Eksperci z PIG-PIB prowadzą badania zapadlisk w powiecie olkuskim
Cały czas na terenie powiatu olkuskiego prowadzone są prace związane z udokumentowaniem zapadlisk powstających w miejscach dawnej eksploatacji rud cynku i ołowiu.
W ostatnim czasie specjaliści z Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wykonali nalot fotogrametryczny w Bolesławiu. To właśnie tam powstało najwięcej szkód górniczych. Tylko w przeciągu ostatniego roku ziemia zapadała się tam nie tylko w lasach, ale także przy centrum kultury czy schronisku dla bezdomnych zwierząt. Nie sposób nie wspomnieć też o zalewiskach, w których ciągle przybywa wody – takich jak wielkie „jezioro” na obwodnicy Bolesławia.
- Dotychczasowo zadania te realizowaliśmy za pomocą drona DJI z serii Phantom. Tym razem po raz pierwszy wykorzystaliśmy nasz nowy bezzałogowy statek powietrzny - DJI Mavic 3 Enterprise RTK, który sprawdził się doskonale, dostarczając wysokiej jakości zdjęcia. Na ich podstawie powstanie ortofotomapa i numeryczny model pokrycia terenu – podkreślają przedstawiciele Centrum Geozagrożeń.
Uzyskane dane posłużą specjalistom do opracowania szczegółowej oceny zmian zachodzących w terenie. Będą też elementem dalszych prac analitycznych. Jak
zapowiadają eksperci z PIG-PIB w najbliższym czasie wykonane zostaną kolejne zadania.
Warto dodać, że przeprowadzone w maju działania, to nie pierwsze badania terenów powiatu olkuskiego. Podczas poprzednich prac w regionie rozpoznano 1260 zapadlisk. Większość z nich znajduje lub znajdowało się na terenach leśnych. Za „istotne”, czyli takie, które znajdują się w odległości do 20 metrów od dróg czy domów uznano 216 deformacji.
