Próbna matura z MATEMATYKI. Mamy arkusz CKE i rozwiązania zadań!
Próbna matura 2024 zbliżona do prawdziwej
Przeprowadzenie próbnych egzaminów, określanych też jako testy diagnostyczne, jest dobrowolne. Ale szkoły chętnie z tej możliwości korzystają. Centralna Komisja Egzaminacyjna zachęca, by zadbać o warunki zbliżone do obowiązujących podczas właściwego egzaminu. Dlatego np. w krakowskim I Liceum Ogólnokształcącym uczniowie na pierwszy dzień próbnych matur założyli strój galowy, losują miejsca na sali, nie mogą na egzamin wnosić telefonów, pracują arkuszami egzaminacyjnymi od godz. 9, część osób zdaje egzamin w auli szkoły - tak jak to będzie na prawdziwej maturze w maju 2025 roku.
- Testujemy wszystkie procedury. Staramy się odtworzyć atmosferę matury, zrobić próbę generalną. Jak się taki egzamin przećwiczy, to opada napięcie, emocje związane z niepewnością, jak to będzie. Dzięki temu na egzaminie właściwym uzyskujemy większy poziom skupienia - mówi nam Jacek Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.
W słynnym Nowodworku grudniowe próbne matury są testem dla 198 tegorocznych maturzystów z siedmiu klas, ale też dla komisji nadzorujących przebieg egzaminu, spisujących protokół itp.
Próbne matury 2024/2025 CKE - ważny sprawdzian
Lada moment ruszy sezon studniówkowy, ale zanim się zacznie, dzięki egzaminom przygotowanym przez CKE, uczniowie mają szansę sprawdzić swoje przygotowanie do matury.
- Dzięki próbnej maturze uczeń może ocenić swoje siły, zobaczyć, na jakim etapie przygotowania jest teraz. Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że zostało jeszcze kilka miesięcy nauki i w teście mogą pojawić się zadania z zakresu podstawy programowej, który jeszcze nie był omawiany - zaznacza Olga Seneta-Niemiec, wicedyrektor IX LO im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie.
W tej szkole przeprowadzane są teraz próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym oraz z wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W IX LO jest w tym roku 126 maturzystów (5 klas). Wprawdzie na próbną maturę nie ubierają się "na galowo", ale wymagana jest od nich m.in. samodzielność pracy i punktualność. Wyniki z dzisiejszego próbnego egzaminu z matematyki uczniowie "dziewiątki" poznają jeszcze przed świętami.
W odróżnieniu od właściwego egzaminu, na próbnych wszyscy maja taki sam czas na wypełnienie arkuszy, bez przedłużeń. Ale - jak zwraca uwagę dyr. Seneta-Niemiec - więcej czasu na pisanie już prawdziwej matury uzyskują często uczniowie z chorobami przewlekłymi, np. z alergią, która nasila się na wiosnę i zdający w maju mają z nią problem, biorą wtedy leki przeciwhistaminowe. Natomiast w grudniu sezonowa alergia nie utrudnia zdawania.
Próbne matury CKE - harmonogram
Próbne egzaminy maturalne przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbywają się od 5 do 17 grudnia 2024.
Harmonogram jest następujący:
5 grudnia (czwartek), godz. 9 - wybrany język nowożytny – angielski (ten jest najczęściej wybieranych przez zdających), francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski
6 grudnia (piątek), godz. 9 - matematyka,
9 grudnia (poniedziałek), godz. 9 - język polski.
10-17 grudnia, godz. 9 lub 14 - wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym:
10 grudnia (wtorek), godz. 9 - biologia; godz. 14 - informatyka / filozofia,
11 grudnia (środa), godz. 9 - geografia; godz. 14 - wybrany język nowożytny (diagnoza),
12 grudnia (czwartek), godz. 9 - matematyka; godz. 14 - historia,
13 grudnia (piątek), godz. 9 - wybrany język nowożytny, poziom rozszerzony; godz. 14 - fizyka,
16 grudnia (poniedziałek), godz. 9 - chemia; godz. 14 - wiedza o społeczeństwie,
17 grudnia (wtorek), godz. 9 - język polski; godz. 14 - historia sztuki / historia muzyki.
W dniu, w którym jest przeprowadzany próbny egzamin z danego przedmiotu, o godz. 9 uczniowie otrzymują arkusze z zadaniami, które mają rozwiązać w wyznaczonym czasie. O tej samej godzinie wszystkie materiały egzaminacyjne - czyli arkusze oraz pliki dźwiękowe do zadań na rozumienie ze słuchu - są zamieszczane na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych OKE. Zatem jeśli któryś z uczniów nie może - np. z powodu choroby - pisać egzaminu w szkole, o tej samej porze ma możliwość zapoznać się z pytaniami i rozwiązać testy.
Czytaj też:
