
- Rok rozpoczęliśmy wręcz symbolicznie od otwarcia po latach Parku Jalu Kurka. Teren przy ul. Szlak kupiony przez miasto od zakonu Salwatorian został ponownie udostępniony krakowianom, którzy doceniają go za spokój i niezwykłą urokliwość, tworzoną przez okazały starodrzew oplatany zimozielonym bluszczem - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Również z początkiem roku udostępniony dla mieszkańców park wokół Dworu Matejki. To ważne miejsce w Krzesławicach odzyskało swój blask z uwzględnieniem zarówno aspektów historycznych jak i przyrodniczych związanych z zachowaniem roślinności charakterystycznej dla obecnego tam łęgu.

W kwietniu z kolei miało miejsce jedno z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Krakowa wydarzeń, czyli otwarcie zrewitalizowanego Parku Bednarskiego. Wyremontowano gloriette, domek ogrodnika, altanę, pojawił się nowy plac zabaw, komfortowe alejki i mnóstwo nowej zieleni

Niespełna miesiąc później zakończyły się prace wokół Stawu Płaszowskiego. Łabędzie, kaczki, szuwary – jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie zachwyca malowniczością. Punkty widokowe, ścieżki, strefa do piknikowania i obserwowania przyrody, naturalny plac zabaw – miejsce na każdą porę roku.

Pod koniec maja mieszkańcy miasta świętowali na odmienionej ul. Krupniczej, na której przybyło przede wszystkim zieleni.

Połowa 2023 roku to oficjalne otwarcie Parku Zakrzówek, na który mieszkańcom miasta przyszło również bardzo długo czekać. Budowę Parku Zakrzówek rozpoczęto w 2019 roku. Inwestycja kosztowała 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe, a największą atrakcją ma być kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości. Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku mieszczą ok. 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel, a limit dostępu do całego obiektu ma na celu ochronę jego kameralnego charakteru oraz czystości wody, a także ochronę przyrody.

W 2023 roku zrealizowano również wiele zielonych inwestycji w dzielnicy Bronowice, w której rozpoczęły się prace nad trzema parkami. Park rzeczny Tetmajera to przestrzeń wokół zbiornika wodnego Pasternik oraz wzdłuż ul. Tetmajera. Powstający w roku Tetmajera właśnie park to przestrzeń, w której ugoszczą nas zarówno leśne ścieżki, malowniczość stawy oraz zieleń wzdłuż dawnej Strugi Bronowickiej. Prace nie ominęły również parku przy ul. Radzikowskiego, gdzie zakończył się pierwszy etap zmian tego miejsca. Wspólnie z mieszkańcami zaplanowane zostały również zmiany w Parku Bronowice. Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.

W lipcu najważniejszym wydarzeniem było oczywiście otwarcie w dniu urodzin noblistki Parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Działania prowadzone w ramach Budżetu Obywatelskiego doprowadziły do zamiany zdegradowanego parkingu w park, który pokazuje, że zieleń wkracza również odważnie do centrum miasta.

W tym roku rozpoczęły się również prace nad Parkiem Złocień. Zielona przestrzeń niezwykle potrzebna w tym rejonie miasta powstaje przy ul. Domagały.
Oprócz wspomnianych inwestycji - Park rzeczny Ogród Płaszów zyskał nową zieleń i zaplecze rekreacyjno-edukacyjne w postaci ścieżki edukacyjnej, placu zabaw czy boiska. Kolejne zmiany przeszedł również Park w Łagiewnikach: zielona klasa, tyrolka, ogród sensoryczny, magnoliowy zagajnik, boisko, ławki w cieniu drzew.
- Pierwsze prace rozpoczęły się również w przyszłym Parku Woźniców, gdzie w ramach Budżetu Obywatelskiego powstała siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw. Rok 2023 to również rozpoczęcie rewitalizacji w Parku Zielony Jar Wandy oraz w Parku Wyspiańskiego - wylicza ZZM.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!
