Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy górnicze w Małopolsce zachodniej przed wielkimi wyzwaniami. Jakie perspektywy na czas po odejściu od węgla w Małopolsce zachodniej?

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W związku z decyzjami o odchodzeniu od węgla w gospodarce zamknięte zostaną dwie działające w Małopolsce zachodniej kopalnie – w Brzeszczach do 2040 roku i Libiążu do 2049
W związku z decyzjami o odchodzeniu od węgla w gospodarce zamknięte zostaną dwie działające w Małopolsce zachodniej kopalnie – w Brzeszczach do 2040 roku i Libiążu do 2049 Materiały prasowe Tauron Wydobycie
Gminy górnicze w powiatach Małopolski zachodniej chrzanowskim i oświęcimskim staną w nadchodzących latach przed wielkimi wyzwaniami. W związku z decyzjami o odchodzeniu od węgla w gospodarce zamknięte zostaną dwie działające w tym regionie kopalnie – w Brzeszczach do 2040 roku i Libiążu do 2049. Obie zatrudniają w sumie ok. 4 tys. pracowników, a do tego dochodzi jeszcze elektrownia węglowa w Trzebini.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

START na pomoc gminom górniczym w Małopolsce zachodniej

Z pomocą gminom górniczym w powiatach chrzanowskim i oświęcimskim w związku z planami odejścia od gospodarki węglowej ma przyjść unijny program START, w którym uczestniczy Małopolska jako jeden z siedmiu regionów w Europie.

- Odejście od gospodarki węglowej nie musi oznaczać szkód społecznych, powinno stać się okazją do rozwoju Małopolski zachodniej, a także całego województwa

- zauważył marszałek Witold Kozłowski podczas ostatniego spotkania on-line podsumowującego blisko dwa lata prac nad projektem. - Zależy nam, by nasz region był miejscem rozwoju nowoczesnych technologii produkcji i magazynowania czystej energii – dodał.

Na wsparcie finansowe w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej przygotowanego na szczeblu Unii Europejskiej, które ma złagodzić społeczno-gospodarcze skutki zmian, bardzo liczą wspomniane gminy. W grę wchodzą setki milionów złotych.

Chodzi o dofinansowanie wypracowanych pilotażowych projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii, restrukturyzacji regionów górniczych oraz zagospodarowania terenów nieczynnych kopalń w Małopolsce zachodniej, jak m.in. w Brzeszczach.

- Nasz projekt dotyczy rewitalizacji nieczynnej kopalni Brzeszcze Wschód z otoczeniem i wdrożenia modelu przejścia na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jego wartość szacowana jest na 202 mln zł

– mówi Łukasz Kobielusz, zastępca burmistrza Brzeszcz.

Celem projektu poza ożywieniem społeczno-gospodarczym terenów nieczynnej kopalni jest wzmocnienie lokalnej przedsiębiorczości.
Wśród koncepcji rekomendowanych do dalszych prac w ramach inicjatywy START jest także przedsięwzięcie zgłoszone przez gminy górnicze z powiatu chrzanowskiego: Libiąż, Chrzanów, Babice i Trzebinia.

Zakłada on m.in. stworzenie klastra energii, podniesienie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej, nadanie nowych funkcji społecznych terenom zdegradowanym, podniesienie atrakcyjności terenów inwestycyjnych, stworzenie lokalnych centrów innowacji oraz przygotowanie strategii elektromobilności. Wartość projektu została oszacowana na 190 mln zł.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska