https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gibała chce płynniejszych przejść dla pieszych

Piotr Ogórek
Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa przeprowadziło eksperyment na przejściach dla pieszych w rejonie placu Inwalidów. Piesi z reguły nie mogą tam przejść na zielonym świetle za jednym razem. Test stowarzyszenia Łukasza Gibały potwierdził to.

- W ostatnim czasie otrzymujemy od mieszkańców informacje o problemach z płynnym pokonaniem przejść dla pieszych, na przykład przy placu Inwalidów czy na rondzie Matecznego. Postanowiliśmy więc to sprawdzić – mówi Łukasz Gibała.

Przez przejście na alei Mickiewicza, równolegle do Królewskiej i Karmelickiej, światło zielone świeci się raptem 11 sekund. To za mało, żeby przez ulicę zdążył przejść nawet młody, wysportowany człowiek.

W eksperymencie stowarzyszenia LA wzięły udział osoby starsze, niewidome i wysportowane. Co się okazało? Ponieważ przez al. Mickiewicza nie da się przejść za jednym razem, to czas przejścia, wraz z oczekiwaniem na wysepce, wynosi ok. minutę i pięć sekund. Czas przejścia, bez czasu oczekiwania, wyniósł od 25 sekund (dla młodej osoby) do 38 sekund (dla starszej). Osoba młodsza dłużej czeka bowiem na wysepce.

Po dokładnym spisaniu pomiarów, Łukasz Gibała wyśle dane do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z prośbą o wydłużenie czasu palenia się zielone światła na przejściach w rejonie placu Inwalidów.

- Chodzi o przejście przez al. Słowackiego i Mickiewicza. Światła na przejściu przez Królewską i Karmelicką palą się wystarczająco długo – mówi były poseł. Jego zdaniem wydłużenie zielonych świateł nie spowoduje tworzenia się korków.

ZIKiT już teraz nie widzi jednak powodu do zmiany. - W godzinach szczytu komunikacyjnego na skrzyżowaniu al. Mickiewicza z ul. Karmelicką, system sterowania ruchu przydziela uczestnikom ruchu podróżującym w poprzek Alei sygnał dwa razy w cyklu, lecz na krótszy czas. Dlaczego? Ma to związek z koniecznością zapewnienia odpowiedniej przepustowości dla pojazdów komunikacji miejskiej i likwidację zatorów tramwajowych – tłumaczą urzędnicy w komunikacie.

Autor: Piotr Ogórek

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
juuulek
czyli uważasz że nagle tramwaje zaczną jeździć po dwa na zielonym, bo jest dłuższe? obawiam się, że możesz się sromotnie zawieźć...
j
juuulek
5 akapitów przedstawiający nazwijmy to punkt widzenia Gibały, praktycznie go zachwalających oraz jeden chłodno napisany o punkcie widzenia ZIKiTu... rzetelność poszła się...
wydłużenie cyklu dla relacji przecinającej Aleje będzie MUSIAŁO wiązać się z wydłużeniem cyklu dla Alei - jeśli tego się nie zrobi, korki na Alejach, które niestety mimo buspasom utrudniają też ruch KM, wydłużą się, a jeśli się to zrobi, to piesi FINALNIE BĘDĄ STAĆ TYLE SAMO - postoją dłużej na pierwszym czerwonym, potem przejdą bez zatrzymywania się = poświęcą łącznie tyle samo na przejście obu jezdni;
warto dodać, że po pierwsze osoby mocniej ograniczone w ruchu potrzebujące np. 70 a nie 38 sekund i tak zatrzymają się między jezdniami = będą przechodziły duzłużej, a po drugie tramwaje nie przejadą nagle dwa na cyklu, bo ten jest dłuższy = przepustowość tramwajowa Karmelicka Królewska będzie dużo mniejsza
g
gość
Gibała chce być prezydentem a sprawdza światla na poszczególnych ulicach. Tym się prezydent nie zajmuje !!
k
krk
przed modernizacją nie było tam wcale korków a teraz masakra, kawałek dalej Smoluchowskiego z Królewską to samo. Jednak Pyclik i Harmanik nie nadają się do jakiejkolwiek pracy ułatwiającej życie mieszkańcom Krakowa
K
Ktoś
Wydłużenie światła zielonego na przejściu przez Aleje spowoduje zatory tramwajowe? Ciekawe jak, skoro w takim przypadku tramwaje będą miału dłużej zielone.
k
krakus
Ten sam problem jest na ul. Wielickiej na wysokości oś. Rżąka.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska