Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farma renderująca - co to takiego?

materiał partnera
Farma renderująca to stosunkowo nowe pojęcie z dziedziny informatyki, oznaczające system komputerowy składający się z dużej ilości jednostek obliczeniowych tworzących sieć. Wielkość farmy zależy od celu, któremu ma służyć. Dzięki połączeniu mocy obliczeniowej wielu jednostek finalnie można uzyskać bardzo wysoką prędkość obliczeń. Prowadzi to do skrócenia czasu oczekiwania na gotowy materiał, a tym samym bardziej wydajną pracę.

Kto korzysta z farm renderujących?

Farmy powszechnie stosuje się przede wszystkim w branży multimedialnej i filmowej. Służą do renderowania (obliczania) grafiki 3D o wysokim stopniu zaawansowania, między innymi obrazów końcowych będących efektem animacji, filmów oraz efektów specjalnych. Przy budowie farm wykorzystuje się różnego rodzaju silniki renderujące. Do najpopularniejszych i najbardziej wydajnych należą V-Ray czy Mental Ray. W farmach niezbędne są również profesjonalne programy służące do opracowywania grafiki, takie jak między innymi Autodesk 3ds Max, Maya, SideFX Houdini, Blender, czy Cinema 4D.

Trochę wiedzy technicznej...

Farmy mogą pracować w dwóch systemach - Batch Rednering lub Satelite Rendering. W pierwszym przypadku każdy z komputerów tworzących sieć opracowuje przydzieloną mu klatkę animacji niezależnie. Po zakończeniu renderowania przesyła efekt swojej pracy do wskazanej lokalizacji, pobiera kolejną wolną klatkę i kontynuuje obliczenia. Jeśli któraś z jednostek wyłączy się w trakcie pracy, jej zadanie przejmuje kolejna. W systemie Satelite Rendering pojedyncza klatka jest renderowana jednocześnie przez wszystkie jednostki obliczeniowe. Drugie rozwiązanie uznaje się za mniej wydaje, ze względu na to, że różne obszary klatki mogą wymagać innych czasów obliczeniowych. W związku z tym moc obliczeniowa komputera, który zakończy swoją pracę szybciej od innych przez jakiś czas pozostaje niewykorzystywana. Uważa się, że to dobra opcja jedynie przy przetwarzaniu pojedynczych obrazów o dużym formacie.

Po co korzystać z farm?

Przyspieszenie procesu renderowania dzięki wykorzystaniu farm renderujących pozwala na znaczną oszczędność czasu. Ostateczne efekty pracy są dostępne znacznie szybciej, co umożliwia ich dalszą obróbkę w krótszym czasie. Niestety, samodzielne stworzenie farmy renderującej jest dość kosztowne. W związku z tym wiele podmiotów decyduje się na outsourcing, powierzając renderowanie przygotowanych przez siebie animacji firmom zewnętrznym. Oszczędność czasu i szybkie tempo w jakim można uzyskać efekty pracy sprawia, że takie rozwiązanie z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością.

Tekst powstał przy współpracy z https://brainville.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska