Ogrodów klasztornych w Krakowie jest aktualnie 124. Niektóre z nich mają zostać udostępnione mieszkańcom, a w pierwszej kolejności te, które są we władaniu kurii krakowskiej.
Pierwsze klasztorne ogrody zobaczymy już latem 2025
W trakcie wtorkowej konferencji padła zapowiedzieć, że pierwsze tereny zielone przy klasztorach będą otwarte dla mieszkańców i turystów już przed tegorocznymi wakacjami. Najszybciej krakowianie będą mogli korzystać najprawdopodobniej z ogrodu przy Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze 8 oraz z obszaru zielonego przy parafii Św. Floriana w Krakowie (który do tej pory był otwierany dla wszystkich czasowo, a teraz ma to być już na stałe).
- W Krakowie jest sporo gruntów i nieruchomości kościelnych, w tym tereny zielone, których potrzebują mieszkańcy. Cieszę się bardzo, że podpisujemy ten list intencyjny i będziemy wspólnie dążyć do tego, by te przepiękne ogrody klasztorne, których jest w mieście wiele były systematycznie udostępniane mieszkańcom – mówił we wtorek prezydent Krakowa.
Ksiądz Łukasz Michalczewski, kanonik R.M., kanonik Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II, ekonom diecezji zaznaczył, że bardzo mu zależy, by należące do kościoła tereny zielone otwierać dla społeczności Krakowa, a także dla turystów.
- Jesteśmy zdeterminowani, by jak najszybciej wypracować szczegóły i zasady porozumienia w tym zakresie z gminą Kraków. Jako archidiecezja na pewno będziemy udostępniać swoje miejsca, rozmawiamy już o tym. Będziemy także łącznikiem z zakonami i będziemy je namawiać, aby otwierali się na lokalną społeczność Krakowa – powiedział ks. Łukasz Michalczewski.
Natomiast w liście intencyjnym zapisano m.in., że "Porozumienie obejmuje zorganizowanie programu „Otwartych ogrodów” polegającego na udostępnieniu mieszkańcom Krakowa terenów zieleni urządzonej znajdujących się w gestii parafii i pozostałych kościelnych osób prawnych i ich organów podległych władzy Arcybiskupa Krakowskiego (ordynariusza miejsca), zarówno w formule okazjonalnej, jak i stałej".
Park miejski w Dolinie Prądnika w Krakowie? Takie są plany
W liście intencyjnym poruszono także sprawę terenów zielonych położonych w Dolinie Prądnika, będących w zarządzie archidiecezji. Na tym obszarze procedowany jest teraz plan „Witkowice – Dolina Prądnika”.
Jak mówił prezydent Aleksander Miszalski teren ten jest bardzo duży i zalesiony, w przyszłości mógłby powstać tam miejski park. - Spróbujemy wspólnymi siłami zagospodarować ten obszar tak by służył krakowianom. Te zalesione tereny są atrakcyjne pod każdym względem – dodał ks. Michalczewski.
Odnośnie Doliny Prądnika ustalono na dziś, iż strony porozumienia przedstawią sobie wzajemnie propozycje: Kraków dotyczące rozwiązań w procedowanych w aktach planistycznych dla tego obszaru, a Archidiecezja – odnośnie „udostępnienia terenów znajdujących się w jej zarządzie lub w zarządzie jednostek jej podległych”.
Kościół na Wesołej dla Archidiecezji Krakowskiej?
W liście intencyjnym zapisano także podjęcie działań zmierzających do zawarcia porozumienia w sprawie budynku kościoła przy Kopernika 19 (kościoła na Wesołej, obiekt ten jest własnością gminy Kraków, a mowa jest o przekazaniu go archidiecezji), a także uregulowania kwestii przedszkoli samorządowych zlokalizowanych w budynkach należących do Archidiecezji Krakowskiej przy ulicach Kopernika 16 oraz Piekarskiej 12 w Krakowie.
Ponadto obie strony zobowiązały się do opracowania „szczegółowych ram formalnoprawnych propozycji Archidiecezji dotyczącej udostępnienia, będących w jej władaniu lub władaniu jednostek jej podległych, terenów na cele komunalne: pod budownictwo komunalne i społeczne, pod drogi i chodniki, pod cmentarze komunalne, na cele z obszaru zdrowie, sport i rekreacja.
