Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom Małopolski kształtować ich najbliższe otoczenie, daje możliwość wskazania, co jest dla nich szczególnie ważne. Już wkrótce poprzez głosowanie Małopolanie będą mogli zdecydować, jakie zadania zostaną zrealizowane w 2026 roku.
W poprzednich edycjach udało się zrealizować 377 projektów, w tym zakup defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatu i mebli ogrodowych dla czytelników biblioteki, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich czy zorganizować zajęcia dla dzieci i seniorów, a także wydarzenia kulturalne.
Dla dzieci, seniorów, rowerzystów, miłośników tradycji...
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 wniosków:
42 zadań ogólnowojewódzkich
i 176 regionalnych, które tworzą: 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego.
W gronie zadań pozytywnie zakwalifikowanych znalazły się projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście są także zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
Czas na promowanie pomysłów, a od 15 maja do 13 czerwca na głosowanie
- Autorzy zadań oraz mieszkańcy od teraz mogą promować swoje pomysły, mogą zachęcać do oddania głosu na te, które dla nich są najciekawsze! Głosowanie ruszy 15 maja w dotychczasowych formach: korespondencyjnie, poprzez wrzucenie karty do urn w punktach do głosowania na terenie całej Małopolski oraz internetowo! Do tego ostatniego sposobu zachęcamy najmocniej, gdyż on realnie przyspiesza ustalenie wyników głosowania naszych mieszkańców. Wierzę, że i w tej edycji Małopolanie nie zawiodą i aktywnie włączą się w nasz strategiczny projekt, a w dalszej perspektywie skorzystają z oferty zadań, które wygrają głosowanie i będą realizowane w 2026 r. - mówi Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.
Zarząd Województwa przeznaczył na realizację zwycięskich zadań 16 milionów złotych. Jakie to będą przedsięwzięcia - zdecydują wszyscy, którzy w terminie od 15 maja do 13 czerwca oddadzą głos na dwa zadania w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.
Jak zagłosować ?
Zagłosować będzie mogła każda osoba, która ma skończone 16 lat i jest mieszkańcem województwa małopolskiego. Do dyspozycji ma dwa głosy: jeden na zadanie ogólnowojewódzkie i jeden na zadanie regionalne.
Pełna lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj.
Taka była procedura
Jesienią 2024 roku Małopolanie zgłosili 269 wniosków do 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, następnie dokumenty były weryfikowane pod kątem prawidłowości zgłoszenia. W wyniku weryfikacji siedem zadań pozostało bez rozpatrzenia, ponieważ nie spełniały wymagań Regulaminu BO WM.
"Powodem negatywnej oceny było złożenie dokumentów po terminie, w nieprawidłowy sposób lub zawierały one nieprawidłową listę poparcia" - przekazuje Urząd Marszałkowski.
Kolejnym etapem była ocena dokumentów przez odpowiednie departamenty (262 zdania). Zaproponowane pomysły były analizowane pod katem formalnym, prawnym oraz możliwości realizacji. Po kontakcie pracowników z autorami zadań, wprowadzeniu niezbędnych poprawek oraz modyfikacji - 218 zadań zostało zakwalifikowanych do głosowania.
