koszt czy oddać towar na przechowanie na koszt nabywcy – mówiła Joanna Jarosz. Każda z sióstr zaznaczyła tu inną odpowiedź.

Z kolei Jakub Wolski pisał w piątek w szkole przy Rzeźniczej egzamin zawodowy sprawdzający wiadomości i umiejętności z zakresu kwalifikacji T.06 – sporządzanie potraw i napojów. - Stres jest ogromny – wyznał Kuba po wyjściu z sali po godzinnym egzaminie. W jego teście pojawiły się np. maszyny, których nigdy w kuchni nie widział – bo nie każda kuchnia ma podobne wyposażenie lub potrzebuje takich maszyn. - I tutaj te maszyny na obrazkach po raz pierwszy się na oczy widzi. Trzeba było podać, jak się wykorzystuje ten sprzęt lub nazwać go. Więc trochę strzelania było – mówił nam zdający.

Jakub dodawał, że jeśli chodzi o liczenie na egzaminie, zadania nie należały do najtrudniejszych, a przy tym można było używać kalkulatora. - Na przykład była podana gramatura potraw dla czterech porcji i trzeba było przeliczyć gramaturę na np. 40 porcji, zamienić przy tym gramy na kilogramy – relacjonował Jakub, który obecnie uczy się w liceum zaocznym, a także pracuje.

Egzamin zawodowy 2020: AU.35

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technika ekonomisty (kwalifikacja AU.35 - planowanie i prowadzenie działalności w organizacji) zdawał w piątek przy Rzeźniczej w Krakowie Adam Bierzało. - W większości były pytania ze składek chorobowych, zdrowotnych itp. - jak to rozliczać, ile procent wynosi. Trzeba wiedzieć, ile procent ma dana składka i wyliczyć – mówił nam egzaminowany. Zapamiętał np. pytanie, przy którym się zawahał: jakim PIT-em rozlicza się małżeństwo – PIT-11 czy PIT-37.

Adam Bierzało już poprawiał ten egzamin, ponieważ przed rokiem brakło mu jednego punktu, by zdać. - Myślę, że teraz poszło mi dobrze, że zdam – oceniał.

Egzamin dotyczący kwalifikacji z zakresu logistyki i obsługi magazynów zdawał z kolei 18-letni Paweł Widerski z Krakowa. Jak nam relacjonował, trzeba było odpowiedzieć np., jaki skrót odpowiada przyjęciu do magazynu – to skrót PZ (przyjęcie zewnętrzne).

- Były na przykład przedstawione cztery palety i trzeba było wybrać, na jakiej palecie zmieściłby się towar – mówił nam Paweł, podkreślając, że pytaniom na egzaminie towarzyszyło dużo rysunków.

Co należy mieć ze sobą podczas egzaminu pisemnego?

Każdy uczeń podchodzący do pisemnej części egzaminu zawodowego powinien zaopatrzyć się w pióro lub długopis z czarnym wkładem oraz prosty kalkulator. Dozwolone jest także posiadanie m.in. chusteczek higienicznych, linijki oraz cyrkla. Jeśli zaś chodzi o część praktyczną przybory są uzależnione są od kwalifikacji zawodowej, o którą ubiega się zdający.

Wymogiem zdania egzaminu zawodowego jest zdobycie przez zdającego:

 • co najmniej 50 proc. punktów z części pisemnej
 • minimum 75 proc. punktów z części praktycznej

Egzamin zawodowy 2020. Ile punktów trzeba uzyskać, aby zdać egzamin zawodowy? Jak wygląda?

Aby uzyskać świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu zawodowego należy uzyskać minimum 50 proc. punktów z części pisemnej oraz co najmniej 75 proc. punktów z części praktycznej.

Egzamin zawodowy występuje obecnie w dwóch formułach - 2012 i 2017. Oprócz tego od września 2019 roku kształcenie rozpoczęły 5-letnie technika dla młodzieży.

Egzamin zawodowy 2020. Czym dokładnie jest kwalifikacja w zawodzie?

Kwalifikacja w zawodzie to wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez OKE (po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji).

Oprócz tego, od 1 września 2012 roku wprowadzono znaczące zmiany w szkolnictwie zawodowym. Jest nią m.in. zmiana nazwy "egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe" na "egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie". Wcześniejszy egzamin był przeprowadzany tylko raz - pod koniec ostatniej klasy, natomiast w nowym wyodrębniono jedną, dwie lub trzy kwalifikacje. Egzaminy te odbywają się w trakcie trwania nauki, np. dla technika informatyka pierwszą kwalifikację zdaje się po drugiej klasie, drugą po trzeciej klasie, a trzecią po pierwszym semestrze czwartej klasy technikum.

Zawody przypisano do obszarów kształcenia, grupujących zawody pod względem wspólnych efektów kształcenia. Wyodrębniono osiem obszarów kształcenia, którym przyporządkowano określoną wielką literę alfabetu:

 • administracyjno-usługowy (A),
 • budowlany (B),
 • elektryczno-elektroniczny (E),
 • mechaniczny i górniczo-hutniczy (M),
 • rolniczo-leśny z ochroną środowiska (R),
 • turystyczno-gastronomiczny (T),
 • medyczno-społeczny (Z),
 • artystyczny (S).

Należy również wspomnieć, że od 2022 roku wyniki z egzaminu zawodowego będą mogły być brane pod uwagę przy rekrutacji na studia wyższe, co do tej pory nie było możliwe.

Egzamin zawodowy 2020 - harmonogram

Egzamin zawodowy 2020 został podzielony na sesję zimową oraz letnią. Składa się z części pisemnej i praktycznej. Odbędą się one w następujących terminach:

Sesja 1. 2020 Zima (styczeń – luty 2019)

 • Część pisemna - 10.01.2020 - wyniki będą znane już 20 marca 2020r.
 • Część praktyczna: MODEL d - 9.01.2020
 • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 11.01.2020 do 15.02.2020
 • Sesja 2. 2019 Lato (czerwiec – lipiec 2019)
 • Część pisemna - 23.06.2020
 • Część praktyczna: MODEL d - 22.06.2020
 • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 24.06.2020 do 9.07.2020
 • * Sesja wyłącznie dla kwalifikacji: Z.22, MS.20 oraz Z.23 (technik pożarnictwa; czerwiec 2020)

Do części pisemnej wszyscy zdający podejdą tego samego dnia.

Oficjalnie: Andrzej Duda prezydentem na kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://sexanons.eu/monia25

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3