- Podstawowym celem nie jest rozdawnictwo publicznych pieniędzy, ale realizacja założeń. Nasz system ma być zachętą do płacenia podatków w gminie i podejmowania aktywności zawodowej przez mieszkańców - podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Wdrożenie systemu ma być podzielone na dwa etapy. W ramach pilotażowego programu Małej Karty Trzebińskiej jako pierwsi z ulg skorzystają uczniowie szkół z terenu gminy.
Ma on ruszyć 24 czerwca br. Mała Karta Trzebińska będzie weryfikowana na podstawie legitymacji szkolnych.
- Nie zawsze mieszkańcy Trzebini wybierają ofertę szkół z naszej gminy. Chcemy ich do tego jeszcze mocniej zachęcać, także poprzez Kartę Trzebińską - mówi Anita Lipnicka, wiceburmistrz, która odpowiada w gminie za sprawy społeczne, w tym edukację.
Ze zniżek będą mogli skorzystać uczniowie mieszkający na terenie gminy w wieku od 7 do 18 lat oraz uczniowie tutejszych szkół, ale pochodzący z innych miejscowości np. Chrzanowa lub Libiąża.
System ma zyskać pełną funkcjonalność i stać się ogólnodostępny w ostatnim kwartale tego roku. Wówczas do rąk mieszkańców płacących podatek dochodowy w gminie Trzebinia ma trafić plastikowy nośnik, który uprawniać będzie do zniżek.
Karta będzie wydawana na wniosek osób, które opłacenie podatku dochodowego udokumentują przedstawiając pierwszą stronę deklaracji PIT za 2018 rok.
Burmistrz Trzebini liczy, że dzięki karcie o kilka procent wzrosną wpływy do lokalnego budżetu z tytułu podatku dochodowego. To jego ważny element, który obecnie stanowi 23 proc. Nikt w magistracie nie liczy jednak, że poniesione nakłady na projekt zwrócą się bezpośrednio.
- Gmina nie jest firmą, która musi generować zyski. Jej celem jest redystrybucja środków w taki sposób, by powodować zadowolenie mieszkańców i zwiększać korzyści płynące z mieszkania w gminie - podkreśla Jarosław Okoczuk.
Największe koszty związane z funkcjonowaniem karty generować będą ulgi komunikacyjne. Obecnie gmina dokłada do Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie 3,5 mln zł. Po wprowadzeniu ulg trzeba będzie zwiększyć nakłady.
- Mamy nowoczesną i ekologiczną bazę pojazdów, ale nie jest ona w pełni wykorzystywane przez mieszkańców, gdyż ceny biletów nie są dla wszystkich satysfakcjonujące - mówi Jarosław Okoczuk.
Uczniowie do 18 roku życia będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską po gminie. Planowane jest również wprowadzenie 50-procentowych ulg dla emerytów, a dla pozostałych ok. 20-30 proc. Ulgi mają wejść w życie od przyszłego roku, gdyż na ten cel trzeba zarezerwować w budżecie środki.
Bardzo ważnym punktem karty mają być również zniżki oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. W marcu ma zostać powołany okrągły stół przedsiębiorców, który jako organ doradczy burmistrza, będzie miał za zadanie przygotować mechanizmy i kryteria dołączania do systemu Karty Trzebińskiej. - To zasługa przedsiębiorców, że gmina się rozwija. Oferta Karty Trzebińskiej będzie sukcesywnie powiększana - mówi Jarosław Okoczuk.
Udział w programie dla przedsiębiorców ma być okazją do promocji, a niewykluczone również, że będą mogli liczyć na ulgi ze strony magistratu. Wszystkie szczegóły mają zostać zaprezentowane we wrześniu tego roku.
ZOBACZ KONIECZNIE