FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. To również jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. Dokumentalne premiery można oglądać w kinach w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie i od 2020 r. Poznań).
Jak co roku, wybrane filmy tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity pokaże Kino Pod Baranami. Pełnometrażowe dokumenty ukazujące spojrzenie na różnorakie fenomeny współczesności będzie można zobaczyć w weekend od 11 do 13 września.
Na ekranach Kina Pod Baranami zagości sześć wyjątkowych dokumentów portretujących zjawiska współczesnego świata. Szczególną rolę w programie przeglądu odgrywać będą kobiety, których zbiorowy portret przedstawia międzynarodowy dokument Yanna Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej. "Kobieta" to wyjątkowy projekt, w którym wzięło udział 2000 bohaterek z aż 50 różnych krajów świata.
Z mnogości kobiecych głosów, polskie dokumentalistki Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja wybierają jeden, należący do eleganckiej siedemdziesięciolatki Joli, która w filmie „Lekcja miłości” odkrywa przed widzami swoje wątpliwości związane z rodzącym się uczuciem do poznanego na dansingu Wojtka.
Mroczne oblicze nowych technologii ukazuje Tonje Hessen Schei w „iHuman” - ostrzegawczym eseju poświęconym sztucznej inteligencji. Czym ostatecznie okaże się ta nowinka? Czy będzie dla ludzkości zbawieniem czy raczej przekleństwem?
Alarmistyczny ton filmu równoważy wypełniony czystą zabawą dokument Tarantino: „Bękart kina”, poświęcony twórczości jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów. W filmie pojawia się szereg aktorów znanych z produkcji Quentina Tarantino (m.in. Tim Roth, Jamie Foxx, Christoph Waltz), którzy odsłaniają kulisy powstania głośnych tytułów oraz opowiadają o sposobie pracy twórcy „Wściekłych psów”.
W programie weekendowego przeglądu znalazły się także dwa filmy dotykające tematu religijności. „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej to portret życia w cieniu wielkich gór, z których jedna uważana jest za boskie, niedostępne dla ludzi miejsce. Mieszkający w wiosce u podnóża masywu szerpowie stają przed trudnym pytaniem: czy mogą naruszyć odwieczne tabu i wspiąć się na świętą górę by zapewnić byt swojej rodzinie?
Ironiczne spojrzenie na sferę sacrum oferuje dokument „Jak Bóg szukał Karela”, zrealizowany przez Víta Klusáka i Filipa Remundę, twórców głośnego „Czeskiego snu”. Ich najnowsza produkcja przedstawia perypetie grupy czeskich sceptyków, którzy wyruszają w podróż po Polsce, by poznać oblicze jej religijności.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
