Analizą zebranych danych zajmuje się zespół roboczy, powołany na podstawie podpisanego przez prezydenta w styczniu 2014 roku porozumienia pomiędzy gminą a rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, oraz pracownicy naukowi UJ.
Zadaniem tego zespołu jest analiza danych na temat przestępczości i przyczyn jej występowania w danym rejonie miasta (np. niedostateczne oświetlenie, brak monitoringu, uwarunkowania urbanistyczne, struktura demograficzna i szereg innych danych), analiza poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i proponowanie działań zmierzających do poprawy niekorzystnych sytuacji, jakie zostaną zidentyfikowane w toku pracy zespołu.
Z mapy korzystają także na bieżąco funkcjonariusze wszystkich krakowskich Komisariatów Policji oraz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, a także niektóre komórki UMK.
Zebrane dane i przeprowadzone analizy posłużą także do badania skuteczności systemu monitoringu wizyjnego, w tym dokładnego typowania miejsc, które powinny zostać objęte monitoringiem, oraz określenia gdzie instalacja kamer może przynieść największe efekty. Według dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego mapa wykorzystywana jest na razie w 20 proc.
– Przed nami 80-procentowa perspektywa rozwoju – mówił dyrektor Bogdan Klimek.
Radny Krzysztof Durek zwrócił uwagę, że najważniejsza jest skuteczność wykorzystania danych zawartych w Mapie Bezpieczeństwa, dlatego zaproponował, by prezydent raz na kwartał przedstawiał radnym informację o praktycznym wykorzystaniu mapy. Komisja podjęła wiosek w tej sprawie.
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto