MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia w Krakowie. Jak wygląda pomoc dla przedsiębiorców? Złóż wniosek o dofinansowanie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Od 18 czerwca do 2 lipca Grodzki Urząd Pracy w Krakowie prowadzi czwarty nabór wniosków o dofinansowania udzielane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Do tej pory do krakowskich przedsiębiorców, którzy skorzystali z tego instrumentu pomocowego, trafiło łącznie ponad 8,4 mln zł. Ponadto firmy mogą też uzyskać mikropożyczkę. Piszemy jak ją uzyskać. Zobaczcie jak Kraków pomaga przedsiębiorcom.

FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

od 16 lat

Dofinansowania

Pomoc w formie dofinansowań skierowana jest do przedsiębiorców, którym z powodu epidemii spadły obroty gospodarcze, oraz do organizacji pozarządowych, które są w stanie wykazać spadek przychodów z działalności statutowej.

W przypadku mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców dofinansowania udzielane są do części kosztów wynagrodzeń pracowników, oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku przedsiębiorców samozatrudnionych środki pomocowe służą sfinansowaniu części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku organizacji pozarządowych – części kosztów wynagrodzeń pracowników.

Od początku kwietnia Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przeprowadził trzy nabory wniosków o ww. dofinansowania. Czwarty nabór rozpoczął się 18 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Do środy, 17 czerwca urzędnicy GUP rozpatrzyli ponad 3,2 tys. wniosków o dofinansowanie – najwięcej od osób samozatrudnionych – i wypłacili środki na łączną kwotę ponad 8,4 mln zł.

Wnioski należy składać w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, platformy e-PUAP lub w formie papierowej: listownie albo do urny przed siedzibą GUP przy ul. Wąwozowej 34.

Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosków oraz skrupulatnie się do niej stosować. Pomoże to uniknąć błędów i przyspieszy proces weryfikacji wniosków. Uwaga: Na podstawie dotychczasowych doświadczeń GUP przygotował materiał pomocniczy, w którym można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i wskazówki na temat tego, jakich błędów unikać przy załatwianiu formalności: gupkrakow.pl.

Grodzki Urząd Pracy zaleca też, aby w celu przyspieszenia procesu rozpatrywania wniosków w miarę możliwości składać je za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

Mikropożyczka: już blisko 95 mln zł trafiło do krakowskich przedsiębiorców

Od 3 kwietnia Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przyjmuje wnioski o mikropożyczkę. Do 18 czerwca wpłynęło 58 145 wniosków. Około 33 tys. to liczba wniosków rozpatrzonych. Dzięki usprawnieniom weryfikacja wniosków przebiega coraz szybciej, a na konta przedsiębiorców przelano już łącznie 94,6 mln zł. Przypomnijmy, że o tę formę wsparcia mogą wystąpić nie tylko mikroprzedsiębiorcy, ale także firmy jednoosobowe.

W Krakowie największa fala wniosków o mikropożyczkę przypadła na kwiecień – do Grodzkiego Urzędu Pracy wpływało wtedy nawet 3,5 tys. wniosków na dobę. Tym bardziej, że po poprawce wprowadzonej w tzw. tarczy antykryzysowej do grupy uprawnionych włączono również mikroprzedsiębiorców niezatrudniających żadnych pracowników – czyli firmy jednoosobowe. Dopiero w pierwszej połowie maja liczba wniosków składanych do GUP spadła do około tysiąca na dobę, obecnie – do kilkuset.

Co istotne, wzrosła natomiast i to niemal pięciokrotnie liczba wniosków, które urzędnicy są w stanie zweryfikować w ciągu doby. Było to możliwe m.in. dzięki usprawnieniom organizacyjnym i wzmocnieniom kadrowym. Przy obsłudze wniosków o mikropożyczkę pracują równolegle trzy duże zespoły, a dodatkowy, mniejszy zespół zajmuje się tylko tymi wnioskami, które wymagają uzupełnienia braków formalnych.

Sama procedura obróbki danych zawartych we wnioskach jest skomplikowana, na co krakowscy urzędnicy zwracali niejednokrotnie uwagę, proponując m.in. zastąpienie obecnego trybu jednorazowym dofinansowaniem, wypłacanym na podstawie decyzji administracyjnej, z analizą dokumentów i podstaw do wypłaty dokonywaną później i ewentualną windykacją nienależnie pobranych środków. To wymagałoby jednak zmiany uregulowań prawnych na poziomie centralnym.

Przypomnijmy: pożyczka w wysokości 5 tys. zł udzielana jest mikroprzedsiębiorcom na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Wsparcie ma charakter bezzwrotny, o ile mikroprzedsiębiorca przez trzy miesiące od dnia wypłaty środków nie zlikwiduje ani nie zawiesi działalności gospodarczej. Dotyczy to również osób, które złożyły wniosek przed 18 kwietnia.

Ważna informacja: wniosek o umorzenie pożyczki, zawierający oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez trzy miesięcy od dnia wypłaty środków, trzeba złożyć w Grodzkim Urzędzie Pracy w terminie 14 dni od dnia spełnienia tego warunku. W przeciwnym wypadku mikropożyczka podlega zwrotowi w terminie 12 miesięcy.

Przypomnijmy: o pożyczkę może ubiegać się mikroprzedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników lub nie zatrudniał żadnego pracownika oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Szczegółowe informacje dotyczące mikropożyczki można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W serwisie resortu pracy znajdują się również wszystkie wnioski wraz z załącznikami, jakie należy złożyć w urzędzie pracy.

Wypełniony i podpisany wniosek wraz z dwoma egzemplarzami podpisanej umowy należy złożyć do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Można to zrobić:

  • elektronicznie przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, w serwisie praca.gov.pl
  • elektronicznie przy wykorzystaniu platformy ePUAP
  • elektronicznie przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego na adres e-mail: [email protected]
  • składając w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie do przeznaczonej na ten cel wrzutni na dokumenty znajdującej się przy wejściu do siedziby Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie
  • przesyłając tradycyjną pocztą na adres: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, ul. Wąwozowa 34, 31-752 Kraków. Liczy się data stempla pocztowego.

Grodzki Urząd Pracy prosi o pobieranie druków i wniosków ze strony internetowej urzędu, ponieważ tylko one będą rozpatrywane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska