Spektakularne wzrosty dało się zaobserwować w I półroczu bieżącego roki. W ujęciu wartościowym sprzedaż zbóż wzrosła o ponad 44 proc., a nasion oleistych o ponad 52 proc. Dynamicznie rośnie też eksport tytoniu, który zwiększył się w ujęciu rok do roku o ok. 40 proc. Stało się tak za sprawą ubiegłorocznych rekordowych zbiorów. W II półroczu tempo wzrostów spadł
- W 2015 roku, ze względu na suszę, zbiory ziarna ukształtowały się na poziomie o około 13 proc. niższym wobec 2014 roku, co w II półroczu, przy stabilnych cenach, prawdopodobnie przełoży się na spadek wartości sprzedaży zagranicznej ziarna – wskazuje Marta Skrzypczyk, koordynator analityków sektora rolno-spożywczego w BZ WBK.
Produkcja warzyw gruntowych spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 16 proc.
Niższe były także tegoroczne zbiory owoców i warzyw. Według wrześniowych szacunków GUS produkcja warzyw gruntowych będzie mniejsza o 16 proc. niż rok temu, natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych mogą być niższe o 10 proc. Relatywnie najmniejsze straty susza spowodowała w przypadku owoców z drzew, gdzie nastąpił spadek produkcji o 6 proc.
– W naszej opinii wyższe ceny owoców i warzyw w II półroczu . nie zrekompensują w pełni spadku eksportowanych ilości. – uważa jednak Marta Skrzypczyk.
Istotnie mniejszy niż w 2014 roku będzie eksport przetworów mleczarskich, za to większy mięsa – głównie drobiu i wołowiny.
Tegoroczna susza sprawiła, że przyszłoroczny eksport przetworów warzywno-owocowych będzie niższy
Przyszły rok dla polskiego eksportu także może być korzystny, choc wiele będzie zależało od pogody. Jeśli zbiory owoców i warzyw będą zbliżone do średnich z ostatnich pięciu lat można znów spodziewać się wzrostu eksportu w porównaniu do roku bieżącego o 2 do 5 proc. Tym co może stanąć na przeszkodzie jest także spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz ewentualne dopuszczenie do eksportu do Rosji tylko niektórych krajów Unii.
Jak szacują eksperci największą dynamikę wzrostu powinniśmy obserwować w eksporcie drobiu, pieczywa cukierniczego oraz słodyczy. Poprawić mogą się też wyniki sprzedaży artykułów mlecznych. Eksport produktów nieprzetworzonych, takich jak zboża i rzepak, wciąż będzie odgrywał dużą rolę, ale jego poziom może być niższy niż w 2015 roku. Ze względu na tegoroczną suszę można się spodziewać, że w 2016 roku mniejszy będzie także eksport przetworów warzywnych i owocowych.