ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK - GDZIE SIĘ LECZYĆ 2023!
Profilaktyka 40 Plus
Kompleksowy „przegląd” organizmu wciąż możemy wykonać za sprawą popularnego programu „Profilaktyka 40 Plus” (został przedłużony do końca 2023 roku). Dzięki specjalnym pakietom badań – osobnym dla mężczyzn i kobiet; jest też część wspólna – możemy m.in. sprawdzić ciśnienie, cholesterol, stężenie glukozy we krwi, przeprowadzić badanie antygenu gruczołu krokowego, krwi utajonej w kale…
- Zestaw diagnostyki został dobrany w taki sposób, by pomóc we wczesnym wykrywaniu najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych – przypomina Iwona Krzywda z MOW NFZ. To program bezpłatny dla wszystkich osób 40+.
Jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus”? Bardzo prosto. Jeśli ktoś ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, wystarczy się do niego zalogować, wypełnić ankietę i czekać na wystawienie e-skierowania. Jeśli nie mamy jeszcze aktywowanego IKP, zawsze możemy zadzwonić na infolinię 22 735 39 53, gdzie stosownej pomocy udzielą nam konsultanci Domowej Opieki Medycznej. Możemy również poprosić o pomoc swojego lekarza pierwszego kontaktu.
W naszym dodatku przedstawiamy listę małopolskich placówek, które biorą udział w programie „Profilaktyka 40 Plus”.
Rak to nie wyrok!
Trzeba go tylko wcześnie wykryć. Walkę z nowotworem złośliwym pomagają wygrywać bezpłatne badania mammograficzne. Można je przeprowadzić w pracowni stacjonarnej lub w specjalnym mammobusie. Gdzie i kiedy wykonać badanie? Tego również dowiemy się z „Gdzie się leczyć 2023”.
W dodatku odnajdziemy również listę placówek, w których można wykonać profilaktyczną kolonoskopię. „Nie bój się kolonoskopii! Dzięki znieczuleniu, zbadasz się bez bólu i dasz sobie szansę na wczesne wykrycie zmian w jelicie grubym, które mogą się przekształcić w nowotwór” – tak do bezpłatnych badań zachęca NFZ.
Publikujemy też listę gabinetów ginekologicznych, w których wykonuje się bezpłatne badania cytologiczne. To dzięki nim można wykryć zmiany w szyjce macicy.
Kryzys psychiczny
Smutek, zaburzenia w odżywianiu, bóle głowy, bóle brzucha, zaburzenia snu, agresywne zachowanie, nadpobudliwość, picie alkoholu, samookaleczanie – to nie muszą być oznaki kryzysu psychicznego u dziecka, ale mogą. Dlatego nie można ich bagatelizować. Po pomoc koniecznie trzeba się udać do specjalisty!
Gdzie ich odnajdziemy? W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a także w ośrodkach wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Ich lista znajduje się w naszym dodatku.
Nie tylko nocna pomoc!
W „Gdzie się leczyć 2023” podpowiadamy również, gdzie m.in. szukać pomocy lekarzy poza godzinami pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a więc wieczorami, w nocy oraz w weekendy i dni świąteczne. Publikujemy adresy i numery telefonów małopolskich gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także izb przyjęć.
Przypominamy również o prawie do opieki stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. „Bezpłatna opieka dentystyczna – w określonym zakresie – przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń. Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie” – zaznacza NFZ. W dodatku znajdziemy listę gabinetów biorących udział m.in. w programie ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaski, świadczących usługi chirurgii stomatologicznej i periodontologii, a także ogólnostomatologiczne.
Badajmy się! To jedyna szansa na wczesne wykrycie wielu chorób, a tym samym dłuższe i dobre życie!
