Zobacz także: Jaka kara za palenie haszyszu w centrum Krakowa?
Seminarium mogłoby przyjmować nie tylko kawalerów po trzydziestce i czterdziestce, ale i wdowców.
Bp Ryś od 2007 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i - jak podkreśla - na co dzień widział, że późne powołania w Polsce zdarzają się coraz częściej.
- Choć wciąż większość kandydatów to młodzież po maturze, jest też cała grupa mężczyzn po 35. roku życia, którzy pytają o możliwość przyjęcia - przyznaje bp Ryś.
Tę obserwację potwierdza o. Jan Szewek, franciszkanin. - Jest coraz więcej dojrzałych powołań. U nas w zakonie mamy brata, który był oficerem marynarki wojennej - dodaje duchowny. To właśnie dla takich osób miałoby powstać nowe seminarium.
- Formalnie nie ma żadnej granicy wiekowej, do której kandydaci byliby przyjmowani. Jednak starszym mężczyznom trudno jest być w grupie z dwudziestolatkami. Są o wiele bardziej dojrzali, mają inne doświadczenie życiowe - argumentuje bp Ryś.
Na początku września odbędzie się zjazd rektorów seminariów duchownych. Rektorzy mają wtedy rozmawiać o utworzeniu takiego seminarium. Na razie wiadomo, że mieliby być do niego przyjmowani mężczyźni po 35. roku życia. Kandydatami do stanu kapłańskiego mogliby być też wdowcy, ale pod jednym warunkiem - muszą mieć odchowane dzieci, które nie wymagają już opieki. Seminarium ma być międzydiecezjalne, dla osób z całej Polski. Jezuita ks. Jacek Prusak uważa, że seminarium dla 35-latków to dobry pomysł. - Zauważyłem w zakonie, że zbyt duża różnica wiekowa kandydatów do stanu duchownego sprawia problemy - przyznaje. A w seminarium zniwelowanie takich różnic może być jeszcze trudniejsze. Dlaczego?
- W zakonie upływa więcej czasu między wstąpieniem a święceniami. U jezuitów to 11 lat. Nie zawsze przyjmuje się święcenia z tymi samymi osobami, z którymi wstępowało się do zakonu. Jest więcej możliwości, by każdego traktować indywidualnie - tłumaczy ks. Prusak. Nauka w seminarium duchownym trwa 6 lat. W Polsce jest obecnie ok. 30 tys. księży.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!