Witamina C lekiem na koronawirusa? W żadnym wypadku
W sieci możemy przeczytać, że składnikami, które mogą pomóc uchronić się przed wirusem albo nawet wyleczyć się z niego - są na przykład czosnek, cebula, cynk, witamina C czy… alkohol. Niestety żaden z tych przykładów nie ma nawet najmniejszego wpływu na zarażenie i przebieg infekcji. Co więcej - alkohol może nawet zaszkodzić. Napoje wysokoprocentowe są skuteczne co najwyżej w dezynfekcji i w taki sposób powinny być używane podczas epidemii. Na koronawirusa nie ma lekarstwa, a na pewno nie są nim „cudowne kuracje” reklamowane w sieci.
Fake newsy - strzeż się
- Gdy wchodzimy na stronę internetową i widzimy anonimowe artykuły albo wiele reklam jednego konkretnego produktu, powinniśmy zachować czujność.
- Jeśli dochodzą do tego sensacyjne nagłówki i emocjonalny wydźwięk, możemy mieć stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z fake newsem.
- Choć często dużą trudność sprawia rozpoznanie, co może być prawdą, a co nie. W takim wypadku trzeba wykazać się rozsądkiem i krytycznym myśleniem.
W przypadku wiadomości dotyczących spraw zdrowotnych, należy być podwójnie czujnym. Często zdarza się, że w artykułach na tematy medyczne aż roi się od specjalistycznego słownictwa, czy wypowiedzi naukowców, których tak naprawdę ciężko zrozumieć. Dlatego też niektórzy ślepo wierzą w prawdziwość takich informacji, zakładając, że ekspert wie, co mówi. Nie należy jednak dać się zwieść. Najlepiej przeczytać taką informację kilka razy, a mniej zrozumiałe dla nas treści sprawdzić w różnych źródłach. Dzięki temu możemy minimalnie uchronić się przed wiarą w nieprawdziwe informacje, które korzyść mogą przynieść tylko jednej osobie - autorowi szkodliwego artykułu.
Szczepionka na koronawirusa
Leczenie koronawirusa jest przede wszystkim objawowe, czyli działa się na konkretne symptomy. Na ten moment nie stworzono jeszcze leku ani szczepionki, które leczyłyby całą chorobę.
Prace nad szczepionką na koronawirusa cały czas trwają. Do grupy pracujących nad wynalezieniem szczepionki należą między innymi naukowcy z laboratorium Inovio z San Diego, badacze z University of Queensland, naukowcy z Peter Doherty Institute for Infection and Immunity, a także firma Johnson & Johnson. Stąd też oczywistym jest, że na razie szczepionki na koronawirusa nie ma, a wszelkie informacje, które mogłyby to sugerować, w dodatku opublikowane przez jakieś mało znane źródła, są tylko wprowadzeniem zamętu, a nie rzetelna informacją.
Skuteczna szczepionka? Wiedza
Walkę z fake newsami, szczególnie dotyczącymi szczepionek, podjął w 2015 roku Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Rozpoczął on akcję „Zaszczep się wiedzą” w ramach której na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl publikuje sprawdzone i wiarygodne informacje na temat szczepień. Organizatorzy tworzą na portalu bezpieczną przystań, gdzie „można zaszczepić się wiedzą przeciwko epidemii niewiedzy, ale też jej współczesnej, zmutowanej odmianie: „wiedzy” pozornej, kreowanej anonimowo w przestrzeni internetu, podrabianej tak samo, jak podrabia się inne produkty, aby były tanie, przystępne i do złudzenia przypominały prawdziwe.”
Uczulamy - nie wierzcie fake newsom! Polegajcie tylko na informacjach ze znanych Wam źródeł.
- Gdzie wykonać test na koronawirusa? Nowa lista adresów w całej Polsce
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami
