Gdzie obecnie można legalnie spożywać alkohol?
Pytamy krakowski magistrat, czy temat wprowadzenia stref legalnego spożywania alkoholu "pod chmurką" to zamknięta sprawa, czy może miasto idą śladem chociażby Warszawy jeszcze rozważa ten pomysł sprzed lat.
- Prezydent Miasta Krakowa nie planuje występować z inicjatywą uchwałodawczą w przedmiotowym zakresie. Takie rozwiązanie nie jest rozważane. Na terenie Krakowa funkcjonuje co najmniej 1400 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (bary, puby, restauracje, itp.). Większość punktów sprzedaży znajduje się w I Dzielnicy Stare Miasto. Spora część z tych miejsc posiada ogródki gastronomiczne, w których można spożyć alkohol na świeżym powietrzu. Wiele ogródków jest zlokalizowanych w centrum Starego Miasta, na Kazimierzu oraz w Podgórzu. Wzdłuż Wisły zacumowanych jest wiele barek, na których również można spożyć alkohol - wyjaśnia Tomasza Popiołka, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.
Do urzędu ciągle wpływają skargi mieszkańców
Dalej Popiołek wskazuje też, że do Urzędu Miasta Krakowa, ale też i do rad dzielnic wpływa wiele skarg mieszkańców. Czego dotyczą? Zakłócania porządku publicznego przez klientów punktów sprzedających lub podających do spożycia alkohol.
- Mieszkańcy skarżą się na skutki spożywania alkoholu, czyli najczęściej na hałas i zaśmiecanie przestrzeni publicznej - wyjaśnia.
Dalej wskazuje też, że z apelem do Rady Miasta Krakowa oraz Prezydenta Miasta Krakowa o niepodejmowanie inicjatywy wyznaczenia strefy legalnego spożycia alkoholu występowała w przeszłości Dzielnica I Stare Miasto.
Jak radni uzasadniali swój apel?
Wówczas w uzasadnieniu uchwały radnych mogliśmy przeczytać: - Bulwary Wiślane w Krakowie są od dziesięcioleci dobrze zagospodarowanym i zorganizowanym spokojnym miejscem rekreacji i wypoczynku zwłaszcza dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. Tutaj znajdują się place zabaw, pomniki historii takie jak Wawel czy Skałka. Wprowadzanie i wyznaczanie strefy legalnego spożywania alkoholu kupowanego detalicznie (a więc taniego) doprowadzi do zalegalizowania nieograniczonej niczym jego konsumpcji ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami. Wszystkie te obawy potwierdzają negatywne doświadczenia Warszawy, która taką strefę wprowadziła - podkreślali.
- Uchwałę podejmuje się w odpowiedzi na pismo z dnia 16 maja 2022 roku Stowarzyszenia Dobra Noc Kraków skierowane do Rady Dzielnicy I, w którym Stowarzyszenie wnosi m.in. o skonsultowanie propozycji dotyczącej utworzenia strefy legalnego spożywania alkoholu do 18% na Bulwarach Wiślanych z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i z Zespołem Ekspertów ds. lokalnych i regionalnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z Policją i Strażą Miejską - w celu określenia możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa i porządku publicznego w w.w. strefie. Rada Dzielnicy I Stare Miasto wyraża sprzeciw wobec propozycji wprowadzenia strefy legalnego spożywania alkoholu do 18% na Bulwarach Wiślanych - tłumaczyli w uzasadnieniu uchwały z 2022 roku radni.
