Po raz drugi w Polsce, w 11 miastach (Wrocław, Opole, Lubliniec, Katowice, Rzeszów, Stalowa Wola, Lublin, Chełm, Świdnik, Biała Podlaska oraz Olkusz) zaplanowano organizacje wydarzeń w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi (17-29 maja 2024). Inicjatywa ruszyła w 2023 roku, jako projekt holenderskiej policji wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim, a także polską Policją i Strażą Graniczną w trzech miastach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
W Olkuszu to wydarzenie rozpocznie się na olkuskim Rynku w godzinach rannych. Do projektu zaangażowano grupy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli 16 lat. Uczestników czeka skłaniające do refleksji doświadczenie. Poznają oni prawdziwe historie ofiar handlu ludźmi w Polsce, którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej pracy i pomocy służb.
Jak wydostać się z potrzasku? To zadanie dla młodzieży w stylizowanej grze
Uczniowie przystąpią do gry zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Na naczepie pojazdu ciężarowego Escapetruck zostały stworzone pomieszczenia imitujące warunki życia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Można spodziewać się tam nieprzyjemnych dźwięków oraz zapachów i poczuć się jak w potrzasku. Zadaniem młodzieży będzie rozwiązywanie zagadek interaktywnych, które umożliwiają wydostanie się z pomieszczeń. Działania wymagają współpracy w grupie i logicznego myślenia. Dzięki uczestnictwu w grze stylizowanej na escape room młodzież pozna możliwe zagrożenia związane z handlem ludźmi i dowie się jak zachować czujność, aby nie stać się ofiarą tego procederu.

Wyzwanie pomoże również zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby, które padły ofiarą handlu ludźmi. Przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w projekt edukacyjny będą prowadzić przy swoich stanowiskach promocyjnych działania profilaktyczne. Młodzież, mieszkańcy i zainteresowani będą mogli usłyszeć wiele cennych uwag i wskazówek na temat tego zagrożenia.
Handel ludźmi to trzeci dochodowy biznes na świecie
Warto przypomnieć, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się, niestety, także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.
Handel ludźmi jest procederem przestępczym niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, w dużej mierze o charakterze międzynarodowym. Skuteczność walki z tym zjawiskiem zależy zatem od ścisłej współpracy odpowiednich służb wielu krajów. Nie można jednak nie zauważyć, jak istotna jest świadomość społeczna dotycząca handlu ludźmi. Dane ONZ obrazują również, że to trzecia sfera wśród najbardziej dochodowych źródeł wśród grup przestępczych, po handlu bronią i narkotykami.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tłumy na Pustyni Błędowskiej. Rowerzyści, pikniki na kocykach. Relaks na 102!
- Zamiana kładki na przejście podziemne przy stacji w Olkuszu będzie niewypałem?
- Po pijaku zaczepiał klientów sklepu. Miał pecha, bo trafił na policjantkę
- Bogumił Sobczyk ponownie wybrany na Starostę Powiatu Olkuskiego
- Nożownik z Wolbromia z zarzutem usiłowania zabójstwa. Został tymczasowo aresztowany
- Tłumy na starcie Olkuskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego 2024
