https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperyment z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. MXene in LEO będzie częścią misji Ignis

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Autorzy eksperymentu od lewej prof. T. Uhl,  S. Uznański, dr inż. Shreyas Srivatsa
Autorzy eksperymentu od lewej prof. T. Uhl, S. Uznański, dr inż. Shreyas Srivatsa mat. prasowe/AGH
Polski astronauta dr Sławosz Uznański w ramach misji Ignis, czyli pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przeprowadzi szereg eksperymentów stworzonych przez polskich naukowców i opracowanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Na wielkie wyróżnienie zasługuje tu krakowska uczelnia, ponieważ na liście znajduje się również eksperyment MXene in LEO stworzony w Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

MXene i LEO – eksperyment z AGH

Jak tłumaczy AGH - wśród polskich eksperymentów znajdzie się eksperyment MXene in LEO (”MXene Material and Wearable Device Experiments in Low-Earth Orbit Space Habitat”), opracowany w Centrum Technologii Kosmicznych AGH przez ekipę badawczą w składzie: prof. Tadeusz Uhl (Dyrektor CTK AGH), dr inż. Shreyas Srivatsa (koordynator eksperymentu), dr Agata Kołodziejczyk, dr inż. Krzysztof Grabowski, mgr inż. Dagmara Stasiowska i mgr inż. Wojciech Guziewicz.

Eksperyment skupia się na badaniu MXenów - nowoczesnych nanomateriałów o wielu potencjalnych zastosowaniach w trakcie misji kosmicznych.

- Projekt polega na przetestowaniu ich stabilności na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dodatkowo, grupa badawcza zdecydowała się połączyć je razem z celulozą bakteryjną - biomateriałem, który przez swoją łatwość produkcji może również znaleźć zastosowanie w przypadku misji kosmicznych, a także stać się alternatywą dla materiałów ropopochodnych. Przy pomocy tych dwóch nowoczesnych materiałów stworzone zostaną opaski pozwalające na monitorowanie pulsu astronautów jako jeden z pierwszych kroków do opracowania czujników monitorujących parametry życiowe podczas misji - wyjaśnia uczelnia.

Eksperyment poszerzy wiedzę na temat możliwości wykorzystania czujników opartych na nanomateriałach typu MXene w przestrzeni kosmicznej. Będzie on stanowił demonstrację możliwości technologicznych urządzeń tego typu. Wyniki umożliwią efektywniejsze monitorowanie parametrów życiowych astronautów w trakcie misji kosmicznych, z możliwością przyszłego wykorzystania urządzeń tego typu w telemedycynie na Ziemi.

Kamień milowy w rozwoju polskiego sektora kosmicznego

Polska misja będzie częścią misji Ax-4, w której udział weźmie dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA. Misja jest realizowana we współpracy z ESA i finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas misji, dr Uznański przeprowadzi kilkanaście eksperymentów technologicznych i naukowych opracowanych przez polskie instytucje i firmy.

Astronauta Sławosz Uznański będzie pełnił funkcję specjalisty misji pod dowództwem Peggy Whitson – dyrektor ds. lotów załogowych w Axiom Space i byłej astronautki NASA. Będzie on drugim Polakiem w kosmosie, a pierwszym, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzą również pilot Shubhanshu Shukla z Indii oraz specjalista misji Tibor Kapu z Węgier. Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania i angażować się w działania edukacyjne.

- Świętujemy pierwszą polską misję technologiczno-naukową na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest ona najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju Polski w zakresie technologii kosmicznych oraz jej rosnącej roli jako zaufanego partnera ESA - mówi Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher.

- Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności. Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych – tłumaczy Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska