Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Rozwój w rękach samorządów

.
Prawie 40 proc. całej puli środków unijnych przyznanej Polsce pozostaje w gestii regionów, podczas gdy w poprzednich latach było to 25 proc. To samorządowcy zadecydują o tym, jak najlepiej spożytkować ponad 31 mld euro w ramach 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO) - po jednym dla każdego województwa.

Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przekroczyliśmy też pewną symboliczną granicę - województwo mazowieckie jako pierwsze opuszcza kategorię regionów najsłabiej rozwiniętych, czyli takich, w których PKB na głowę mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej unijnej. Z tego względu inwestowanie Funduszy Europejskich na Mazowszu będzie rządziło się nieco innymi zasadami niż w reszcie kraju.

Ważną zmianą jest włączenie do puli regionalnych programów, poza pieniędzmi na szeroko rozumiany rozwój infrastruktury, także środków przeznaczonych na działania społeczne. Teraz do zagospodarowania bezpośrednio przez regiony będzie ponad 70 proc. wszystkich środków należnych Polsce na walkę z wykluczeniem społecznym, bezrobociem, poprawę edukacji i wyrównanie szans. Dzięki temu to samorządy będą mogły rozpoznać i reagować na najpilniejsze potrzeby mieszkańców swoich regionów.

Unijne pieniądze mają wspierać projekty, które pomogą rozwijać dziedziny kluczowe dla przyszłości całego kraju. Jednym z ważniejszych zadań RPO jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy mają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku, zdobycie dofinansowania do projektów, np. z dziedziny badań i rozwoju czy współpracy z nauką. Kolejne priorytety to transport i gospodarka niskoemisyjna. Dofinansowane będą projekty związane z budową dróg, modernizacją linii kolejowych i taboru, ale także inwestycje w modernizację sieci przesyłowych, technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz transport publiczny, zwłaszcza ten ekologiczny, i ograniczenie ruchu pojazdów w centrach miast.

Regiony są coraz bardziej samodzielne, ponieważ same mogą określać kierunki rozwoju, opierając plany inwestycyjne na tzw. inteligentnych specjalizacjach. Inteligentne specjalizacje to dziedziny, których rozwój przyniesie, zdaniem samorządu, najwięcej korzyści całemu regionowi. Każdy z RPO określa te kluczowe dla danego regionu obszary, które wynikają ze specyfiki regionu - np. z zasobów naturalnych, potencjału ludzkiego, istniejącej infrastruktury przemysłowej czy położenia geograficznego. RPO zakładają intensywne wspieranie projektów z tych właśnie dziedzin. Przez kolejne tygodnie będziemy informować czytelników o tym, jak będą inwestowane fundusze unijne właśnie w naszym regionie.

Program Regionalny - województwo małopolskie
I Gospodarka wiedzy 250 mln euro
II Cyfrowa Małopolska 140 mln euro
III Przedsiębiorcza Małopolska 240 mln euro
IV Regionalna polityka energetyczna 420 mln euro
V Ochrona środowiska 138 mln euro
VI Dziedzictwo regionalne 169,1 mln euro
VII Infrastruktura transportowa 390,5 mln euro
VIII Rynek pracy 270,8 mln euro
IX Region spójny społecznie 232 mln euro
X Wiedza i kompetencje 204,9 mln euro
XI Rewitalizacja przestrzeni regionalnej 170 mln euro
XII Infrastruktura społeczna 151 mln euro
XIII Pomoc techniczna 101,9 mln euro

Kontakt

Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Kraków - tel.: (12) 616 0 616, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska