Vernona Subutexa eksmitowano na bruk z jedną walizką. W poszukiwaniu dachu nad głową chłopak błąka się po mieszkaniach znajomych, byłych kochanek i zupełnie przypadkowych osób. Bezdomność nie jest jednak jego jedynym problemem, zawartością walizki interesuje się bowiem coraz więcej osób… - Historia opowiedziana przez Despentes była uznawana za krytyczny portret francuskiego społeczeństwa XXI wieku, myślę jednak, że i Polacy w jej fabule mogą znaleźć wiele interesujących ich wątków - mówi Rubin. - Mamy tu np. kwestię feminizmu, która teraz wybrzmiewa szczególnie w kontekście akcji #me too czy problem bezdomności i wykluczenia. Fabuła tej książki cały czas aktualizuje się w zaskakujący sposób.
Na scenie zobaczymy m.in. Dominikę Bednarczyk, Karolinę Kazoń, Wiktora Bagińskiego , Karola Kuba-siewicza i Feliksa Szajnerta. Muzykę na żywo zagra Krzysztof Kaliski, a scenografię zaprojektował Michał Korchowiec.
Niemniej interesująca niż fabuła powieści jest biografia jej autorki. Despentes, uznawana we Francji za jedną z najważniejszych (i najbardziej kontrowersyjnych) współczesnych pisarek, w życiorysie ma epizody takie jak: pobyt w szpitalu psychiatrycznym, gwałt i pracę jako krytyczka filmów pornograficznych. - Wartością jej nieco komiksowej literatury jest bezkompromisowość i oparte na własnych doświadczeniach diagnozy - mówi Rubin.
Sobotnie i niedzielne pokazy „Vernon Subutex” w Teatrze im. Słowackiego, w pierwszym dniu festiwalu Boska Komedia to przedpremiera. Premierę zaplanowano na 5 stycznia. Bilety na: boskakomedia.pl.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 29
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski