Festiwal Misteria Paschalia świętuje jubileusz

  Festiwal Misteria Paschalia świętuje jubileusz

  Monika Jagiełło

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Misteria Paschalia to wielkie święto muzyki dawnej. Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu to niemal 70 koncertów i długa na ponad 160 nazwisk i nazw lista wykonawców z europejskiej czołówki artystów zajmujących się wykonawstwem historycznym.
  W piątek usłyszmy Musiciens du Louvre Grenoble pod batutą Marca Minkowskiego

  W piątek usłyszmy Musiciens du Louvre Grenoble pod batutą Marca Minkowskiego ©Michał Okła

  Gdyby chcieć opisać Misteria Paschalia sięgając po zwroty z współczesnego słowniczka dziennikarza, można powiedzieć że ten festiwal to prawdziwe "zestawienie hitów" muzyki dawnej.

  Na początek, w poniedziałek "Il Trionfo del Tempo e del Disinganno" G.F. Haendla (Filharmonia Krakowska, godz. 19.30, bilety 60/100 zł). We wtorek niezrównany Jordi Savall wykona premierowo "Copernicusa" - opowieść o życiu wielkiego astronoma i jego podróżach po Europie (kościół św. Katarzyny, godz. 20, bilety 100/160 zł).

  W środę czeka "Orfeusz" Claudia Monteverdiego, który zachwycił słuchaczy podczas premiery w 1607 r. i zachwyca do dziś. Posłuchamy go w wykonaniu Claudio Cavina wraz ze swoim zespołem La Venexiana (Filharmonia Krakowska, godz. 20, bilety 150/180 zł).

  Już w piątek czeka nas wieczór z Janem Sebastianem Bachem i Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Wybitny francuski dyrygent o polskich korzeniach Marc Minkowski, dyrygując grupą solistów oraz orkiestrą Les Musiciens du Louvre Grenoble wykona "Wielką mszę c-moll" Mozarta. W Wielki Piątek dzieło austriackiego kompozytora zabrzmi wyjątkowo mocno. "Wielka msza" jest utworem, którego Mozart nie zdążył ukończyć. Kompozycja urywa się w Credo, na moment przed słowami o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Dlatego w repertuarze wieczoru znajdą się jeszcze dwie kompozycje, które pozwolą "domknąć" piątkowe Misteria Paschalia. Po "Wielkiej mszy" Mozarta Minkowski sięgnie po Bacha. Usłyszymy dwie kantaty: "Christ lag in Todes Banden BWV 4" oraz "Der Himmel lacht! Die Erde jubilieret BWV 31"(godz. 20., wstęp 100 i 160 zł).

  W Wielką Sobotę melomani przenoszą się do Kaplicy św. Kingi w Kopalnii Soli w Wieliczce (godz. 18., wstęp 100 zł). To festiwalowa tradycja. W sobotni wieczór usłyszymy premierowe wykonanie program "Concinunt insulae" w wykonaniu zespołów Ensemble Peregrina i La Morra. Ci pierwsi poświęcili się muzyce średniowiecza, ci drudzy sięgają ze znastwem po utwory okresu renesansu. Powstałe w Bazylei zespoły (dzięki polskiej inicjatywie Agnieszki Budzińskiej-Bennett oraz Michała Gondko oraz Coriny Marti) na wielkosobotni wieczór stworzyli program zawierający średniowieczne pieśni angielskie oraz XV-wieczne kompozycje do francuskiej poezji pochodzącej z dworu króla Cypru.

  W Wielką Niedzielę wracamy do Filharmonii Krakowskiej. Usłyszymy mezzosopranistkę Vivicę Genaux i ulubieńców słuchaczy Mistieria Paschalia, zespół Europa Galante prowadzony przez Fabia Biondiego. Sięgną po opery Handla (arie z "Rinalda" i "Alciny") oraz koncerty Geminianiego i Vivaldiego (godz. 19., wstęp 100 i 160 zł).

  Koncerty będzie rejestrować i transmitować Program 2 Polskiego Radia. Pełny program na www.misteriapaschalia.com

  Festiwal Misteria Paschalia 2013
  Pon.-niedz. 25-31.03
  M.in. Filharmonia Krakowska
  Pojedyncze bilety: 60/180 zł
  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo