Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-skierowanie. Elektroniczne skierowania do szpitala i poradni specjalistycznej

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
E-skierowania mają całkowicie zastąpić te papierowe w styczniu 2021 r.
E-skierowania mają całkowicie zastąpić te papierowe w styczniu 2021 r. Pixabay
E-skierowanie. Za pomocą e-druków będzie można skierować chorego m.in. do gabinetu specjalisty.

E-skierowanie. Będzie lepiej?

Rozporządzenie ministra zdrowia umożliwiające lekarzom wystawianie elektronicznych skierowań dla pacjentów jest już gotowe i właśnie trafiło do konsultacji publicznych.

Od kwietnia za pośrednictwem internetu lekarz będzie miał możliwość wystawienia druku dla chorego, który wymaga konsultacji w poradni specjalistycznej albo terapii na oddziale szpitalnym. E-skierowanie posłuży także do kierowania na badania rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym, badania endoskopowe, wykorzystywane np. do diagnozowania chorób układu pokarmowego oraz echokardiograficzne.

Archiwum

Dziesięć chorób, które najczęściej zabijają Polaków

Jak będą działać e-skierowania?

Jak będą działać e-skierowania? Do ich wystawiania i gromadzenia posłuży specjalny system informatyczny. Po przygotowaniu dokumentu, chory otrzyma e-mailem lub SMS-em potwierdzenie ze specjalnym czterocyfrowym kodem. Jeśli nie korzysta z komputera czy telefonu, lekarz przygotuje dla niego specjalny wydruk informacyjny.

Do rejestracji na zaleconą wizytę u specjalisty czy zabieg w szpitalu wystarczy podanie numeru PESEL oraz kodu. Dzięki temu chory nie będzie już zmuszony dostarczać oryginału skierowania do wybranej placówki, a miejsce w kolejce zajmie bez wychodzenia z domu, podczas rozmowy telefonicznej. Po umówieniu wizyty system automatycznie uniemożliwi ponowne wykorzystanie skierowania w innej przychodni czy szpitalu i sztuczne tworzenie kolejek.

Wirtualne druki zwiększą bezpieczeństwo pacjentów, wyeliminują bowiem ryzyko, że nieczytelnie wypełniony dokument zostanie źle odczytany. E-skierowania będą gromadzone na indywidualnych, interneto­wych kontach pacjentów, zniknie więc obawa, że chory zgubi papierowe zaświadczenie i będzie musiał wrócić do lekarza.

E-skierowania.

- Informatyzacja ochrony zdrowia to konieczność. Jeśli system e-skierowań zostanie połączony z aplikacjami gabinetowymi, z których korzystają lekarze na pewno będzie dla nas sporym ułatwieniem. Przede wszystkim powinien jednak skutkować lepszą kontrolą rejestracji do lekarzy specjalistów i zapobiec ustawianiu się pacjentów w kilku różnych kolejkach – komentuje dr Jerzy Radziszowski, koordynator ds. organizacyjnych Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego.

Przez najbliższe miesiące sięganie po e-skierowania nie będzie jeszcze obowiązkowe. Całkowicie zastąpią one te papierowe w styczniu 2021 r. Resort zdrowia uruchomił już jednak pilotaż systemu, do którego stopniowo będą dołączane kolejne placówki.

E-skierowania to następny element informatyzacji placówek medycznych. Od grudnia ub. roku lekarze korzystają z wirtualnych L4. Mimo początkowej niechęci do nowego systemu, od momentu wprowadzenia obowiązku za pośrednictwem internetu wystawiono już ponad 15 mln zaświadczeń o „chorobowym”. Od stycznia w elektronicznej formie można wypisywać także leki. Przez najbliższe dziesięć miesięcy lekarze mogą jednak nadal sięgać po papierowe recepty, a na wirtualną formę na razie decydują się nieliczni. Z danych resortu zdrowia wynika, że w Krakowie z e-recept korzysta tylko 30 placówek medycznych – głównie prywatnej opieki medycznej.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: E-skierowanie. Elektroniczne skierowania do szpitala i poradni specjalistycznej - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska