https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski Alarm Smogowy. Najnowszy ranking smogowych rekordzistów. Małopolskie miasta w czołówce. Kraków opuścił niechlubną listę

Aleksandra Łabędź
W najnowszym rankingu Polskiego Alarmu Smogowego widać już pozytywne efekty walki ze smogiem w całym kraju. To już dziewiąty raz, gdy PAS publikuje mapę miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Kraków może odetchnąć, ponieważ nie ma go na tej liście. Niestety, ale dwa małopolskie miasta: Nowy Targ i Sucha Beskidzka znalazły się w czołówce niechlubnego rankingu. Najgorzej w rankingu po raz kolejny wypadła Nowa Ruda (dolnośląskie), zajmując pierwszą pozycję pod kątem liczby dni smogowych oraz średniorocznego stężenia pyłu PM10. Z kolei najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszące 600 % dopuszczalnej normy odnotowano w Suchej Beskidzkiej.

Jak przedstawia Polski Alarm Smogowy (PAS): "Na czołowych pozycjach listy smogowych rekordzistów znalazły się: Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ. Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP odnotowano w lubuskiem, lubelskiem, mazowieckiem, zachodniopomorskiem i podlaskiem.

W rankingu widać już pozytywne efekty walki ze smogiem w Polsce

- Żadna z miejscowości nie przekroczyła dopuszczalnego średniorocznego poziomu pyłu PM10 i tylko trzy z nich (Nowa Ruda, Sucha Beskidzka oraz Nowy Targ) odnotowały liczbę dni smogowych przekraczającą dopuszczalne 35 dni. Niestety stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wciąż pozostają na wysokim poziomie – w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W jedenastu miastach ta substancja przekroczyła normy ponad czterokrotnie - wyjaśnia PAS.

Poprawę widać gołym okiem

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla: "Nie ma przesady w twierdzeniu, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest bez precedensu w naszej historii. Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik – trzykrotnie. Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700 % do 600 % normy. Ciekawym przypadkiem poprawy jakości powietrza jest śląska gmina Godów – niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce Unii Europejskiej – w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z czwartego miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki smogowych rekordzistów wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję).

Ranking powstał w oparciu o roczne oceny jakości powietrza GIOŚ za rok 2023. W zestawieniu ujęto więc wyłącznie miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe GIOŚ.

Barometr Krakowski i wnioski dot. jakości powietrza

Podczas konferencji prasowej zwołanej w środę w krakowskim magistracie, przedstawiono wyniki Barometru Krakowskiego, czyli badania, które miało wskazać poziom zadowolenia z mieszkania w stolicy Małopolski. Mieszkańcy najmniej zadowoleni są z: dostępności miejsc parkingowych w Krakowie (56 proc. niezadowolonych), kosztów życia (49 proc. niezadowolonych) i jakości powietrza (36 proc. niezadowolonych), choć w przypadku jakości powietrza zadowolenie od lat sukcesywnie rośnie – w stosunku do 2022 r. wzrosło o 7 punktów procentowych.

– Od czasu pandemii zauważalny jest wzrost zadowolenia krakowian z terenów zielonych. Wciąż priorytetowa jest czystość powietrza, która w ocenie badanych wymaga dalszych działań samorządu – zaznaczał Michał Chrzanowski, ekspert zewnętrzny z firmy Inquisio, który na zlecenie urzędu opracował statystyczną analizę wyników Barometru.

Jako priorytet dla władz miasta mieszkańcy w czołówce wskazywali m. in.: koszty życia w Krakowie (42%), czystość powietrza (30%), dostępność miejsc parkingowych (22%).

Tegoroczna edycja odbyła się od 15 kwietnia do 10 czerwca, a pytania tradycyjnie odnosiły się do ostatnich 12 miesięcy funkcjonowania samorządu. Badanie przeprowadzono na grupie 1130 osób.

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska