https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków długo na to czekał. Klasztorne ogrody mają być otwarte dla mieszkańców i turystów. Podpisano list intencyjny

Jolanta Białek
Ogród przy parafii św. Floriana, tuż przy pl. Matejki, ma być udostępniony jako pierwszy.
Ogród przy parafii św. Floriana, tuż przy pl. Matejki, ma być udostępniony jako pierwszy. Anna Kaczmarz
List intencyjny w zakresie udostępniania mieszkańcom i turystom terenów zielonych należących do Archidiecezji Krakowskiej podpisali we wtorek (25 lutego) w Urzędzie Miasta Krakowa prezydent Aleksander Miszalski oraz ekonom diecezji ks. Łukasz Michalczewski. Zgodnie z porozumieniem niektóre ogrody przy krakowskich klasztorach mają być ogólnodostępne. Zapowiedziano także współdziałanie dla stworzenia miejskiego parku w Dolinie Prądnika, gdzie większość gruntów należy do krakowskiej kurii. List/intencyjny to zapowiedź współpracy także w kilku innych obszarach.

Ogrodów klasztornych w Krakowie jest aktualnie 124. Niektóre z nich mają zostać udostępnione mieszkańcom, a w pierwszej kolejności te, które są we władaniu kurii krakowskiej.

Pierwsze klasztorne ogrody zobaczymy już latem 2025

W trakcie wtorkowej konferencji padła zapowiedzieć, że pierwsze tereny zielone przy klasztorach będą otwarte dla mieszkańców i turystów już przed tegorocznymi wakacjami. Najszybciej krakowianie będą mogli korzystać najprawdopodobniej z ogrodu przy Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze 8 oraz z obszaru zielonego przy parafii Św. Floriana w Krakowie (który do tej pory był otwierany dla wszystkich czasowo, a teraz ma to być już na stałe).

- W Krakowie jest sporo gruntów i nieruchomości kościelnych, w tym tereny zielone, których potrzebują mieszkańcy. Cieszę się bardzo, że podpisujemy ten list intencyjny i będziemy wspólnie dążyć do tego, by te przepiękne ogrody klasztorne, których jest w mieście wiele były systematycznie udostępniane mieszkańcom – mówił we wtorek prezydent Krakowa.

Ksiądz Łukasz Michalczewski, kanonik R.M., kanonik Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II, ekonom diecezji zaznaczył, że bardzo mu zależy, by należące do kościoła tereny zielone otwierać dla społeczności Krakowa, a także dla turystów.

- Jesteśmy zdeterminowani, by jak najszybciej wypracować szczegóły i zasady porozumienia w tym zakresie z gminą Kraków. Jako archidiecezja na pewno będziemy udostępniać swoje miejsca, rozmawiamy już o tym. Będziemy także łącznikiem z zakonami i będziemy je namawiać, aby otwierali się na lokalną społeczność Krakowa – powiedział ks. Łukasz Michalczewski.

Natomiast w liście intencyjnym zapisano m.in., że "Porozumienie obejmuje zorganizowanie programu „Otwartych ogrodów” polegającego na udostępnieniu mieszkańcom Krakowa terenów zieleni urządzonej znajdujących się w gestii parafii i pozostałych kościelnych osób prawnych i ich organów podległych władzy Arcybiskupa Krakowskiego (ordynariusza miejsca), zarówno w formule okazjonalnej, jak i stałej".

Park miejski w Dolinie Prądnika w Krakowie? Takie są plany

W liście intencyjnym poruszono także sprawę terenów zielonych położonych w Dolinie Prądnika, będących w zarządzie archidiecezji. Na tym obszarze procedowany jest teraz plan „Witkowice – Dolina Prądnika”.

Jak mówił prezydent Aleksander Miszalski teren ten jest bardzo duży i zalesiony, w przyszłości mógłby powstać tam miejski park. - Spróbujemy wspólnymi siłami zagospodarować ten obszar tak by służył krakowianom. Te zalesione tereny są atrakcyjne pod każdym względem – dodał ks. Michalczewski.

Odnośnie Doliny Prądnika ustalono na dziś, iż strony porozumienia przedstawią sobie wzajemnie propozycje: Kraków dotyczące rozwiązań w procedowanych w aktach planistycznych dla tego obszaru, a Archidiecezja – odnośnie „udostępnienia terenów znajdujących się w jej zarządzie lub w zarządzie jednostek jej podległych”.

Kościół na Wesołej dla Archidiecezji Krakowskiej?

W liście intencyjnym zapisano także podjęcie działań zmierzających do zawarcia porozumienia w sprawie budynku kościoła przy Kopernika 19 (kościoła na Wesołej, obiekt ten jest własnością gminy Kraków, a mowa jest o przekazaniu go archidiecezji), a także uregulowania kwestii przedszkoli samorządowych zlokalizowanych w budynkach należących do Archidiecezji Krakowskiej przy ulicach Kopernika 16 oraz Piekarskiej 12 w Krakowie.

Ponadto obie strony zobowiązały się do opracowania „szczegółowych ram formalnoprawnych propozycji Archidiecezji dotyczącej udostępnienia, będących w jej władaniu lub władaniu jednostek jej podległych, terenów na cele komunalne: pod budownictwo komunalne i społeczne, pod drogi i chodniki, pod cmentarze komunalne, na cele z obszaru zdrowie, sport i rekreacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska