Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczna proteza dłoni od studentki Politechniki Krakowskiej. Pomysł zaczerpnęła z książki Lema

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Agnieszka Tkaczyk, autorka projektu
Agnieszka Tkaczyk, autorka projektu Politechnika Krakowska
Prototyp elektronicznej protezy dłoni autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej, został najlepszym Studenckim Projektem Roku. - Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu - wyznaje Tkaczyk. Wynalazek pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania.

FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew

Nagroda dla studentki Politechniki Krakowskiej

Konkurs o Nagrody „Pro Juvenes” organizuje od 2013 r. Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw.

W tym roku konkursowa rywalizacja toczyła się w 12 kategoriach. Nagrodę w kategorii „Studencki projekt roku” otrzymała studentka inżynierii biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Agnieszka Tkaczyk za projekt elektronicznej protezy dłoni, sterowanej impulsami mięśniowymi. Wynalazek pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB, globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki, w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB.

W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia

- tłumaczy Agnieszka Tkaczyk.

Pomysł na wynalazek studentka zaczerpnęła z książki Lema

W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią - elektrodę odniesienia - przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.

Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji

- zapowiada studentka.

Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z… powieści Stanisława Lema. - Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska