Podczas posiedzenia Rady Ministrów zapadła decyzja w sprawie ustalenia nowej granicy pomiędzy powiatem wadowickim a krakowskim. Rząd nie wyraził zgody na odłączenie od gminy Brzeźnica (powiat wadowicki) przysiółku Sokółka i włączenie go do gminy Czernichów (powiat krakowski). Stanęło na tym, że granice administracyjne pozostaną w niezmienionym kształcie.
W tej sprawie interweniowała grupa posłów z okręgu 12 (Ewa Filipiak, Filip Kaczyński, Marek Polak, Krzysztof Kozik i Władysław Kurowski), która wsparła Brzeźnicę.
Dziesiątki rozmów, w tym na szczeblu rządowym, zaowocowały brakiem zgody na zmianę granic administracyjnych gminy Brzeźnica. Historycznie ta ziemia zawsze była związana z naszym powiatem i wierzę, że to była ostatnia próba jej aneksji
mówi poseł z Wadowic Filip Kaczyński (Prawo i Sprawiedliwość)
W Sokółce, 88-hektarowym przysiółku, znajdującym tuż przy granicy dwóch powiatów, działa elektrownia wodna oraz żwirownia. Dzięki nim gmina Brzeźnica może liczyć na stałe wpływy do gminnej kasy sięgające od 600 tys. do nawet miliona złotych. Samorządowcy z gm. Czernichów, który od Brzeźnicy oddziela rzeka Wisła, uważają, że ten teren powinien należeć do ich gminy, do wsi Rusocice, bo leży tuż przy wsi i tylko z niej można dojechać do przysiółka, oddzielonego Wisłą od pozostałej części gminy Brzeźnica.
Pisaliśmy o tym tu:
Rada Gminy Czernichów w ub. roku wystąpiła z wnioskiem do Rady Ministrów o dokonanie zmiany granic terytorialnych w taki sposób, by granica między gminami przebiegała środkiem koryta Wisły, a grunty leżące w korycie i na lewym brzegu Wisły w przysiółku Sokółka zostały przeniesione administracyjnie na jej teren.
Zbigniew Kędzierski, przewodniczący Rady Gminy w Czernichowie, wyjaśniał, że Sokółka leży po tej stronie Wisły, po której położona jest jego gmina. Przekonywał, że granica powinna przebiegać naturalną drogą, a więc środkiem Wisły.
To logiczne rozwiązanie, które uporządkuje na przykład sprawy utrzymania infrastruktury i ochronę przeciwpowodziową
argumentował.
Mieszkańcy Łączan twierdzą, że sporny teren od zawsze należał do powiatu wadowickiego. Dopiero w 1895 roku, z powodu przesunięcia koryta Wisły przysiółek znalazł się po przeciwnym (lewym) brzegu. "Od 1779 roku potwierdzają to zachowane mapy historyczne. Granica gminy Brzeźnica i Czernichów przebiegała wzdłuż naturalnych granic, wyznaczonych starorzeczem rzeki Wisły"
czytamy z kolei w oświadczeniu Urzędu Gminy Brzeźnica.
- Kremówki w menu KFC w Wadowicach? Zapytaliśmy w fast foodzie
- Centrum Medyczne w Brzeźnicy już przyjmuje pacjentów. Budynek jest imponujący
- Zamiana działek zatwierdzona. Strażacy będą mieć nową siedzibę?
- Wadowiccy policjanci obchodzili swoje święto przed nową komendą
- Kogo uchwyciły kamery Google Street View w Kalwarii Zebrzydowskiej?
- Symulacja groźnego pożaru - tak ćwiczyli strażacy z gm. Kalwaria Zebrzydowska
