
Dolina Chochołowska - jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Na wiosnę zachwyca milionami kwitnących krokusów. W czasów majówki co prawda kwiatków tych już nie uświadczymy, ale i tak można odbyć tam cudowny spacer.
W dolnej części, o długości ok. 4 km tworzy głęboki wąwóz, na którym podobnie jak w Dolinie Kościeliskiej występują przewężenia, zwane bramami. Są dwa takie przewężenia: Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Górna część doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Oprócz tych głównych odgałęzień Dolina Chochołowska posiada jeszcze wiele mniejszych dolin: Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Huciańska, Dudowa, Trzydniowiańska, Głębowiec, Długa, Kryta, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska oraz wiele żlebów.

Do Doliny Chochołowskiej z Zakopanego dojechać można busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu samochodów - trzeba iść pieszo. Na Siwej Polanie znajduje się płatny parking. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej to ok. 2 godzin. 10 minut (w dół godzina 45 minut). Kursuje tam kolejka turystyczna, która kursuje co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska.

Dolina Gąsenicowa - jedno z bardziej obleganych miejsc w Tarach - zarówno latem, jak i zimą. W Dolinie Gąsienicowej, na Hali Gąsienicowej znajduje się schronisko Murowaniec. Stamtąd prowadzą szlaki na Kasprowy Wierch, Kościelec, Czarny Staw Gąsienicowy etc.

Dolina Gąsienicowa ma dwie odnogi rozdzielone Granią Kościelców i nazywane Doliną Czarną Gąsienicową (po wschodniej stronie tej grani) i Doliną Zieloną Gąsienicową (po jej zachodniej stronie).
Do Gąsienicowej prowadzą szlak: niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat. Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h (w dół 1:35 h)