Egzamin zawodowy 2020 - odpowiedzi, ARKUSZE CKE. Kiedy WYNIKI egzaminu zawodowego T12, t15, t14 15.01.20

red.
Egzamin zawodowy 2020 - odpowiedzi, ARKUSZE CKE. Kiedy WYNIKI egzaminu zawodowego Egzamin zawodowy 2020
Egzaminy zawodowe 2020. W piątek 10 stycznia 2020 roku uczniowie przystąpili do pisemnego egzaminu zawodowego. W krakowskim Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Rzeźniczej w piątek przed południem trwał egzamin zawodowy, sprawdzający kwalifikacje m.in. w zawodzie sprzedawcy (kwalifikacja A.18 - prowadzenie sprzedaży). Z 40 pytaniami testu wyboru (A, B, C, D) musiały sobie poradzić siostry Joanna i Paulina Jarosz, które tym egzaminem kończą szkołę branżową.U nas sprawdzisz jakie były pytania i znajdziesz odpowiedzi. Arkusze wraz z zadaniami opublikujemy, jak tylko zamieści je CKE na swojej stronie. Kiedy będą dostępne arkusze? Gdzie znaleźć klucze odpowiedzi? Egzamin zawodowy 2020 CKE: arkusz + klucz odpowiedzi. Wyniki z egzaminu zawodowego 2020.

Egzamin zawodowy 2020 CKE. Co będzie na egzaminie?

Już w piątek - 10 stycznia - rozpoczną się egzaminy zawodowe 2020. Sprawdź wszystkie potrzebne informacje. Klucz odpowiedzi, rozwiązania zadań, testy i arkusze CKE dostępne będą online na naszej stronie internetowe po zakończeniu egzaminu.

Egzamin zawodowy 2020 - odpowiedzi, ARKUSZE CKE. Kiedy WYNIK...

- Egzamin w sumie nie był trudny, pytania logiczne, ale pojawiły się też podchwytliwe – podsumowywały siostry. Jak dodawały, było też parę pytań, w których trzeba było dokonać obliczeń.

Jako jego z trudniejszych pytań dziewczyny zapamiętały to o botulizm (czyli zatrucie jadem kiełbasianym). Trzeba było odpowiedzieć, czy botulizm to schorzenie wywołane spożyciem niewłaściwie przechowywanych: jaj surowych, kaszy gryczanej, konserw rybnych czy maślanki odtłuszczonej.

Egzaminowani byli też pytani, która grupa produktów powinna być przechowywana w sklepie w ladach chłodniczych.

- Ja odpowiedziałam, że wędliny i wędzone ryby, to akurat było łatwe. Do wyboru był jeszcze ryż i makaron, pomidory i banany albo cukier puder i kryształ – mówiła nam Joanna Jarosz.

Co było na egzaminie zawodowym Styczeń 2020?

Jedno z zadań polegało a tym, że należało policzyć, ile wynosi waga tara towaru, na którym na etykiecie umieszczono informację: waga netto 880 g, waga brutto 1020 gramów. Odpowiedź – 140 g, bo waga tara to różnica pomiędzy wagą netto a wagą brutto.

Inne pytanie dotyczyło witryn ze szklanymi półkami, lad przeszklonych podświetlonych i zamykanych gablot przeszklonych. Egzaminowani mieli odpowiedzieć, co najczęściej się w nich prezentuje. - Odpowiedziałam, że zegarki – prezentuje się je w gablotach zamykanych, żeby ich nikt nie ukradł. Do wyboru były jeszcze krawaty, telewizory, sprzęt AGD. I telewizory nigdy nie są chowane, tylko zostają na wierzchu w sklepach – tłumaczyła Paulina Jarosz.

Zdające miały problem z pytaniem o to, jaki typ sprzedaży powinien zostać zastosowany do obsługi klienta w kwiaciarni specjalizującej się w artystycznych kompozycjach florystycznych: sprzedaż tradycyjną, preselekcyjną (to tradycyjna, tylko z personelem), z automatów czy samoobsługową. Dłużej zastanawiały się, czy wybrać pierwszą, czy drugą z nich.

Egzamin zawodowy 2020 - ARKUSZE, WYNIKI

- Nie wiedziałam też, co powinno się zrobić z telewizorem, gdy klient nie odebrał zakupionego telewizora: wystawić do sprzedaży bez powiadomienia nabywcy, dostarczyć mu na własny koszt, oddać telewizor na przechowanie na własny koszt czy oddać towar na przechowanie na koszt nabywcy – mówiła Joanna Jarosz. Każda z sióstr zaznaczyła tu inną odpowiedź.

Z kolei Jakub Wolski pisał w piątek w szkole przy Rzeźniczej egzamin zawodowy sprawdzający wiadomości i umiejętności z zakresu kwalifikacji T.06 – sporządzanie potraw i napojów. - Stres jest ogromny – wyznał Kuba po wyjściu z sali po godzinnym egzaminie. W jego teście pojawiły się np. maszyny, których nigdy w kuchni nie widział – bo nie każda kuchnia ma podobne wyposażenie lub potrzebuje takich maszyn. - I tutaj te maszyny na obrazkach po raz pierwszy się na oczy widzi. Trzeba było podać, jak się wykorzystuje ten sprzęt lub nazwać go. Więc trochę strzelania było – mówił nam zdający.

