https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie alkohol można spożywać tylko w barach, pubach i restauracjach. Co z pomysłem wprowadzenia legalnych stref "pod chmurką"?

Aleksandra Łabędź
Temat uciążliwych zachowań osób spożywających alkohol, szczególnie w samym centrum Krakowa, cały czas trwa. Mieszkańcy Starego Miasta mają tego dość. Tymczasem, jeszcze niedawno w Krakowie zabiegano o stworzenie stref legalnego spożywania "pod chmurką" chociażby na Bulwarach Wiślanych. Jeszcze w 2023 r. Stowarzyszenie "Nowa Generacja" bardzo mocno o to zabiegało. Sprawdzamy, czy Kraków pójdzie śladem Warszawy czy też Wrocławia i wprowadzi takie strefy. Waszym zdaniem powinien? Zapraszamy do komentowania.

Gdzie obecnie można legalnie spożywać alkohol?

Pytamy krakowski magistrat, czy temat wprowadzenia stref legalnego spożywania alkoholu "pod chmurką" to zamknięta sprawa, czy może miasto idą śladem chociażby Warszawy jeszcze rozważa ten pomysł sprzed lat.

- Prezydent Miasta Krakowa nie planuje występować z inicjatywą uchwałodawczą w przedmiotowym zakresie. Takie rozwiązanie nie jest rozważane. Na terenie Krakowa funkcjonuje co najmniej 1400 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (bary, puby, restauracje, itp.). Większość punktów sprzedaży znajduje się w I Dzielnicy Stare Miasto. Spora część z tych miejsc posiada ogródki gastronomiczne, w których można spożyć alkohol na świeżym powietrzu. Wiele ogródków jest zlokalizowanych w centrum Starego Miasta, na Kazimierzu oraz w Podgórzu. Wzdłuż Wisły zacumowanych jest wiele barek, na których również można spożyć alkohol - wyjaśnia Tomasza Popiołka, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Do urzędu ciągle wpływają skargi mieszkańców

Dalej Popiołek wskazuje też, że do Urzędu Miasta Krakowa, ale też i do rad dzielnic wpływa wiele skarg mieszkańców. Czego dotyczą? Zakłócania porządku publicznego przez klientów punktów sprzedających lub podających do spożycia alkohol.

- Mieszkańcy skarżą się na skutki spożywania alkoholu, czyli najczęściej na hałas i zaśmiecanie przestrzeni publicznej - wyjaśnia.

Dalej wskazuje też, że z apelem do Rady Miasta Krakowa oraz Prezydenta Miasta Krakowa o niepodejmowanie inicjatywy wyznaczenia strefy legalnego spożycia alkoholu występowała w przeszłości Dzielnica I Stare Miasto.

Trwa głosowanie...

Czy Kraków powinien wprowadzić strefy legalnego spożywania alkoholu "pod chmurką"?

Jak radni uzasadniali swój apel?

Wówczas w uzasadnieniu uchwały radnych mogliśmy przeczytać: - Bulwary Wiślane w Krakowie są od dziesięcioleci dobrze zagospodarowanym i zorganizowanym spokojnym miejscem rekreacji i wypoczynku zwłaszcza dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. Tutaj znajdują się place zabaw, pomniki historii takie jak Wawel czy Skałka. Wprowadzanie i wyznaczanie strefy legalnego spożywania alkoholu kupowanego detalicznie (a więc taniego) doprowadzi do zalegalizowania nieograniczonej niczym jego konsumpcji ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami. Wszystkie te obawy potwierdzają negatywne doświadczenia Warszawy, która taką strefę wprowadziła - podkreślali.

- Uchwałę podejmuje się w odpowiedzi na pismo z dnia 16 maja 2022 roku Stowarzyszenia Dobra Noc Kraków skierowane do Rady Dzielnicy I, w którym Stowarzyszenie wnosi m.in. o skonsultowanie propozycji dotyczącej utworzenia strefy legalnego spożywania alkoholu do 18% na Bulwarach Wiślanych z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i z Zespołem Ekspertów ds. lokalnych i regionalnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z Policją i Strażą Miejską - w celu określenia możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa i porządku publicznego w w.w. strefie. Rada Dzielnicy I Stare Miasto wyraża sprzeciw wobec propozycji wprowadzenia strefy legalnego spożywania alkoholu do 18% na Bulwarach Wiślanych - tłumaczyli w uzasadnieniu uchwały z 2022 roku radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 3

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Burmistrz Nowej Huty
Kraków nie chce popełnić błędów Warszawy-buahahaha.To rzeczywiście fakt.W stolicy popełniono masę kardynalnych błędów takich jak budowa kilku linii metra,Euro 2012,budowa stadionu dla Hutnika czy też zatrzymywanie się pociągów PKP Intercity na stacji Warszawa Służewiec czego pseudoradni krakowscy nie potrafią zorganizować na nowej stacji Kraków Piastów wybudowanej za ponad 30 milionów złotych
E
Ehh
Największym błędem Krakowa jest LICHWIARSKI SCUM, który tu operuje . Doprowadza do wielu dramatów i końcowo doprowadzi do wielkich tragedi.Przykre jest , że na wydział,,prawa"starego POLSKIEGO uniwersytetu, który kształcil elity prawnicze' przylatują OBCY LICHWIARZE z wykładami jak ,,polscy prawnicy "mają się trudnić LICHWĄ na Polakach,to jest k...dramat
E
Ehh
Dostępność jest bardzo ważnym czynnikiem każdego nałogu.Wiadome , że dla chcącego nie ma nic trudnego ale mimo wszystko nie powinno sie zbytnio ułatwiać dostępu do używek, szczególnie dla młodych ludzi.Tez to trochę złożony probem przy weekendowej alko-turystyce w której chodzi o to , żeby przez weekendowy pobyt...wypić jak najwięcej,co przekłada się na ... kasę miejska a przynajmniej powinno.A troska o mieszkańcow centrum to kpina nad kpinami ,bo każdy kto przezyl do tej pory,to jest juz... zaszczepionony.W centrum Krakowa praktycznie NIE ma zameldowanych dzieci., także za późno troski Dodatkowo ewidentnie czuć lobby, które chce przerzucić ruch w okolice nowo powstającej kładki
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska