https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko miedź i węgiel. Polska może zaskoczyć nowymi surowcami

Opracowanie:
Główny geolog kraju mówi o szansach na kopalnię miedzi w Polsce.
Główny geolog kraju mówi o szansach na kopalnię miedzi w Polsce. fot. D-Vu/pixabay.com
Krzysztof Galos, główny geolog kraju i jednocześnie wiceminister klimatu i środowiska przekazał, że za miesiąc ogłoszony zostanie krajowy program poszukiwania surowców krytycznych. Jego zdaniem byłoby to trudne, ale w Polsce potencjalnie mogłaby powstać kopalnia rud wolframu, molibdenu czy miedzi.

Spis treści

Program poszukiwań surowców krytycznych

Za miesiąc ogłosimy krajowy program poszukiwań surowców krytycznych. Obliguje nas do tego Unia Europejska. (...) Tam pokazane będą pewne działania co do niektórych metali rzadkich i perspektyw ich poszukiwania. (...) Gdybyśmy je znaleźli, to potencjalne powstanie kopalni przy spełnieniu wszystkich warunków koncesyjnych, środowiskowych, społecznych, to jest perspektywa co najmniej 15 lat powiedział Galos podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak wskazał, w bliższej perspektywie potencjał mogą mieć rezerwowe złoża miedzi.

KGHM z produkcji górniczej zapewnia 60 proc. podaży dla swoich hut. Trzeba byłoby szukać możliwości powrotu do pewnych większych poziomów wydobycia rud miedzi. Być może w zupełnie nowych projektach górniczych, być może w jakimś układzie KGHM z innymi inwestorami - przykład nowo udokumentowanego złoża Nowa Sól – stwierdził główny geolog kraju.

Według Galosa, Polska mogłaby potencjalnie zająć się eksploatacją rud innych metali, "gdzie też są udokumentowane zasoby."

I tu przykład Myszkowa, czyli złoża rud wolframu, molibdenu i miedzi. Nie mówię, że to się zdarzy, ale ewentualnie mogłoby się zdarzyć wyliczył wiceminister klimatu i środowiska.

Budowa kopalni to "ogromny wysiłek"

Krzysztof Galos zastrzegł jednocześnie, że wyzwaniem dla ewentualnej budowy jakiejś kopalni rud metali w przyszłości mogą być wymagania w zakresie akceptacji społecznej, wymogi środowiskowe, szczególnie, jak chodzi o gospodarkę wodną i gospodarkę odpadami.

W Polsce musiałby być to ogromny wysiłek, bardzo dobrze przemyślany, zaprojektowany, żeby to w ogóle miało jakieś szanse. Ale nie przekreślamy tej perspektywy – ocenił.

Poza tym, w jego opinii, trudno jest budować kopalnie rudy metali w Unii Europejskiej. I dlatego warto pomyśleć o lokalizacjach pozaeuropejskich.

Prosiłoby się, żeby choćby KGHM próbował bardziej w to wchodzić, ale KGHM też musi się skupiać na swoich wewnętrznych problemach w kraju. Być może inne firmy mogłyby wykorzystać kompetencje w górnictwie rud metali. Na razie nie chcę mówić o szczegółach. Pewne myśli w tym zakresie są, zobaczymy, czy coś się w tym względzie uda – podsumował wiceminister klimatu i środowiska.

Od 50 lat w Polsce nie powstała żadna kopalnia rud metali. Biorąc pod uwagę 34 surowce krytyczne, aktualnie w znaczących ilościach produkujemy tylko dwa, czyli miedź i węgiel koksowy.

Źródło: PAP

Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska