Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksplozja pyłków. Alergicy mają kłopot

Anna Górska
Doc. Ewa Czarnobilska w stacji monitoringu pyłkowego
Doc. Ewa Czarnobilska w stacji monitoringu pyłkowego Anna Kaczmarz
Najbliższe dni i tygodnie będą bardzo trudne dla krakowskich alergików, ale nie tylko dla nich. Po przedłużającej się zimie nadchodzi prawdziwa eksplozja pyłków. Niemal równocześnie drzewa i inne rośliny zaczynają kwitnąć. Alergolodzy są zgodni: to anomalia, dlatego u uczulonych na pyłki mogą wystąpić wyjątkowo uciążliwe objawy. Najgorsze jest jednak to, że tak wysokie stężenie pyłków odczuwają również te osoby, które nigdy nie miały uczulenia.

W Krakowie kwitną jednocześnie leszczyna, olcha i brzoza. Takiej anomalii uniwersyteccy alergolodzy nie obserwowali. Doc. Ewa Czarnobilska, szefowa Zakładu Alergologii Collegium Medicum UJ, jednak uspokaja: drzewa będą pylić intensywnie, ale krótko. Potrwa to najdłużej do końca maja. To jakaś pociecha, ale dla osób uczulonych na pyłki niewielka.

- Objawy mogą się nasilać - ostrzega doc. Czarnobilska. - Alergicy będą się skarżyć nie tylko na katar, ale też na zapalenie spojówek, objawy astmy sezonowej. Nawet u pacjentów nieuczulonych na pyłki mogą się pojawić problemy: świąd, drapanie w gardle, łzawienie - dodaje. Nie powinniśmy się dziwić nawet wtedy, gdy alergicy dostaną napadów duszności i uciążliwego kaszlu. Wszystko to efekt intensywnego pylenia.

Lekarze przyznają, że do tej pory nie obserwowali w żadnym innym sezonie takiego zjawiska, gdy pylenie drzew odczuwająnawet osoby nieuczulone.

Pracownicy Krakowskiej Stacji Monitoringu Aerobiologicznego od lat regularnie badają sytuację. Raz w tygodniu, wczesnym rankiem, ok. godz. 7.30, naukowiec z CM UJ wdrapuje się na dach budynku Ogrodu Botanicznego. Właśnie tam znajduje się aparatura stacji. Wymienia w urządzeniu specjalną taśmę, do której przyklejają się pyłki roślin. Potem bada je pod mikroskopem, by określić, jak duże jest ich stężenie.

Zakład Alergologii CM UJ zachęca alergików do odwiedzania swoich stron internetowych (www.krakow.pios.gov.pl; www. toksy-alergo.cm-uj.krakow.pl) z aktualnymi komunikatami.

- Jeśli stężenie pyłków jest wysokie, alergicy raczej powinni zrezygnować z dłuższych spacerów czy wycieczek rowerowych - tłumaczy doc. Czarnobilska. Poleca za to odpoczynek nad wodą, gdzie wilgotność jest większa, a pyłki opadają na taflę akwenu. Jeśli alergik wybiera się w góry podczas pylenia drzew, to niech raczej stawia na wspinaczkę, a nie spacery w dolinkach.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska