O tym, że dowódca z bitwy pod Jordanowem to godny patron tunelu, pisaliśmy w połowie czerwca. W okolicy projektowanej budowli, podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, 10. Brygada Kawalerii (pod dowództwem wtedy jeszcze pułkownika Stanisława Maczka) stawiła bohaterski opór niemieckim dywizjom pancernym prącym m.in. na Jordanów. Ocaliła tym Armię "Kraków" od okrążenia.
Stanisław Maczek po przegranej kampanii wrześniowej odtworzył polskie siły pancerne na Zachodzie i u boku aliantów wyzwalał miasta Belgii, Holandii, zdobył też bazę niemieckiej marynarki wojennej.
Dla naszej idei zdobyliśmy poparcie kombatantów, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządu gminy Lubień - drugiej, przez którą ma przebiegać tunel.
Pod koniec czerwca otrzymaliśmy list z Jordanowa. - Planowany wlot do tunelu od strony Krakowa powstanie w miejscu, w którym obecnie znajduje się dom Jalu Kurka - informuje Adam Kawula, przewodniczący rady gminy Jordanów. - W lokalnej społeczności nadal żywa jest pamięć o tym pisarzu i dlatego też rada proponuje rozważenie możliwości nadania przyszłemu tunelowi imienia poety.
Jalu Kurek urodził się w Krakowie w 1904 roku, zmarł w 1983 w Rabce. To przedstawiciel tzw. awangardy krakowskiej, za powieść "Grypa szaleje w Naprawie" otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury.
- Generał ma pomniki, ulice w całej Polsce. Dom Jalu Kurka przez budowę tunelu będzie musiał zostać przeniesiony, więc chcemy, by pamięć po nim pozostała - mówi Stanisław Pudo, wójt Jordanowa. - Możemy jednak dyskutować.
Poprosiliśmy o możliwość wystąpienia na sesji rady gminy, by ją przekonać do naszego pomysłu. To rady gmin nazywają obiekty drogowe w głosowaniu. W tym przypadku, po zasięgnięciu opinii GDDKiA i rządu, bo tunel będzie własnością Skarbu Państwa. O takie opinie dla nazwania go im. Maczka ma wystąpić Lubień. - Też otrzymaliśmy list z Jordanowa. Do otwarcia tunelu jeszcze daleko. Jest czas na szukanie kompromisu - zaznacza Andrzej Kowalczyk, radca prawny gminy Lubień.
Budowa trasy S7 na odcinku Lubień-Rabka i tunelu planowana jest na lata 2015-2017
Do postaci generała przekonuje też historyk - prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Bitwa była przecież pod Jordanowem i to chwalebna karta w dziejach miasta. Ciężko porównywać generała i poetę, ale Maczek jest jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku - podkreśla prof. Chwalba. - Poza tym tunel to konstrukcja związana z motoryzacją, a generał dowodził siłami zmotoryzowanymi.
Podnosi, że generał jest znany i szanowany na zachodzie Europy (nawet w Niemczech) za honorowy sposób prowadzenia walki. Będzie bardziej kojarzony przez turystów zagranicznych jadących do Zakopanego niż Jalu Kurek. A imieniem poety lepiej przecież nazwać romantyczny park lub placówkę kultury.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!