Jakub dodawał, że jeśli chodzi o liczenie na egzaminie, zadania nie należały do najtrudniejszych, a przy tym można było używać kalkulatora. - Na przykład była podana gramatura potraw dla czterech porcji i trzeba było przeliczyć gramaturę na np. 40 porcji, zamienić przy tym gramy na kilogramy – relacjonował Jakub, który obecnie uczy się w liceum zaocznym, a także pracuje.

Egzamin zawodowy 2020: AU.35

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technika ekonomisty (kwalifikacja AU.35 - planowanie i prowadzenie działalności w organizacji) zdawał w piątek przy Rzeźniczej w Krakowie Adam Bierzało. - W większości były pytania ze składek chorobowych, zdrowotnych itp. - jak to rozliczać, ile procent wynosi. Trzeba wiedzieć, ile procent ma dana składka i wyliczyć – mówił nam egzaminowany. Zapamiętał np. pytanie, przy którym się zawahał: jakim PIT-em rozlicza się małżeństwo – PIT-11 czy PIT-37.

Adam Bierzało już poprawiał ten egzamin, ponieważ przed rokiem brakło mu jednego punktu, by zdać. - Myślę, że teraz poszło mi dobrze, że zdam – oceniał.

Egzamin dotyczący kwalifikacji z zakresu logistyki i obsługi magazynów zdawał z kolei 18-letni Paweł Widerski z Krakowa. Jak nam relacjonował, trzeba było odpowiedzieć np., jaki skrót odpowiada przyjęciu do magazynu – to skrót PZ (przyjęcie zewnętrzne).

- Były na przykład przedstawione cztery palety i trzeba było wybrać, na jakiej palecie zmieściłby się towar – mówił nam Paweł, podkreślając, że pytaniom na egzaminie towarzyszyło dużo rysunków.

Co należy mieć ze sobą podczas egzaminu pisemnego?

Każdy uczeń podchodzący do pisemnej części egzaminu zawodowego powinien zaopatrzyć się w pióro lub długopis z czarnym wkładem oraz prosty kalkulator. Dozwolone jest także posiadanie m.in. chusteczek higienicznych, linijki oraz cyrkla. Jeśli zaś chodzi o część praktyczną przybory są uzależnione są od kwalifikacji zawodowej, o którą ubiega się zdający.

Wymogiem zdania egzaminu zawodowego jest zdobycie przez zdającego:

  • co najmniej 50 proc. punktów z części pisemnej
  • minimum 75 proc. punktów z części praktycznej

Egzamin zawodowy 2020. Ile punktów trzeba uzyskać, aby zdać egzamin zawodowy? Jak wygląda?

Aby uzyskać świadectwo potwierdzające zdanie egzaminu zawodowego należy uzyskać minimum 50 proc. punktów z części pisemnej oraz co najmniej 75 proc. punktów z części praktycznej.

Egzamin zawodowy występuje obecnie w dwóch formułach - 2012 i 2017. Oprócz tego od września 2019 roku kształcenie rozpoczęły 5-letnie technika dla młodzieży.

Egzamin zawodowy 2020. Czym dokładnie jest kwalifikacja w zawodzie?

Kwalifikacja w zawodzie to wyodrębniony w danym zawodzie zestaw oczekiwanych efektów kształcenia, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez OKE (po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji).

Oprócz tego, od 1 września 2012 roku wprowadzono znaczące zmiany w szkolnictwie zawodowym. Jest nią m.in. zmiana nazwy "egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe" na "egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie". Wcześniejszy egzamin był przeprowadzany tylko raz - pod koniec ostatniej klasy, natomiast w nowym wyodrębniono jedną, dwie lub trzy kwalifikacje. Egzaminy te odbywają się w trakcie trwania nauki, np. dla technika informatyka pierwszą kwalifikację zdaje się po drugiej klasie, drugą po trzeciej klasie, a trzecią po pierwszym semestrze czwartej klasy technikum.

Zawody przypisano do obszarów kształcenia, grupujących zawody pod względem wspólnych efektów kształcenia. Wyodrębniono osiem obszarów kształcenia, którym przyporządkowano określoną wielką literę alfabetu:

  • administracyjno-usługowy (A),
  • budowlany (B),
  • elektryczno-elektroniczny (E),
  • mechaniczny i górniczo-hutniczy (M),
  • rolniczo-leśny z ochroną środowiska (R),
  • turystyczno-gastronomiczny (T),
  • medyczno-społeczny (Z),
  • artystyczny (S).

Należy również wspomnieć, że od 2022 roku wyniki z egzaminu zawodowego będą mogły być brane pod uwagę przy rekrutacji na studia wyższe, co do tej pory nie było możliwe.

Egzamin zawodowy 2020 - harmonogram

Egzamin zawodowy 2020 został podzielony na sesję zimową oraz letnią. Składa się z części pisemnej i praktycznej. Odbędą się one w następujących terminach:

Sesja 1. 2020 Zima (styczeń – luty 2019)

  • Część pisemna - 10.01.2020 - wyniki będą znane już 20 marca 2020r.
  • Część praktyczna: MODEL d - 9.01.2020
  • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 11.01.2020 do 15.02.2020
  • Sesja 2. 2019 Lato (czerwiec – lipiec 2019)
  • Część pisemna - 23.06.2020
  • Część praktyczna: MODEL d - 22.06.2020
  • Część praktyczna: MODEL w, wk i dk - od 24.06.2020 do 9.07.2020
  • * Sesja wyłącznie dla kwalifikacji: Z.22, MS.20 oraz Z.23 (technik pożarnictwa; czerwiec 2020)

Do części pisemnej wszyscy zdający podejdą tego samego dnia.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie