MKTG SR - pasek na kartach artykułów

38 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania na biznesowy start. Po takie pieniądze w Krakowie najchętniej sięgają mobilni fryzjerzy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pracownicy krakowskiego urzędu pracy obserwują zwiększone zainteresowanie prowadzeniem działalności w sposób mobilny - wykonywaniem usług u klient
Pracownicy krakowskiego urzędu pracy obserwują zwiększone zainteresowanie prowadzeniem działalności w sposób mobilny - wykonywaniem usług u klient Karina Trojok
Fryzjerzy, budowlańcy i projektanci - przedstawiciele tych zawodów najczęściej korzystają z dofinansowania z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym roku urzędnicy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pozytywnie rozpatrzyli 431 wniosków. - W tym roku pomysły na własną działalność były raczej szablonowe, przy czym obserwujemy zwiększone zainteresowanie prowadzeniem działalności w sposób mobilny - wykonywaniem usług u klienta - mówi Paweł Popek z GUP w Krakowie.

802 wnioski

Od 11 do 15 marca tego roku mieszkańcy Krakowa złożyli 802 wnioski na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. To rekordowy wynik biorąc pod uwagę, ze w poprzednich latach tyle wniosków składano łącznie podczas dwóch terminów w jednym roku. Ci, którzy dostaną dofinansowanie, będą mieli do wydania do 38 tys. zł. Warunkiem bezzwrotnej dotacji jest utrzymanie działalności przez rok.

10 najczęściej wybieranych rodzajów działalności wg kodu PKD to:

10 najczęściej wybieranych rodzajów działalności wg kodu PKD to:

  1. Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne
  2. Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
  3. Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania
  4. Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne
  5. Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo
  6. Działalność w zakresie architektury
  7. Działalność prawnicza
  8. Działalność agencji reklamowych
  9. Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
  10. Działalność fotograficzna

Kto może starać się o bezzwrotną dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej?

Mogą to zrobić osoby posiadające status osoby bezrobotnej, zarejestrowane w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Każdy wniosek o dotację jest sprawdzany merytorycznie przez komisję, która decyduje, które wskazane usługi bądź zakupy można z tej dotacji zakupić. To oznacza, że przyznana dotacja obejmuje jedynie rzeczy niezbędne do prowadzenia działalności przyszłemu przedsiębiorcy.

- Jeśli idzie o potrzeby, to są one oczywiście zróżnicowane w zależności od rodzaju planowanej działalności, przy czym są wydatki uniwersalne, wskazywane przez większość wnioskodawców; to np. sprzęt komputerowy, urządzenia biurowe (drukarka, skaner), telefony komórkowe, tablety - mówi Paweł Popek.

Minimum rok działalności

Każdy, kto otrzyma dotację na założenie firmy, musi ją prowadzić przez minimum rok. Po tym okresie należy się rozliczyć z wydanych pieniędzy. Jeśli przyszły przedsiębiorca zadeklarował zakup np. konkretnego wyposażenia lub sprzętu, to musi udokumentować ich nabycie. Beneficjent musi dotrzymać wszystkich warunków zawartych w umowie dofinansowania. Ich niedotrzymanie wiąże się z koniecznością zwrotu dotacji wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska