
Na Podhalu zdecydowanie najpopularniejszym - a z pewnością najbardziej kojarzącym się z góralami jest nazwisko Gąsienica.
Po raz pierwszy nazwisko Gąsienica pojawiło się w metrykach Maruszyny ok. 1620 r. W XVIII wieku było już popularne, przede wszystkim na Skalnym Podhalu. Inne dokumenty wskazują, że już przed 1699 r. Gąsienicowie żyli w Zakopanem – w 1687 mieszkał tu Samuel Gąsienica.
Nazwisko Gąsienica często występuje z przydomkiem, pełniącym rolę nazwiska – samo nazwisko bywa pomijane, szczególnie potocznie. I tak pojawiają się przydomki: Roj, Makowski, Mracielnik, Daniel, Wawrytko, Kotelnicki, Samek, Fronek, Józkowy, Łuszczek, Groń, Sieczka, Staszeczek, Jędrzejczyk, Giewont, Kaspruś, Sobczak, i wiele innych.
Wśród Gąsieniców jest też wiele osób znanych. A jakich? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach.

To np. Andrzej Gąsienica-Makowski - były zakopiański samorządowiec i polityk. Był przez długie lata starostą tatrzański, a także posłem na sejm. Został wychowany w rodzinie kowali. Jego ojciec - Władysław Gąsienica-Makowski, specjalizował się w kowalstwie artystycznym, ale tworzył też tradycyjne spinki góralskie, klamry i noże.

Wśród Gąsieniców jest także Wojciech Gąsienica-Byrcyn - były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyrodnik, przewodnik tatrzański.

Nie brakuje znanych Gąsieniców wśród młodego pokolenia. To m.in. Maryna Gąsienica-Daniel - polska narciarka alpejska. Młodsza siostra Agnieszki Gąsienicy-Daniel, która również reprezentowała Polskę w narciarstwie alpejskim. Maryna startowała na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi i Pjongczang. Obecnie jest najlepszą polską narciarką alpejską.