Krakowski FMF – od 2008 roku organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic – to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie muzyki filmowej. W trakcie siedemnastu dotychczasowych edycji festiwal odwiedziła plejada wybitnych kompozytorów, wśród nich nagrodzeni Oscarem Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Elliot Goldenthal, Jan A.P. Kaczmarek, Dario Marianelli, Giorgio Moroder, Howard Shore, Tan Dun i Hans Zimmer.
Stałym elementem FMF są spektakularne gale i pokazy filmów z muzyką wykonywaną na żywo przez znakomite orkiestry i chóry. Festiwal to także dyskusje branżowe, warsztaty i prestiżowe konkursy. W trakcie FMF przyznawane są nagrody: Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, FMF Young Talent Award, Nagroda Kilara i FMF Ambassador.
W czerwcu tego roku dyrektorką artystyczną Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zostanie Agata Grabowiecka – menedżerka kultury z doświadczeniem w realizacji różnorodnych projektów muzycznych w kraju i za granicą. Po studiach politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim pracowała w warszawskich agencjach PR, a także w lokalnej stacji radiowej jako reporterka.
Od 2009 roku związana była z Krakowskim Biurem Festiwalowym, gdzie kierowała zespołem programującym wydarzenia muzyczne, między innymi w ramach festiwali Misteria Paschalia, Opera Rara i Sacrum Profanum. Jest beneficjentką stypendium dla menedżerów kultury w Berlinie i członkinią World Soundtrack Academy. Od roku 2021 pełni funkcję dyrektorki Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Już w pierwszej kadencji wprowadziła nowe formaty koncertowe, m.in. łączące klasykę z muzyką filmową.
- FMF to bardzo złożone i wymagające przedsięwzięcie – przekonałam się o tym, pracując przy festiwalu przez wiele lat. W tym czasie zajmowałam się między innymi współtworzeniem programu, koordynacją prac projektowych, budowaniem partnerstw, negocjacjami i bookingiem. W pracy nad 19. edycją będę korzystać z tych doświadczeń, poszukując równocześnie nowych rozwiązań. Chcę zachować tożsamość FMF, ale zależy mi też na tym, by z roku na rok festiwal się rozwijał – mówi Agata Grabowiecka.
Wraz z tegoroczną edycją FMF z funkcji dyrektora artystycznego ustąpi Robert Piaskowski – menedżer i animator kultury oraz wykładowca akademicki. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Université d’Aix Marseille i w Collegium Civitas.
Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Krakowskim Biurze Festiwalowym, gdzie przez wiele lat kierował pionem programowym (2007–2019). W tym czasie odpowiadał za powstanie i rozwój wielu międzynarodowych festiwali, takich jak Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Wianki – Święto Muzyki, Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza.
Następnie pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury, a także dyrektora ds. rozwoju i kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa. W 2024 roku został dyrektorem Narodowego Centrum Kultury.
- FMF osiągnął pełnoletniość i jestem przekonany, że to dobry moment, by przekazać stery komuś, kto doskonale rozumie środowisko, jakie wokół festiwalu powstało i potrafi się nim zaopiekować. Agata Grabowiecka posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również szacunek oraz zaufanie międzynarodowej branży, co czyni tę sukcesję naturalną i zabezpiecza przyszłość wydarzenia – podkreśla Robert Piaskowski.
Tegoroczna edycja FMF rozpocznie się 26 maja, a jej największym wydarzeniem będzie "La La Land in Concert" w Tauron Arenie Kraków. Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej.
W programie festiwalu znalazła się także muzyka z takich tytułów jak "The Last of Us", "Dziewczyna z igłą", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Utalentowany pan Ripley". Gośćmi będą kompozytorzy nagrodzeni zarówno Oscarem, jak i Złotym Globem: Justin Hurwitz, Gustavo Santaolalla i Gabriel Yared. Hasło przewodnie to "City of Stars".
